Majestatyczne góry, głębokie jaskinie, bujne lasy, malownicze jeziora i rzeki, wodospady, urokliwe wysepki, piękne plaże nad oceanem… Wymieniać można by jeszcze bardzo długo, ale najlepiej zobaczyć te, zapierające dech w piersiach, krajobrazy na własne oczy. O czym mowa? Oczywiście o Nowej Zelandii!
- Dlaczego warto jechać do Nowej Zelandii?
- Góra Cooka, Christchurch i Hobbiton – „must see” Nowej Zelandii
- A co zdaniem Manuki warto zobaczyć w Nowej Zelandii?
- Maorysi, czyli kilka ciekawostek o Nowej Zelandii
Dlaczego warto jechać do Nowej Zelandii?
Nowa Zelandia położona jest na południowy wschód od Australii, na dwóch wyspach otoczonych Oceanem Spokojnym. Dlaczego warto ją odwiedzić? To prawdziwy, dziewiczy raj na Ziemi i praktycznie każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Nie ma chyba drugiego takiego miejsca, gdzie znajdziemy wiele przepięknych cudów, jakie tylko mogła stworzyć natura. Z jednej strony lodowce i ogromne ośnieżone pasma górskie, z drugiej zaś malownicze plaże i zielone wzgórza. A wszystko praktycznie nieskażone ludzką ręką.
Nowa Zelandia to także miejsce niesamowitej fauny i flory. Niezwykle bujną roślinność stanowią w 75% gatunki endemiczne, których nie spotkamy nigdzie indziej. Tylko tutaj zobaczymy ptaka nielota kiwi – symbol Nowej Zelandii czy niezwykłe papugi takie, jak: kea, takahe czy kakapo.
Góra Cooka, Christchurch i Hobbiton – „must see” Nowej Zelandii
Nieodłącznym punktem każdej wycieczki po Nowej Zelandii jest jej najwyższy szczyt, czyli Mount Cook. Nazwę nadano mu na cześć brytyjskiego podróżnika kapitana Jamesa Cooka, który dotarł tutaj w 1770 r.
Co ciekawe, wysokość góry wynosiła początkowo 3764 m n.p.m., jednak w 1991 r., na skutek osunięcia skał zmniejszyła się o 10 m, natomiast w 1996 o kolejne 30 m. Wokół niej rozciąga się jeden z czternastu parków narodowych, na terenie którego znajduje się jeszcze 19 szczytów o wysokości powyżej 3000 m n.p.m.
Kolejnym miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów jest, położone na wschodnim wybrzeżu Wyspy Południowej, a także drugie pod względem liczby ludności miasto – Christchurch. Jedno z niewielu miejsc, gdzie – obok licznych parków i pięknych ogrodów – znajdziemy też zabytki Nowej Zelandii w postaci katedr, kościołów, muzeów czy galerii.
Miejscem historycznym Nowej Zelandii była bazylika i diecezja rzymskokatolicka ChristChurch zlokalizowana w centrum miasta. Niestety w 2011 r. trzęsienie ziemi zniszczyło ogromną część miasta, w tym także tę piękną, zabytkową katedrę.
Niewątpliwą atrakcję turystyczną Nowej Zelandii stanowi fragment planu filmowego z „Władcy Pierścieni” w postaci Hobbitonu. To teren o powierzchni 12 akrów z 44 domkami małych Hobbitów.
Do największych atrakcji Nowej Zelandii należą miejsca położone na Północnej Wyspie
A co zdaniem Manuki warto zobaczyć w Nowej Zelandii?
W naszej opinii do największych atrakcji Nowej Zelandii należą miejsca położone na Północnej Wyspie, czyli niezwykłe góry, fiordy, jaskinie i jeziora. Południową wyspę zostawiamy turystom, którzy zamiast wycieczek wybierają raczej plażowanie.
Najpiękniejsze jeziora to z pewnością polodowcowe (i pewnie dlatego tak niezwykle turkusowe) wody Pukaki czy Tekapo, ale też sztuczny, za to niezwykle malowniczy, zbiornik wodny Benmore.
Nie sposób nie wspomnieć o jednym z najpiękniejszych pasm górskich, czyli Remarkables. Właśnie to miejsce wybrał Peter Jackson kręcąc „Władcę Pierścieni” i naprawdę trzeba je zobaczyć na żywo!
Z kolei na płaskiej jak stół równinie znajduje się samotna Góra Taranaki, czyli aktywny wulkan mierzący 2 518 m n.p.m., na który można się wspiąć osobiście. W podróży po Nowej Zelandii z Manuką nie może zabraknąć Milford Sound. To naszym zdaniem jeden z piękniejszych fiordów na świecie. I na koniec niezwykły las, gdzie rosną gigantyczne drzewa Kauri, z których najstarsze osiągają wiek nawet do 3000 lat.
Maorysi to tubylcy, którzy do Nowej Zelandii przybyli z Polinezji.
Maorysi, czyli kilka ciekawostek o Nowej Zelandii
Nowa Zelandia jest krajem, który ogromny nacisk kładzie na zachowanie swojej rdzennej kultury. Maorysi to tubylcy, którzy do Nowej Zelandii przybyli z Polinezji i obecnie stanowią około 10% ludności tego kraju.
Język maoryski jest, obok angielskiego, oficjalnym językiem państwowym. W codziennym życiu wciąż używa się maoryskich zwrotów zarówno w oznakowaniu ulic, codziennych rozmowach czy telewizji.
W okolicach miasta Rotorua położona jest prawdziwa wioska Maorysów – Ohinemutu, gdzie znajdziecie wiele rzeźb przedstawiających maoryskich wojowników. Oczy rzeźb wypełniane są muszlami.
Symbolem kraju jest krzew manuka, którego nazwa została zaczerpnięta właśnie z języka maoryskiego. Z nektaru tego krzewu powstaje również popularny i ceniony na całym świecie Miód Manuka MGO™.
Czy wiecie, że to właśnie w Nowej Zelandii znajduje się szczyt o najdłuższej na świecie nazwie, która brzmi: Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu? Ona również pochodzi z języka maoryjskiego.