Miody świata – mleczko pszczele

Pszczoły produkują nie tylko przepyszny miód, ale także inne substancje o nie mniej dobroczynnych właściwościach. Poznaj mleczko pszczele, doceniane od tysięcy lat!

 

 

Czym jest mleczko pszczele?

Mleczko pszczele to substancja wytwarzana przez młode pszczoły robotnice. Już w pszczelim świecie uchodzi za wyjątkowy produkt, to jedyny składnik diety królowej ula, która żyje nawet 40 razy dłużej niż zwykła pszczoła! Ludzie z kolei odkryli zalety mleczka pszczelego już w czasach starożytnych. 

W antycznej Grecji uważano, że pszczele mleczko stanowi składnik ambrozji – mitycznego pokarmu olimpijskich bogów, który zapewniał im nieśmiertelność i wieczną młodość. Sam Arystoteles badał właściwości tej wydzieliny i uznał, że to właśnie ona zapewnia siłę królowej pszczół, a tym samym jej wysoką pozycję w ulu. Podobno w szkole prowadzonej przez słynnego filozofa uczniowie jedli śniadanie składające się wyłącznie z miodu i pszczelego mleczka. 

Jedna z najsłynniejszych starożytnych władczyń, egipska Kleopatra, również stosowała pszczele mleczko – miał być to sekret jej wielkiej urody (obok odżywczych kąpieli w oślim mleku), a także symbol władzy i potęgi faraonów. Starożytni Chińczycy wykorzystywali pszczele mleczko w tradycyjnej medycynie, a chińscy cesarze uważali je za środek zapewniający długie życie i witalność. 

Już egipscy faraonowie doceniali właściwości mleczka pszczelego.

 

Dzisiejsze zastosowania mleczka pszczelego 

Dzisiaj pszczele mleczko jest dostępne także dla zwykłych śmiertelników, nie tylko rodów panujących. Stosuje się je zarówno w kuchni, jak i łazience – jako dodatek do jedzenia albo składnik kosmetyków, także tych przygotowywanych własnoręcznie. Ma kwaskowy smak i kwaśny odczyn, niemniej można je jeść bez żadnych dodatków. Można także rozmieszać mleczko pszczele z miodem, kefirem, jogurtem czy twarogiem.

Mleczko pszczele jest doceniane także przez amatorki kosmetyków DIY, ponieważ znakomicie nawilża i regeneruje skórę, odżywia też włosy i pobudza i wzrost. W swoim domowym spa można przyrządzić na przykład maseczkę nawilżającą: wystarczy zmieszać jedno żółtko, łyżeczkę oliwy z oliwek i około 5 gramów mleczka pszczelego, a potem nałożyć na twarz na około pół godziny i potem zmyć ciepłą wodą.

Miód czy mleczko pszczele to świetne składniki domowych kosmetyków

 

BESTSELLERY
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)

40,00 zł

Cena regularna: 50,00 zł

Najniższa cena: 40,00 zł
szt.
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium