Podróż na monumentalną Górę Cooka w Nowej Zelandii

Góra Cooka to niezaprzeczalnie jedna z ikon Nowej Zelandii. Monumentalna, pokryta śniegiem góra w kształcie piramidy wznosząca się tuż u stóp krystalicznie czystych wód polodowcowego jeziora Hookera z pewnością budzi respekt. I słusznie, bo wyprawa na Górę Cooka przypomina wspinaczkę na Mount Everest.

góra cooka nowa zelandia

 

 

Gdzie jest Góra Cooka?

Góra Cooka (ang. Mount Cook) jest najwyższym szczytem Nowej Zelandii. Znajduje się na terenie Parku Narodowego Góry Cooka zlokalizowanego w centralnej części Wyspy Południowej, w łańcuchu górskim Alp Południowych. Park zajmuje powierzchnię ponad 700 kilometrów kwadratowych i należy do grupy Te Wahipounamu – czterech parków narodowych Nowej Zelandii, które razem wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Na terenie parku znajduje się aż 19 szczytów, których wysokość przekracza 3000 m n.p.m. Prawie połowę jego powierzchni zajmują lodowce, a wśród nich Lodowiec Tasmana – największy pod względem powierzchni oraz najdłuższy lodowiec w Nowej Zelandii. Jednak to właśnie od monumentalnej Góry Cooka wzięła się nazwa parku, dlatego szczyt ten jest jego głównym punktem.

 

Historia Góry Cooka – skąd wzięły się jej nazwy? 

Brytyjska nazwa została nadana oczywiście na cześć kapitana Jamesa Cooka, który dotarł do Nowej Zelandii w 1770 roku jako pierwszy biały człowiek. Wówczas w całym kraju, imieniem kapitana zostało nazywane prawie wszystko - ulice, drogi, wyspy, a nawet statki. Co ciekawe, kapitan Cook nie zauważył tej góry podczas swojej eksploracji Wyspy Południowej.

Z maoryską nazwą góry - Aoraki - wiąże się pewna legenda. Rdzenni mieszkańcy wierzą, że Mount Cook jest zaklętym w skale jednym z synów Raki - boga nieba. Aoraki wraz z braćmi zmienili się w kamień podczas nieudanej próby wzbicia do niebios canoe, którym podróżowali. Przewrócone przez morskie fale canoe zmieniło się natomiast we Wspaniałą Krainę Te Waka o Aoraki – tak według legendy powstała Wyspa Południowa.

góra cooka nowa zelandia

Góry, skały i rzeka robią piorunujące wrażenie

 

Nazwa Góry Cooka została zmodyfikowana przez nowozelandzkie władze na Aoraki / Mount Cook, aby włączyć do niej historyczną nazwę Maorysów. I choć wiele innych miejsc zmieniło swoje oficjalne nazwy na takie uwzględniające język rdzennych mieszkańców, to właśnie Góra Cooka jest jedynym, w którym angielską nazwę miejsca poprzedza nazwa w języku maori.

 

Wysokość Góry Cooka – wyzwanie dla alpinistów

Góra Cooka początkowo miała wysokość 3764 m n.p.m., jednak obecnie jest niższa aż o 40 metrów. Wskutek osunięcia się skał, wysokość Góry Cooka zniejszyła się początkowo o 10 metrów w 1991 r., a następnie o kolejne 30 metrów w 1996 r. Obecnie Aoraki – jak nazywają górę Maorysi – ma wysokość 3724 m n.p.m. Choć nie znajduje się w czołówce światowych kolosów, wyprawa na Górę Cooka stanowi wyzwanie nawet dla doświadczonych alpinistów. 

Jest tak za sprawą bardzo dużej wysokości względnej. Ściana nazywana Caroline Face ma wysokość 2500 metrów. Z tego powodu wielu himalaistów wykorzystuje Mount Cook do treningu przed wspinaczką na o wiele wyższe szczyty. Ponadto na zboczach Góry Cooka znajdują się dwa olbrzymie lodowce, Lodowiec Tasmana i Lodowiec Hookera, co dodatkowo utrudnia wyprawę.

 

Wyprawa na Górę Cooka 

Pierwszego wejścia na Mount Cook dokonał w 1894 roku Tom Fyfe, nowozelandzki alpinista samouk, w towarzystwie Georga Grahama i Jacka Clarke’a. Ze względu na ukształtowanie terenu podobne do tego na Mount Everest, Mount Cook zdobył również Sir Edmund Hilary, zanim wyruszył w wyprawę na najwyższy szczyt świata. 

Góra Cooka niezaprzeczalnie stanowi jedną z największych atrakcji w Nowej Zelandii, dlatego turystów tutaj nie brakuje! Należy pamiętać jednak, że Park Narodowy Góry Cooka jest w stanie ciągłego zagrożenia lawinowego, a lodowce są poszarpane i pełne niebezpiecznych szczelin. Jak dotąd odnotowano tam około 80 przypadków śmiertelnych.

Wszyscy, którzy planują wyprawę na Mount Cook, a także do samego parku, powinni dla własnego bezpieczeństwa zarejestrować się w lokalnym biurze Departamentu Konserwacji, który sprawuje władzę nad terenem parku. Górę Cooka możemy podziwiać, pokonując stosunkowo łatwą dla każdego turysty Trasę Hookera zakończoną przy Jeziorze Hookera, skąd Aoraki widać jak na dłoni.

góra cooka wyprawa

Wyprawa na Górę Cooka może być wymagająca 

 

Góra Cooka - widoki z krainy skał i lodu

Park Narodowy Góry Cooka jest usiany alpejskimi szczytami, które niewątpliwie budzą respekt. Pokryte śniegiem wierzchołki Alp Południowych w towarzystwie krystalicznie czystej wody Jeziora Hookera przedstawiają iście rajski obraz. Spacer wzdłuż rzeki Hooker, wśród gęstej alpejskiej roślinności ukazuje obrazy z biblijnej “Pieśni o stworzeniu świata”.

Bajeczny pieszy szlak Trasy Hooker prowadzi do czoła lodowca przyklejonego do zbocza Aoraki. Przez rzekę przewieszone są drewniane mosty, których przekroczenie niewątpliwie nieco podnosi poziom adrenaliny. W jeziorze Hooker, tuż u stóp Góry Cooka możemy często obserwować oderwane od lodowca ogromne fragmenty lodu. Nie ulega zatem wątpliwości, że w okolicach Aoraki zdecydowanie można poczuć potęgę Matki Natury.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium