Samoakceptacja to nie tylko zadowolenie z własnego wyglądu, ale także akceptacja siebie jako człowieka oraz miejsca w życiu, w jakim się aktualnie znajdujemy. Choć napisano na ten temat już mnóstwo artykułów, książek i poradników, większość z nas nadal ma z tym poważny problem. Co zrobić, by pokochać siebie? Zapraszamy do poradnika Akademii Manuka.
- Skąd wynikają problemy z akceptacją siebie?
- Jak zaakceptować samego siebie?
- Wprowadzanie zmian we własnym życiu
- Jak zaakceptować swój wygląd?
- Drobne nawyki budujące akceptację siebie
- Akademia Manuka
Problemy z akceptacją siebie
Chyba każdy z nas miewa od czasu do czasu gorszy moment skutkujący spadkiem samooceny. To zupełnie naturalne, że raz czujemy się pewniejsi siebie, a potem dopada nas zwątpienie. Zdaniem specjalistów nawet potrzebne, aby w pełni doceniać codzienne radości oraz sukcesy. Gorzej, gdy podły nastrój przechodzi w stan przewlekły.
Z czego wynika problem akceptacji siebie? Niewątpliwie ma na to wpływ nasze dzieciństwo oraz sposób wychowania, ale także środowisko i ludzie, którymi się otaczamy. Niska samoocena jest wynikiem naszych kompleksów, braku pewności siebie, poczucia, że nie jesteśmy wystarczająco wartościowi czy wreszcie lęku przed odrzuceniem.
Akceptacja siebie nie jest prosta. Zwłaszcza, kiedy jako dzieci byliśmy ciągle krytykowani lub za mało chwaleni przez rodziców, doświadczaliśmy przykrości ze strony rówieśników czy np. w życiu dorosłym tkwimy w toksycznym związku. Możemy ją jednak ćwiczyć i systematycznie odbudowywać.
Jak zaakceptować samego siebie?
Wszystko zaczyna się w naszej głowie i wypływa z naszych myśli o własnej osobie. To one też decydują, jak odbiera i traktuje nas otoczenie. Jeżeli nie wierzymy we własne możliwości i brakuje nam pewności siebie, automatycznie stajemy się łatwym celem ataku ze strony innych.
Musimy zatem zacząć od nas samych oraz zmiany przekonań na swój temat. Nie zrobimy tego oczywiście od razu. To długotrwały proces. Akceptacja siebie to bowiem stan umysłu, nad którym musimy pracować całe życie.
To dzięki niej pojawia się naturalna pewność siebie oraz poczucie, że nie musimy spełniać oczekiwań innych, nikomu niczego udowadniać czy zabiegać o akceptację otoczenia. Samoakceptacja sprawia, że mniej dotyka nas krytyka czy opinie innych, jesteśmy mniej zestresowani, mniej nerwowi, po prostu bardziej szczęśliwi.
Jak być zadowolonym ze swojego życia? Pokochaj siebie! Nie akceptując własnej osoby, niezwykle trudno będzie Ci budować szczere relacje z innymi.
Akceptacja siebie jest niezbędna w szczęśliwym życiu
Jak wprowadzić zmiany w życiu?
Najskuteczniejszym sposobem zaakceptowania siebie jest pogodzenie się ze swoimi wadami oraz niedoskonałościami. Pamiętajmy, że mamy do nich prawo. Przecież nikt nie jest idealny.
Warto zacząć od obiektywnego bilansu naszych mocnych i słabych stron. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zaakceptować naszych wszystkich wad, skupmy się na tych, z którymi możemy coś zrobić i małymi krokami, ale systematycznie, wprowadzajmy zmiany. To dobry początek pracy nad sobą.
Jak powiedział Marek Aureliusz: „Panie, daj mi cierpliwość, abym umiał znieść to, czego zmienić nie mogę; daj mi odwagę, abym umiał konsekwentnie i wytrwale dążyć do zmiany tego, co zmienić mogę; i daj mi mądrość, abym umiał odróżnić jedno od drugiego”. Nic dodać nic ująć!
Warto też pamiętać, że często sami jesteśmy reżyserami czarnych scenariuszy. Kiedy na starcie zakładamy, że coś się nie uda, jest dużo większa szansa, że stanie się tak w istocie. Kiedy myślimy o sobie, że jesteśmy beznadziejni, inni też szybciej w to uwierzą.
Jak zaakceptować swój wygląd?
Dla większości z nas brak pewności siebie jest wynikiem braku akceptacji własnego ciała. Wydaje nam się, że jeśli zrzucimy kilka kilogramów czy pozbędziemy niechcianych zmarszczek, ludzie nas pokochają i będziemy bardziej szczęśliwi.
Jak być zadowolonym ze swojego ciała? Niestety w przeciwieństwie do naszego charakteru, nad którym możemy i powinniśmy pracować, na sam wygląd najczęściej nie mamy wpływu. Dlatego najskuteczniejszą drogą do akceptacji siebie jest pogodzenie się ze swoimi niedoskonałościami. Jeśli sami nie polubimy siebie, inni nie polubią nas. Pamiętajmy też, że często wyolbrzymiamy nasze mankamenty urody, co rodzi kompleksy i frustracje, tymczasem inni mogą wcale ich nie dostrzegać.
To, co na pewno możemy zrobić, aby lepiej poczuć się we własnym ciele, to zadbać o swój organizm oraz zmienić codzienne nawyki na zdrowsze. Więcej ruchu oraz dobrze zbilansowana dieta nie tylko poprawi nasze samopoczucie oraz doda nam energii, ale też szybko przełoży się na konkretne rezultaty w poprawie ogólnego wyglądu oraz formy.
Oczywiście nie zniknie garbaty nos czy odstające uszy, ale może nie będą nam aż tak przeszkadzać? Czasem też wystarczy zmiana fryzury, odpowiedni makijaż lub zmiana w sposobie ubierania, aby skutecznie zatuszować wszelkie niedoskonałości.
Czasem drobne zmiany mogą podwyższyć naszą samoocenę
Jak wyjść z dołka psychicznego, czyli nawyki budujące akceptację siebie
- Zacznij chwalić siebie samego. Zawsze, kiedy osiągniemy nawet najmniejszy sukces, warto stanąć przed lustrem i powiedzieć głośno: „Dobra robota!” czy „Jesteś najlepszy!”. Nie zaszkodzi też od czasu do czasu wyznać sobie samemu miłość 😊 Ćwiczenie czyni mistrza, a my w końcu w uwierzymy słowa, które wypowiadamy na głos.
- Pokochaj innych. Oprócz krytykowania siebie, często zbyt szybko oceniamy i szufladkujemy innych. Postarajmy się być bardziej wyrozumiali dla otoczenia, a ono odwzajemni nam tym samym.
- Więcej pozytywnego myślenia. Kiedy pojawia się kiepski nastrój oraz chwile zwątpienia, warto pomyśleć o czymś przyjemnym. Aby odpędzić czarne myśli, możemy też wybrać jakiś pozytywny film czy pasjonującą książkę albo po prostu włączyć ulubioną muzykę.
- Postaraj się wyłączyć naszego wewnętrznego krytyka, który zazwyczaj jest mało obiektywny, bardzo wymagający, a w rezultacie skutecznie podcina nam skrzydła i psuje humor. Może Ci w tym pomóc krótka historia Alfreda i jego cienia.
- Naucz się przyjmować komplementy. My Polacy jesteśmy mistrzami w krygowaniu się, kiedy ktoś próbuje nas komplementować. Nawet kiedy słusznie nas chwalą, mamy dziwną skłonność do umniejszania własnych zasług.
- Zacznij się ruszać. Każda nawet najmniejsza aktywność ruchowa wyzwala endorfiny należące do grupy hormonów szczęścia. Oprócz poprawy humoru, „ubocznym efektem” będzie lepsza forma i smuklejsza sylwetka, która z pewnością doda nam pewności siebie.
- Zmień nawyki żywieniowe. Ogromny wpływ na nasze ogólne samopoczucie ma codzienna dieta. Złe nawyki żywieniowe to nie tylko szybko pojawiające się dodatkowe kilogramy oraz brak energii, ale także powód niepotrzebnych wyrzutów sumienia. Zatem mniej słodyczy i fast foodów! Zamiast tego warzywa i owoce, dobre węglowodany, zdrowe białka i roślinne tłuszcze! Warto zrezygnować z cukru i zamienić go na inny, zdrowszy zamiennik w postaci miodu.
Akademia Manuka
Akademia Manuka to projekt dla osób, które pragną dbać o siebie przez cały rok, a odpowiednia dieta i aktywność fizyczna to do tego najważniejsze filary. Wiosna to idealny moment na zmianę myślenia o sobie oraz budowę poczucia własnej wartości. Sport i dobrze zbilansowana dieta z pewnością nam w tym pomogą.
Miód Manuka MGO™ to doskonała porcja dobrze przyswajalnych węglowodanów, które dodadzą nam energii niezbędnej przy regularnych treningach. Oprócz swojej naturalnej słodyczy dostarczają też cennych witamin i mikroelementów.
Miód Manuka z rana to idealny sposób na rozpoczęcie nowego dnia. Możemy użyć go komponując nasze śniadanie lub zamiast porannej kawy sięgnąć po szklankę wody mineralnej z dodatkiem miodu oraz cytryny.