Jezioro Bled – piękny zakątek Słowenii

Jezioro Bled jest pięknym tworem polodowcowym położonym w północno-zachodniej Słowenii, w Alpach Julijskich. Jego powierzchnia to 144 hektary. Znajduje się ok. 50 km od stolicy tego kraju i zapewnia atrakcje łączące wspaniały krajobraz, stare budowle oraz relaksujący wypoczynek nad jeziorem.

jezioro bled

 

 

Urokliwa wysepka

Największą atrakcją dla turystów udających się nad jezioro Bled jest wyspa położona na niemal samym środku zbiornika wodnego. A na niej niewielki kościół, do którego prowadzi dokładnie 99 schodów. Przy budowli stoi dzwonnica wybudowana w XVI wieku po tym, jak w 1511 roku Bled nawiedziło trzęsienie ziemi. Znajdziemy tu również plebanię i samotnię, a wszystko to otoczone zieloną przyrodą.

Jeszcze przed erą chrześcijaństwa na wyspie znajdowała się słowiańska świątynia na cześć bogini Živa. Po przyjęciu nowej wiary w Słowenii, nazwa została zmieniona, a budynek sakralny przemianowano na kapliczkę imienia Maryi. Z biegiem lat obok niej postawiono rzeźbę Marii Magdaleny.

W weekendy na wyspie często odbywają się śluby. Pan młody zostaje więc postawiony przed pierwszym małżeńskim wyzwaniem – musi bowiem wnieść pannę młodą po wspomnianych 99 schodach. Ci, którzy nie są w stanie sprostać temu zadaniu, decydują się na ceremonię w pobliskim parku miejskim.

Poza przechadzką po samej wyspie warto również zwiedzić wspomniany kościółek. Znajduje się tam wieża, z której można podziwiać krajobraz jeziora. Warto również zwrócić uwagę na dzwon kościelny, z którym wiąże się pewna legenda…

 

Legenda o dzwonie kościelnym

Przebywając na wyspie Bled co rusz usłyszeć można bijące dzwony kościelne. Odpowiedzialni są za to turyści, którzy uruchamiają go poprzez pociągnięcie za sznur. Wieść niesie bowiem, że uczynienie tego ma powodować spełnienie życzenia osoby uruchamiającej dzwon.

Wiąże się to z miejscową legendą. Według opowieści ok. 500 lat temu powstał dzwon dla pewnej wdowy, który miał upamiętniać jej zmarłego męża. Niestety podczas jego transportu przez jezioro wybuchł sztorm, w wyniku którego łódka wraz ze wszystkimi pasażerami i dzwonem została zatopiona.

Niedługo później papież poświęcił nowy dzwon, który udało się już bez większych przygód zainstalować w kościele. Od tej pory wierzy się, że osoba pociągająca za sznur dzwonniczy oddaje cześć Maryi Dziewicy, w wyniku czego jego życzenie ma się spełnić.

 

Jak dostać się na wyspę Bled?

Samo przedostanie się na wyspę Bled również jest niemałą atrakcją. Opcje dotarcia do niej są dwie. Można wypożyczyć łódkę i samemu wiosłować aż do wyspy. Zajmuje to ok. 15 minut, a wioślarz w nagrodę za wysiłek otrzymuje kawałek tutejszego ciasta z kremem. Druga opcja to podróż pletną – drewnianą łódką sterowaną przez wioślarza. Jest ona w stanie pomieścić ok. 20 turystów.

jezioro bled w słowenii

Nie tak łatwo dostać się na wyspę 

 

Przechadzki wzdłuż jeziora Bled

Spacer wzdłuż jeziora Bled zajmuje ok. 1,5 godziny, a dystans do pokonania to 6 km. Właściwie z każdej strony jeziora możemy napawać się niezapomnianymi widokami. Szczególnie jednak wartym uwagi jest pejzaż z widokiem na zamek Bled – zobaczymy go od południowej strony jeziora. W niektórych miejscach dostępne są również kąpieliska.

 

Punkty widokowe – Bled Castle i Mala Osojnica

Zamek Bled to najstarszy zamek w Słowenii, którego powstanie datuje się na 1011 rok. Budowla została wzniesiona na klifie, dzięki czemu zapewnia odwiedzającym spektakularny widok na jezioro i wszystko, co wokoło. Udając się do zamku, warto zwiedzić znajdujące się tu muzeum oraz zajrzeć do winnej piwnicy, aby zakosztować tutejszego trunku. Natomiast na obiad lub kolację turyści najchętniej udają się do Bled Castle Restaurant, która poza posiłkiem zapewni dostęp do pięknych widoków.

Kolejnym punktem, z którego można podziwiać krajobraz jeziora Bled jest Mala Osojnica. Piesza wędrówka na szczyt wzgórza może być dla niektórych wyzwaniem, ale nagrodą jest widok z lotu ptaka na jezioro. Szlak prowadzi przez gęsty las, a na jego końcu znajdują się metalowe schody obwieszczające ostatni etap wspinaczki.

Jezioro Bled położone jest ok. 50 km od stolicy Słowenii – Lublany. Nic więc dziwnego, że urokliwy zbiornik wodny przyciąga tak zagranicznych turystów, jak i miejscowych. Niewątpliwe jest to miejsce warte odpowiedzenia, zwłaszcza jeżeli poszukujemy destynacji łączącej elementy relaksu, piesze wędrówki i wspinaczki oraz imponujące budowle.

BESTSELLERY
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)

40,00 zł

Cena regularna: 50,00 zł

Najniższa cena: 50,00 zł
szt.
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium