Oia Santorini - grecka stolica wina i zachodów słońca

Santorini to wulkaniczna wyspa na Morzu Egejskim należąca do Grecji. Należy ona do archipelagu Cyklad. Jest oddalona o 175 km na południowy wschód od wybrzeża Grecji i 110 km od wybrzeża Krety. To właśnie na terenie wyspy Santorini znajdziemy urocze miasteczko Oia.

ola santorini

 

 

Wulkaniczna wyspa Santorini

Wyspa Santorini powstała w wyniku zapadnięcia się krateru wulkanicznego, co determinuje jej charakter. Jest to bowiem teren bezleśny i skalisty. Panujący tu klimat jest typowo śródziemnomorski, a wysokie temperatury chłodzi przyjemny „melt” – wiatr północny. Wyspa zawdzięcza nazwę swojej patronce – Świętej Irenie (Santa Irini), choć na przestrzeni lat nazywano ją również Kalliste („najpiękniejsza”) czy Strongyle („okrągła”).

 

Grecka architektura na tle zachodów słońca

Oia zwana również Pano Meria to wioska na Santorini. Uważana jest za jedno z piękniejszych miejsc w Grecji i jednocześnie najbardziej rozpoznawalny punkt na wyspie. Znajduje się na północnym jej końcu i kusi swoim cichym i spokojnym charakterem.

To, co czyni to miejsce wyjątkowe, to osobliwa architektura. Wiele budynków zostało bowiem częściowo wykutych w skale. Miłośnicy spacerów z pewnością docenią również urocze, wąskie uliczki oraz liczne schody. Ponadto klimatu dodają charakterystyczne dla Grecji biało-niebieskie barwy budowli (w szczególności niebieskie kopuły kościołów), którym towarzyszą różowo-ochrowe elementy.

Szczególnie charakterystyczne budynki w Oia to domy kapitanów – piękne, kolorowe posiadłości ozdabiane czerwoną skałą wulkaniczną. Budowle są okazałe ze względu na zamożność dawnych właścicieli, którzy parali się międzynarodowym handlem. To właśnie dzięki morskim podróżom, przywozili oni do swoich domów liczne pamiątki z odległych krajów. Mimo że wiele budowli nie przetrwało trzęsienia ziemi w 1956 roku, to część z nich udało się odratować.

Zachód słońca, który można podziwiać w Oia, uważany jest przez wielu za najpiękniejszy na świecie. Zarówno turyści, jak i mieszkańcy gromadzą się co dzień na ulicach, schodach, a nawet dachach, aby podziwiać i celebrować to osobliwe zjawisko.

 

Niespieszne przechadzki po Oia

Spacerując po miasteczku, warto udać się nad zatokę Ammoudi. Aby się do niej dostać, trzeba pokonać ok. 300 schodów. Jednak, gdy już nad nią dotrzemy, niezapomnianym doświadczeniem będzie z pewnością kąpiel lub nurkowanie w krystalicznie czystej wodzie. Znajduje się tu również port, z którego można podróżować okolicznych wysp małymi statkami. Ponadto, wzdłuż zatoki rozciąga się rząd lokalnych tawern.

Poza tawernami nad zatoką Ammoudi, warto również zajrzeć do innych lokalnych restauracji i kawiarni.  Z ich tarasów możemy bowiem podziwiać okoliczne wyspy, w tym Nea Kameni ze znajdującym się na niej wulkanem czy Thirassię.

Kontynuując spacer po Oia, warto odwiedzić Muzeum Marynarki Wojennej – zobaczymy w nim bogatą kolekcję przedstawiającą morska historię wyspy, pozostałości weneckiej fortecy i bibliotekę. Godnymi uwagi są również ruiny zamku Agios Nikolaos oraz charakterystyczny wiatrak zdobiący wioskę.

grecja

Miasteczko jest pełne uroczych budynków 

 

Wino na Santorini

Odwiedzając wyspę Santorini, warto również odwiedzić jedną z winiarni i zakosztować tutejszego wina, które słynie z nietuzinkowego smaku. Zawdzięcza go wulkanicznej glebie oraz krzewom uprawianym bez podpórek. Smakoszom tego trunku szczególnie poleca się degustację win wytwarzanych z winorośli Assyrtiko – jej najstarsze korzenie mają bowiem aż 500 lat – oraz wina Vinsanto wytwarzanego tradycyjną metodą sięgającą czasów starożytności.

Mimo że Oia to niewielkie miasteczko na niewiele większej wyspie, zdecydowanie warte jest uwagi wielbicieli greckich klimatów. Urokliwe domy, najpiękniejszy zachód słońca na świecie i lokalne tawerny to elementy, które sprawiają, że miejsce to jest niezwykle urocze i klimatyczne.

 
BESTSELLERY
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
Miód Manuka MGO™ 550+ 250g, Cukierki + Pasta bez fluoru
Miód Manuka MGO™ 550+ 250g, Cukierki + Pasta bez fluoru

266,82 zł

Cena regularna: 313,90 zł

Najniższa cena: 257,04 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium