Nietuzinkowy lodowiec Mendenhall

Na Alasce, w Mendenhall Valley znajduje się wyjątkowy lodowiec Mendenhall. Swoją unikatowość zawdzięcza w dużej mierze magicznym jaskiniom, które w nim powstały. Jeszcze bardziej niespotykane jest to, że zmieniają one swój wygląd każdego dnia!

Nietuzinkowy lodowiec Mendenhall

 

 

Jaskinie w Mendenhall Valley powstają na skutek topnienia lodowca. Wówczas spływająca z niego woda eroduje lód od dołu. Kolorystyka powstałych na skutek tego zjawiska jaskini, zależy od jej grubości - im cieńszy lód w sklepieniu, tym jaśniejszy odcień błękitu przybierają. Przez szczeliny, do wnętrza dostaje się światło, które tworzy niepowtarzalny efekt świetlny. 

 

Prawdziwy cud natury

Nazwa Mendenhall, którą nadano lodowcowi, jaskiniom, dolinie, jezioru oraz rzece pochodzi od nazwiska Thomasa Corwina Mendenhalla – amerykańskiego meteorologa i fizyka. Lodowiec Mendenhall, wraz z jego jaskiniami i najbliższym otoczeniem pozostają pod ochroną w ramach Parku Krajobrazowego Lodowca Mendenhall, który współtworzy Narodowy Park Leśny Tongass.

O istnieniu jaskiń wiedzą nieliczni, być może dlatego, że bardzo trudno jest się do nich dostać. Dni tych cudów natury mogą być zresztą już policzone. Od 1958 roku, na skutek zmian klimatycznych, ponad 19 – kilometrowy lodowiec cofnął się ponad 3 km.

Za każdym razem jaskinie mogą przybierać inny kształt i inaczej odbijać światło. Miejsce nie jest bardzo spopularyzowane, wiedzą o nim tylko „wtajemniczeni” turyści. Mimo bardzo wymagającej trasy, co roku lodowiec i jaskinie odwiedza wielu z nich.

Nietuzinkowy lodowiec Mendenhall-1

 Jaskinie mogą mieć niesamowite kształty

 

Jaskinie tylko dla wytrwałych

Lodowe jaskinie znajdują się wewnątrz lodowca Mendenhall, stąd ujrzenie ich na własne oczy nie jest proste. Trasa do nich jest wymagająca i męcząca, można zdecydować się na spływ kajakiem po niebezpiecznych wodach jeziora Mendenhall albo na wspinaczkę na lodowiec, która wymaga profesjonalnego sprzętu i dużego doświadczenia we wspinaczce.

Tylko w nielicznych miejscach można spotkać wszystkie stany skupienia wody jednocześnie. Mendenhall to magiczne miejsce, w którym takiego zjawiska można doznać. Lodowiec położony jest zaledwie 12 mil od centrum Juneau, stąd zaczęto go potocznie nazywać „Lodowcem za miastem”.

Z racji, iż w ostatnim czasie zmiany klimatyczne nabrały ogromnego tempa, natura w dużo większym stopniu reaguje na te wahania. Lodowiec Mendenhall jest miejscem, gdzie na własne oczy można ujrzeć skutki globalnego ocieplenia. Oprócz faktu, że lodowiec cofnął się już o 3000m, najlepszym przykładem zmian są właśnie jaskinie, które w skutek przemian klimatycznych doprowadziły do topnienia lodowca, tworząc jednocześnie bajeczny krajobraz i niezapomniane widoki.

Mendenhall, to miejsce, które znajduje się na liście miejsc „pożądanych do zwiedzenia” u każdego zapalonego, profesjonalnego turysty. Oprócz podróżników, obiekt ten bardzo często przyciąga fotografów, dla których błękitne, magiczne jaskinie są wyjątkowym materiałem do stworzenia cudownego zdjęcia.

BESTSELLERY
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
Miód Manuka MGO™ 550+ 250g, Cukierki + Pasta bez fluoru
Miód Manuka MGO™ 550+ 250g, Cukierki + Pasta bez fluoru

266,82 zł

Cena regularna: 313,90 zł

Najniższa cena: 257,04 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium