Oryginalny Miód Manuka powstaje z nektaru krzewów Leptospermum scoparium, które porastają czyste i dziewicze tereny Nowej Zelandii. Z uwagi na krótki okres kwitnienia rośliny, ale także to, że znajduje się tu wiele innych miododajnych krzewów, pozyskanie jednorodnego miodu jest niezwykle trudne. Ma to niewątpliwy wpływ na wysoką cenę tego gatunku, a w efekcie liczne zafałszowania miodu. Na co zwrócić uwagę kupując Miód Manuka np. w internecie, by nie paść ofiarą oszustwa? Sprawdźmy…
- Gdzie kupić oryginalny Miód Manuka?
- Miód Manuka przez internet
- Oryginalny Miód Manuka
- Jak sprawdzić oryginalność miodu Manuka
Gdzie kupić oryginalny Miód Manuka?
W związku z rosnącą popularnością nowozelandzkiego gatunku miodu, znajdziemy coraz więcej miejsc, gdzie możemy go nabyć. Najczęściej są to sklepy ekologiczne, zielarskie, delikatesy czy też apteki. Bez większego problemu dostaniemy także Miód Manuka w internecie.
Miód Manuka przez internet
Czy warto kupić Miód Manuka przez internet? Oczywiście, że tak! To niezwykle wygodna, a z uwagi na pandemię także bezpieczna forma zakupu różnych towarów. Dlaczego więc nie miodu z Nowej Zelandii? Tym bardziej, że pomimo coraz większego zainteresowania tym gatunkiem, nie znajdziemy go w większości sklepów spożywczych, więc wycieczka do punktu stacjonarnego może okazać się całkiem długa.
Dzięki zakupowi on-line z pewnością oszczędzamy czas, ale także możemy dokonać go w dowolnym momencie przez całą dobę. Szczególnie, że wysyłka Miodu Manuka MGO™ to zazwyczaj nie więcej niż 24 godziny.
Zaletą sklepów internetowych jest także to, że oprócz miodu znajdziemy w nich wiele informacji dotyczących samego produktu, jak np. kraj pochodzenia, sposób pozyskiwania czy certyfikacji. Pamiętajmy jednak, by kupować Miód Manuka od sprawdzonego i certyfikowanego dystrybutora.
Oryginalny Miód Manuka MGO™
Oryginalny Miód Manuka MGO™ produkowany jest w Nowej Zelandii i powstaje z naturalnie rosnących tu krzewów. Okazuje się jednak, że liczne odmiany rośliny możemy spotkać także w innych zakątkach świata np. w Australii. Światowy sukces miodu sprawił, że krzewy manuka uprawia się obecnie również w Anglii, USA i Tajlandii.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę konsystencję i smak, Manuka znacznie odbiega od znanych i popularnych gatunków w Polsce. Jest gęsty, ma ciemno bursztynowy kolor. Wyróżnia się intensywnym ziołowo-kwiatowym aromatem, a także ostrym, nieco ziemistym posmakiem.
Jak rozpoznać prawdziwy Miód Manuka MGO™? Oryginalny miód podlega kompleksowym testom autentyczności i jakości zarówno na etapie surowców, jak i gotowych produktów, gwarantując ich jakość, czystość i bezpieczeństwo. Każdy taki produkt powinien mieć zatem certyfikat potwierdzony przez akredytowane laboratorium.
Ziemisty posmak i ciemna barwa to charakterystyczne cechy Miodu Manuka
Jak sprawdzić oryginalność miodu Manuka?
Miody z różnych zbiorów mogą oczywiście różnić się między sobą, dlatego stworzono certyfikację Miodów Manuka MGO™, która informuje o rzeczywistym składzie produktu, a tym samym chroni konsumenta przed nadużyciami ze strony nieuczciwych producentów. Certyfikat oznaczony jest specjalnym numerem, który dołączany jest do każdego słoiczka.
Firma Manuka Health New Zealand Ltd. wprowadziła innowacyjna metodę oznaczania poszczególnych partii miodu z wykorzystaniem symbolu MGO™. Oznaczenie to informuje konsumentów o zawartości aktywnego związku methylglyoxalu we wszystkich słoikach konkretnej partii Miodów Manuka w przeliczeniu na kilogram miodu.
Na etykiecie oryginalnego Miodu Manuka MGO™ powinna znajdować się informacja dotycząca stężenia MGO. Informuje ona, ile związku znajdowało się w produkcie w momencie umieszczania go w opakowaniu. Rekomendowana ilość to przedział od 30 do 550 mg/kg. Podczas przechowywania miodu ilość methylglyoxalu może naturalnie wrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent, co jest procesem zupełnie naturalnym.
Niektóre Miody Manuka posiadają także wskaźnik Unique Manuka Factor (UMF), który jest niezależnie testowany przez laboratoria w Nowej Zelandii. Ocena MGO™ i UMF są to systemy oceny miodów Manuka, wykorzystywane do wyznaczania poziomu methylglyoxalu w miodzie. Nie wszystkie miody są takie same i przyczynia się to do różnic w ich składzie. Dlatego stworzono testy, które precyzyjnie określają ilość methylglyoxalu w miodzie. System oceny MGO™ jest nowocześniejszy: to niezawodny i wygodny sposób na wykrycie zawartości methylglyoxalu w miodzie.
Na rynku możemy spotkać się z deklarowaną zawartością MGO™ sięgającą nawet 2000 mg/kg, jednak taka ilość nie jest już zjawiskiem naturalnym. Tak wysoki poziom methylglyoxalu może wynikać z przegrzania miodu, które skutkuje utratą cennych właściwości, a także powstaniem dużych ilości związku 5-hydroksymethylfurfuralu (HMF). Wysokie stężenie HMF może również świadczyć, że mamy do czynienia z podrobionym Miodem Manuka poprzez dodanie sacharozy czy sztucznych syropów.
Certyfikat RMP ID to numer identyfikacyjny, który znajduje się na etykietach Miodu Manuka MGO™ MHNZ. Numer ten jest wykorzystywany do potwierdzenia, że dany produkt został wyprodukowany zgodnie z wymaganiami certyfikatu RMP (Risk Management Program) opracowanego w ramach HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Point) oraz GMP (Good Manufacturing Practice). Numer ten jest również używany do śledzenia produktu z powrotem do kontrolowanych źródeł surowca na terenie Nowej Zelandii. Certyfikat RMP ID zapewnia, że Miód Manuka MGO™ MHNZ został wyprodukowany zgodnie z najwyższymi standardami jakości. Oznacza to, że produkt jest bezpieczny, czysty i wysokiej jakości.
O fałszywym Miodzie Manuka może też świadczyć jego podejrzanie niska cena. Jak już wspomnieliśmy, pozyskiwanie czystego naturalnego Miodu Manuka jest dość skomplikowane. Wyprodukowanie go wymaga czasu, zaangażowania oraz wielu badań i testów. Podczas gdy dobrze znane nam gatunki kosztują około 20–30 zł za ½ kg, cena Miodu Manuka MGO™ waha się od 150 do 450 zł.
Sprawdź oryginalny Miód Manuka MGO™ w naszym sklepie klikając tutaj.