Miód Manuka – z Nowej Zelandii czy Australii?

Australia i Nowa Zelandia od dawna rywalizują ze sobą na wielu płaszczyznach. Kto ma lepsze widoki, gdzie są lepsze atrakcje, która kuchnia jest smaczniejsza i jak przyciągnąć jak najwięcej turystów. W obydwu tych krajach rośnie także krzew manuka, z którego nektaru pszczoły produkują wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju Miód Manuka. A zatem, powinniśmy kupować Miód Manuka z Australii czy z Nowej Zelandii?

Australia Miód Manuka Nowa Zelandia które lepsze

 

Oryginalny Miód Manuka

Oryginalny Miód Manuka powstaje z nektaru krzewu Leptospermum scoparium nazywanego powszechnie po prostu krzewem manuka. To roślina, która porasta najczystsze, dziewicze tereny Nowej Zelandii, ale także na południowo-wschodnich terenach Australii. Dla obu tych krajów krzew manuka jest rośliną rodzimą. 

Zatem zarówno w Nowej Zelandii, jak i w Australii można wyprodukować oryginalny Miód Manuka. Nektar z kwiatów z gatunku Leptospermum zawiera methylgloxal. Pochodzenie Miodu Manuka nie jest tak ważne, jak właśnie methylgloxal, który się w nim znajduje.

Bez względu na to czy wybierzemy Australię czy Nową Zelandię, zawsze musimy mieć pewność, że kupujemy oryginalny Miód Manuka

 

Miód Manuka z Nowej Zelandii

Krzew manuka porasta właściwie całe terytorium Nowej Zelandii, więc tamtejsze pszczoły nie mogą narzekać na brak nektaru. Dodatkowo, Nowa Zelandia słynie z najczystszego powietrza na świecie, a wiele jej obszarów wciąż pozostaje nietknięte ręką człowieka. Jeśli więc pszczoły pozyskują nektar i pyłek na takich terenach, mamy pewność, że w miodzie nie znajdą się żadne niepożądane substancje i zanieczyszczenia. 

Wybierając produkty marki Manuka Health New Zealand mamy również całkowitą pewność, że dostaniemy miód, który został poddany wszelkim niezbędnym testom i badaniom potwierdzającym jego jakość i oryginalność. MHNZ jest drugim największym producentem Miodu Manuka w Nowej Zelandii. Wybierając te miody mamy też pewność co do zawartości MGO, a to w tych produktach jest najważniejsze.

australia miód manuka nowa zelandia pszczoły

Krzew manuka porasta praktycznie całą Nową Zelandię

 

Miód Manuka z Australii

Podczas, gdy w Nowej Zelandii występuje wyłącznie krzew manuka odmiany Leptospermum scoparium, w Australii zarejestrowano do tej pory aż 85 odmian tego gatunku. Oznacza to, że w zależności od tego, z których roślin pszczoły zebrały pyłek, miód może wykazywać swoje właściwości w różnym natężeniu. To powoduje większy wybór.

 

Manuka z Nowej Zelandii czy Australii?

Australia i Nowa Zelandia prowadzą rywalizację również o prawo do Miodu Manuka. Okazuje się, że niedawno Nowozelandczycy zaproponowali, aby nazwa “Manuka Honey” była zastrzeżona wyłącznie dla miodów pochodzących z ich kraju. 

Argumentem mającym przemawiać za zastrzeżeniem nazwy ma być między innymi fakt, że słowo manuka pochodzi z języka maorysów i w związku z tym może być używane wyłącznie przez mieszkańców Nowej Zelandii (podobnie, jak słowo szampan odnosi się do regionu we Francji). 

Okazuje się, że definicja miodu manuka według Oxford Dictionary pozwala na używanie tej nazwy wyłącznie w przypadku produktów pochodzących z Nowej Zelandii i Tasmanii (najmniejszego stanu Australii). Strona australijska zamierza wykorzystać definicję słownikową jako argument podczas batalii w sądzie. Dodatkowo, twierdzą, że słowo manuka nie jest w żaden sposób związane z językiem Maorysów, o ile nie jest zapisane jako mānuka lub maanuka

Do tej pory jedynym krajem, który zatwierdził zastrzeżenie nazwy Miód Manuka wyłącznie dla produktów z Nowej Zelandii jest Wielka Brytania, jednak Australijczycy mają złożyć apelację we wrześniu tego roku. Aplikacja o zastrzeżenie nazwy została przez Nowozelandczyków złożona również w Chinach i w Europie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium