Aktywność fizyczna to, obok dobrze zbilansowanej diety, najlepsza recepta na długie życie, zdrowie oraz dobre samopoczucie. Regularny trening nawet o umiarkowanej intensywności ma bowiem niezwykle pozytywny wpływ na nasz organizm. Akademia Manuka od kilku miesięcy stara się promować codzienne treningi i namawiać Was do różnego typu aktywności. Tym razem zapraszamy na jogę!
- Co warto wiedzieć o jodze – fakty i mity o jodze
- Kto powinien ćwiczyć jogę?
- Joga a odchudzanie
- Jak zacząć ćwiczyć jogę, czyli joga dla początkujących
- Czy można ćwiczyć jogę w ciąży?
Co warto wiedzieć o jodze – fakty i mity o jodze
Joga jednym kojarzy się ze spokojnymi, płynnymi ruchami przy akompaniamencie relaksującej muzyki, innym z karkołomnymi asanami, a jeszcze innym z ćwiczeniami oddechowymi czy medytacją. Niektórzy mylnie uważają ją za praktykę religijną. Tak naprawdę to jedna z kilku ortodoksyjnych filozofii indyjskich, która dzięki dyscyplinie, samodoskonaleniu, medytacji i ascezie ma prowadzić do osiągnięcia stanu równowagi ciała i umysłu. Sam termin w sanskrycie znaczy tyle, co „łączyć” lub „jednoczyć”.
Joga najczęściej określana jest treningiem duszy i ciała. Stanowi ona połączenie ćwiczeń fizycznych, oddechowych i umysłowych. W Stanach Zjednoczonych uznano ją oficjalnie za dyscyplinę sportową.
Czy wiecie, że początki jogi sięgają już starożytności? Najstarsze ślady świadczące o jej praktykowaniu mają ponad cztery tysiące lat! Obecnie można doliczyć się około 100 różnych stylów jogi. Najpopularniejszą z nich jest hatha-joga, która skupia się na asanach, czyli wygodnych pozycjach oraz pranajamie – technice oddychania.
Kto powinien ćwiczyć jogę?
Jogę mogą ćwiczyć w zasadzie wszyscy, bez względu na wiek czy płeć. W 2011 r. amerykanka Bernice Mary Bates, mająca 91 lat, została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa, jako najstarsza nauczycielka jogi.
Joga stanowi idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem. Pozwala bowiem lepiej poznać własne ciało, jego możliwości, a także ograniczenia.
Joga najczęściej określana jest treningiem duszy i ciała.
Co daje joga?
Joga świetnie uczy równowagi, poprawia koordynację ruchową, wzmacnia mięśnie i doskonale uelastycznia ciało. Dlatego też wskazana jest dla wszystkich, którzy cierpią na dolegliwości związane z siedzącym trybem życia.
Joga działa zbawiennie na nasze ciało, ale także na stan naszego umysłu. W związku z tym to doskonały sposób na redukcję codziennego stresu. Ćwiczenia oddechowe doskonale redukują napięcie, porządkują myśli, skutecznie przywracają wewnętrzną równowagę i pozwalają nabrać dystansu do świata i codziennych problemów.
Na efekty jogi nie trzeba czekać długo, bo właściwie są odczuwalne już z po pierwszym treningu. Jednak te wyraźniejsze zaobserwujemy po miesiącu regularnych ćwiczeń.
Joga a odchudzanie
Czy ćwicząc jogę, można schudnąć? Redukcja wagi nie jest głównym celem jogi, ale jak każda aktywność, także i ona wspomaga gubienie kalorii i redukcję tkanki tłuszczowej. Wszystko oczywiście zależy od częstotliwości treningów, ich czasu trwania i poziomu intensywności. Warto też połączyć ćwiczenia z odpowiednią dietą.
Jak zacząć ćwiczyć jogę, czyli joga dla początkujących
W jodze niezwykle istotne jest opanowanie podstaw, w szczególności ułożenia poszczególnych partii ciała w asanach. Pierwsze lekcje warto odbywać pod okiem instruktora posiadającego odpowiednie kwalifikacje. Podpowie on, jak wykonywać poszczególne pozycje oraz skoryguje ewentualne błędy.
Możemy też wybrać opcję jogi w domu i skorzystać z profesjonalnych kursów w Internecie.
Na początek powinniśmy znaleźć odpowiednie miejsce do ćwiczeń i zaopatrzyć się w matę. W przypadku jogi nie jest wymagane obuwie, ponieważ wszystkie asany wykonujemy boso. Warto natomiast wybrać odpowiedni strój, przewiewny i niekrępujący ruchów.
Najlepiej zacząć od najbardziej podstawowych asanów, które nie sprawią bólu i będą możliwe do wykonania, a dopiero później stopniowo zwiększać poziom trudności. W jodze przez pewien czas należy utrzymać przyjętą przez nas pozycję, dlatego dla ułatwienia, możemy skorzystać z pasów, wałków czy kostek do jogi.
Niezwykle ważnym elementem ćwiczeń jogi jest prawidłowa technika oddychania. Oddech odgrywa bowiem kluczową rolę w praktykowaniu jogi, pozwala zapanować nad ciałem i umysłem. Wyróżnia się trzy rodzaje oddychania: płytkie obojczykowe, oddychanie piersiowe i najgłębsze – brzuszne.
Ile minut jogi dziennie? Optymalny czas trwania treningu to około 50–60 minut 3 razy w tygodniu. Jednak na początek może to być nawet 15 minut.
Pierwsze lekcje jogi warto odbywać pod okiem instruktora
Czy można ćwiczyć jogę w ciąży?
Jak najbardziej. Potwierdzeniem tego jest ambasadorka Akademii Manuka aktorka i joginka – Dominika Kojro. Dziś jest szczęśliwą mamą, a przygotowując się do tej roli nie przestała trenować jogi.
Dobrze jest jednak wcześniej skonsultować się z lekarzem prowadzącym, a sam trening wykonywać pod czujnym okiem profesjonalnego instruktora, który podpowie, jakie pozycje są bezpieczne, a jakich unikać.
Ćwiczenia jogi pozwalają nie tylko zachować aktywność przyszłych mam, ale też lepiej przygotować je do porodu. Joga wzmacnia bowiem miednicę i doskonale uelastycznia okolicę pachwin i bioder.
Sesje jogi dla kobiet w ciąży są układane tak, by usprawnić mięśnie i pomóc w prawidłowym ułożeniu płodu, dzięki czemu można złagodzić wiele dolegliwości z jakimi borykają się przyszłe mamy oraz skutecznie wzmocnić kręgosłup. Nacisk położony jest na ćwiczenia oddechowe, które będą bardzo przydatne podczas samego porodu.
W codziennych treningach pomoże Wam zdrowa i - co ważne - bezpieczna, także dla kobiet w ciąży, porcja węglowodanów w postaci Miodu Manuka MGO™. Ten wyjątkowy gatunek pochodzący z Nowej Zelandii doda energii do regularnych ćwiczeń. Zdaniem naszej ambasadorki joga i Miód Manuka MGO™ to idealny początek każdego dnia. My też tak uważamy!