Koło podbiegunowe – przygoda na północy

Koło podbiegunowe nie posiada stałego położenia. Obecnie przyjmuje się, że jest to obszar położony 66 ° 33′39″ na północ od równika. Ogranicza ono obszar zwany Arktyką i zamieszkują go jedynie ok. 4 mln ludzi, z czego 10% stanowi rdzenna ludność. Koło podbiegunowe leży na terenie ośmiu krajów: Dania (Grenlandia), Islandia, Norwegia, Szwecja, Finlandia, Rosja, USA (Alaska) i Kanada. Co warto zobaczyć na kole podbiegunowym?

Kolo podbiegunowe

 

 

Przylądek na krańcu Europy

Najbardziej popularnymi destynacjami obejmującymi obszar Norwegii są Przylądek Północny oraz Spitsbergen – wyspa leżąca daleko na północy na Oceanie Arktycznym. Przylądek Północny to klif o wysokości 307 m leżący na terenie gminy Nordkapp w regionie Finnmark. Stanowi on najdalej wysunięty na północ punkt Europy. Co roku podróżuje w to miejsce ok. 250 tys. turystów.

Poza podziwianiem krańców Starego Kontynentu, podróżnicy udający się w te rejony mają szansę zobaczyć również safari ptaków w rezerwacie przyrody i flisackie eskapady. Popularną atrakcją są również wspinaczki po ośnieżonych górach i klifach. W lecie nie ma tam zachodów słońca, ponieważ trwa dzień polarny, a przez resztę roku można podziwiać piękne zorze polarne.

Wybierając się w te rejony, warto po drodze zatrzymać się na chwilę w Norweskim Centrum Koła Podbiegunowego, gdzie przebiega umowna linia oznaczająca granicę koła podbiegunowego. W centrum można nabyć pamiątki, uraczyć się norweskimi potrawami oraz zakupić certyfikat poświadczający podróż w ten nietuzinkowy rejon świata.

 

Turystyczne miasta koła podbiegunowego

Cztery spośród pięciu największych miast leżących na obszarze koła podbiegunowego znajdują się na terenie Rosji. Na szczególną uwagę turystów zasługują Murmańsk i Norilsk. W pierwszym z nich znajdziemy takie atrakcje, jak m.in. lodołamacz Lenin czy monument Alyosha, upamiętniający opór miasta podczas II wojny światowej.

Norilsk leży w północnej części Syberii. Miasto zostało założone w 1935 r. w celu eksploatacji złóż niklu, miedzi i palladu. Obecnie oferuje gros atrakcji turystycznych, m.in. Norilsk Polar Drama Theatre, Norilsk Golgotha – pomnij więźniów gułagów, którzy zginęli podczas budowy miasta – czy najbardziej wysunięty na północ meczet na świecie.

Warto również zwrócić uwagę na norweskie Tromsø. Uważa się, że wódz wikingów Ohthere, którego relacje stanowią ważne źródło informacji o społeczeństwie wikingów, mieszkał nieopodal tego miasta. Obszar ten został również odnotowany jako granica oddzielająca dwa rdzenne plemiona północnej Skandynawii.

W 1800 r. Tromsø było nazywane „Paryżem Północy” ze względu na swoje bogactwo i prestiż, stało się również ważnym centrum eksploracji Arktyki. Obecnie w mieście tym znajduje się najdalej wysunięty na północ uniwersytet oraz Norweski Instytut Polarny. Na szczególną uwagę turystów zasługuje również mieszcząca się tam katedra oraz najstarszy działający teatr w Europie – Verdensteatret

Fauna koła podbiegunwego.

Pingwiny to najbardziej charakterystyczne zwierzęta koła podbiegunowego 

 

Niezapomniane rejsy i arktyczne wyprawy

Popularną aktywnością turystyczną są również rejsy po kole podbiegunowym. Zazwyczaj obejmują one porty w Skandynawii, jednak można również znaleźć takie, które umożliwią nam podziwianie rejonów Alaski i Kanady.

Idealnym rozwiązaniem dla osób chcących „doświadczyć” koła podbiegunowego na własnej skórze będzie udział w arktycznych eskapadach. Ich zakres i poziom trudności różnią się od siebie, istnieje więc możliwość dostosowania wyprawy do swoich możliwości i oczekiwań. Wiele firm oferuje nawet wycieczki dla całych rodzin, na które zabrać można również dzieci.

Poszukiwaczom większych wrażeń, proponuje się natomiast udział w wyprawach naukowych. Mimo że wiele ośrodków niechętnie uwzględnia w nich turystów, to jednak istnieje szansa na udział i w takiej przygodzie. Z kolei wycieczki z przewodnikiem po Laponii mogą okazać się idealnym rozwiązaniem dla osób poszukujących krótszych i prostych tras. 

 

A co ze Świętym Mikołajem?

Każde dziecko wie, że Święty Mikołaj mieszka na obszarze koła podbiegunowego. Skąd jednak wzięło się to przekonanie? Otóż, w latach 60. XIX w. słynny rysownik Thomas Nast tworzył ilustracje Mikołaja na potrzeby kampanii reklamowej dla Harper’s Weekly. Na kilku rysunkach Nast nawiązał do faktu, jakoby postać ta była zameldowana właśnie na kole podbiegunowym. Nie było to jednak przypadkowe. W tym czasie bowiem świat bacznie obserwował kolejne eskapady odkrywców próbujących dotrzeć w ten skuty lodem obszar. Jednak prawdziwy chrześcijański Święty pochodzi z obszarów dziś należących do Turcji.

Wiele osób uważa, że podróż na koło podbiegunowe to niezapomniane przeżycie. Z pewnością jest to obszar wart odwiedzenia, choć prawdopodobnie nie dla każdego. Warto jednak zauważyć, że w ostatnich latach kierunek ten zyskuje na popularności. W obliczu postępującego globalnego ocieplenia, gros osób pragnie bowiem odwiedzić to miejsce, zanim będzie za późno.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium