Co zrobić, aby przyciągnąć pszczoły do swojego ogrodu? Poradnik Miodów Manuka

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, z jak wielkim światowym kryzysem wiązałoby się wyginięcie pszczół. Znaczenie tych niepozornych owadów w przyrodzie jest naprawdę ogromne. Nie tylko umożliwiają one zachowanie równowagi w środowisku naturalnym, ale również zapewniają nam dostęp do miodu, propolisu, pyłku, pierzgi czy też wosku pszczelego. Większości osób ciężko by było wyobrazić sobie świat bez warzyw i owoców – a to właśnie ich może w pierwszej kolejności zabraknąć, gdy populacja pszczół znacząco się zmniejszy. Właściciele przydomowych ogrodów i działek powinni zrobić wszystko, by przyciągnąć pszczoły do swojego ogrodu, oferując im środowisko dopasowane do ich potrzeb.

jak przyciągnąć pszczoły do ogrodu pszczoły w ogrodzie

 

Jakie kwiaty przyciągają pszczoły?  

Ci, którzy zastanawiają się, jak zwabić do ogrodu pszczoły, powinni pamiętać o tym, że niektóre gatunki kwiatów rabatowych są wyjątkowo przyjazne dla tych owadów. Mowa tutaj oczywiście o roślinach miododajnych, które są dla nich szczególnie atrakcyjne.

Pszczoły potrzebują takich kwiatów, z których mogą zbierać pyłek i nektar. Dlatego też warto w ogrodzie posadzić rośliny kwitnące w różnych miesiącach, od wczesnej wiosny do jesieni. Taka różnorodność zapewni owadom ciągły dostęp do pokarmu i sprawi, że nasz ogród stanie się dla nich wyjątkowo przyjaznym miejscem. Od razu uprzedzamy osoby, które obawiają się bolesnych użądleń - pszczoła nigdy nie atakuje, kiedy nie czuje się zagrożona.

W przydomowym ogrodzie warto znaleźć miejsce dla takich kwiatów jak słonecznik, wrzos, kocimiętka, mak, krokus, dalia, nagietek, a także wielu innych. Na rabatach można także posadzić miętę, rozmaryn, lawendę i tymianek, które należą do ziół bardzo lubianych przez pszczoły. Właściciele większych działek mogą zdecydować się na posadzenie lipy, klonu bądź też leszczyny, a także drzew owocowych - dzięki nim pszczoły w ogrodzie naprawdę będą miały co robić.

Rośliny miododajne infografika.

Wiele popularnych gatunków kwiatów jest atrakcyjnych dla pszczół

 

Domki dla pszczół

W ostatnich latach coraz większa liczba osób chcących ugościć owady w ogrodzie, zastanawia się, jak zapewnić schronienie dla pszczół. Polecamy budowę niewielkich domków i hoteli. Nie tylko pełnią one czysto praktyczną funkcję, zapewniając owadom potrzebne schronienie, ale jednocześnie stanowią niebanalną dekorację ogrodu.

Hotel dla pszczół można kupić bądź też zdecydować się na jego samodzielną budowę. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, aby front domku zabezpieczyć przy pomocy gęstej siatki, która uniemożliwi drapieżnikom dostęp do ośrodka.

Jeśli chodzi o materiały do budowy domku dla pszczół, to szczególnie dobrze sprawdzają się gliniane bloczki, pędy bambusa, dziurawe cegły, a także drewniane bloczki.

Domek dobrze jest umieścić w cichym, lekko zacienionym miejscu. W jego pobliżu warto ustawić niewielkie poidełko, które pozwoli owadom na zaspokojenie pragnienia.

Dziecko ogląda domek dla pszczół zrobiony z rodzicami.

Trzeba pamiętać o tym, aby front domku zabezpieczyć przy pomocy siatki.

 

Sposoby na przyciągnięcie pszczół

Osoby chcące stworzyć ogród przyjazny dla pszczół muszą pamiętać, że czasem nie tak łatwo jest je do niego zwabić. Czy poza sadzeniem roślin miododajnych oraz budową domków istnieją inne sposoby?

Przede wszystkim, koniecznie trzeba zrezygnować ze stosowania chemicznych środków o działaniu owadobójczym. Na szczęście w sklepach ogrodniczych dostępne są różnego rodzaju preparaty, które są bezpieczne dla tych owadów i zawierają wyłącznie substancje pochodzenia naturalnego.

Jeśli chcemy nawozić rosnące w ogrodzie rośliny, także powinniśmy postawić na naturalne nawozy. Doskonale sprawdzi się biohumus, bądź też zwyczajny kompost.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że pszczoły do prowadzenia gospodarki w ulu potrzebują naprawdę pokaźnych ilości wody. Dlatego też warto zadbać o rozmieszczenie w ogrodzie różnych jej źródeł - poidełek, fontann czy oczek wodnych.

Pomimo tego, że niektórzy z nas chcieliby, by przydomowe ogrody wyglądały jak z katalogu, to jednak warto czasem pozwolić naturze działać. Te miejsca, które pozornie wyglądają na zarośnięte i zaniedbane, stanowią dla pszczół doskonałe środowisko. Podobnie jest ze starymi drzewami – chociaż mogą one wydawać się wątpliwą dekoracją ogrodu, to jednak wśród pszczół cieszą się ogromną popularnością.

pszczoły w ogrodzie miód manuka jak przyciągnąć pszczoły

Oprócz kwiatów, pszczoły potrzebują też schronienia i wody w ogrodzie

 

Jak dbać o pszczoły? 

Każda osoba, której na sercu leży dobro pszczół, powinna zadbać o prawidłową edukację na ten temat. Wystarczy przeprowadzić rozmowę z osobami w najbliższym otoczeniu i uświadomić je, jak wielką rolę dla środowiska naturalnego odgrywa ciężka praca pszczół. Można także przyłączać się do różnego rodzaju akcji, które mają za zadanie wspierać i chronić pszczoły w ich codziennej pracy.

Pamiętajmy o tym, że to właśnie pszczołom zawdzięczamy pyszny Miód Manuka MGO™. Dlatego też zastanówmy się, co kochają pszczoły i w jaki sposób możemy dopasować do ich potrzeb nasze przydomowe ogrody. Gwarantując im dostęp do zróżnicowanego pokarmu, zapewniamy im doskonałe warunki bytowe i robimy wiele dobrego dla środowiska naturalnego. 

BESTSELLERY
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
Miód Manuka MGO™ 550+ 250g, Cukierki + Pasta bez fluoru
Miód Manuka MGO™ 550+ 250g, Cukierki + Pasta bez fluoru

266,82 zł

Cena regularna: 313,90 zł

Najniższa cena: 257,04 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium