Akcja Uratuj Pszczołę to inicjatywa stworzona przez firmę Propharma – polskiego dystrybutora Miodu Manuka MGOTM firmy Manuka Health New Zealand. Jej głównym celem jest podniesienie świadomości na temat roli, jaką pszczoły odgrywają w naszym życiu, a także zwrócenie uwagi na główne zagrożenia dla pszczół. Korzystając z zasobów zgromadzonych przez Akcję, postanowiliśmy zatem przedstawić Wam nieco ciekawostek o tych niezwykłych owadach.
- Czym jest Akcja Uratuj Pszczołę?
- Fakty o pszczołach
- Ciekawostki o pszczołach
- Ciekawostki o pszczelarzach
- Ciekawostki o pszczelarkach
- Ciekawostki o miodzie
Czym jest Akcja Uratuj Pszczołę?
Akcja Uratuj Pszczołę powstała, aby zwrócić uwagę na problem gwałtownego wymierania pszczół. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak dostępu do zróżnicowanego pokarmu, co skutkuje obniżeniem odporności owadów i większym ryzykiem powstawania śmiertelnych chorób i pasożytów. Akcja Uratuj Pszczołę zwiększa świadomość społeczeństwa i pokazuje, jak możemy pomóc pszczołom w realny sposób.
Okazuje się, że brak zróżnicowanego pokarmu jest o wiele większym zagrożeniem niż na przykład zanieczyszczenia środowiska, dlatego Akcja opiera się głównie na uświadamianiu, jakie kwiaty pszczoły lubią najbardziej i zachęcaniu ludzi do sadzenia ich w przydomowych ogródkach czy na balkonach. Każdy z nas może dołączyć się inicjatywy, kupując nasiona i uprawiając rośliny miododajne.
Pszczoły są bardzo ważne dla całego ekosystemu, a produkcja 75% żywności opiera się na roślinach zapylanych właśnie przez te zwierzęta. Skutki wyginięcia pszczół mogą być tragiczne, dlatego nie warto zwlekać z pomocą! Poniżej przedstawiamy kilka informacji i ciekawostek o pszczołach i miodzie, abyście lepiej mogli poznać te pracowite stworzenia.
Fakty o pszczołach
- Na świecie istnieje ponad 20 tysięcy gatunków pszczół, z czego większość nie została jeszcze opisana, więc liczba ta może być znacznie większa.
- Pszczoły miodne latają z prędkością 25 km/h i ruszają skrzydłami około 400 razy na sekundę.
- Przeciętna pszczoła robotnica żyje zaledwie 5-6 tygodni i w trakcie swojego krótkiego życia produkuje około 0,1 łyżeczki miodu.
- Królowe mogą żyć nawet do 5 lat i w tym czasie złożyć około 2500 jaj. Jeśli królowa umiera, robotnice wybierają larwę, którą karmią mleczkiem pszczelim, dzięki czemu staje się płodna.
- Pszczoły wymierają w zastraszającym tempie. Główną tego przyczyną jest brak zróżnicowanego pokarmu. Dzięki Akcji Uratuj Pszczołę dowiecie się, jak w prosty sposób możecie im pomóc. Wystarczy posadzić w ogródku lub na balkonie kwiaty, które pszczoły najbardziej lubią.
Ciekawostki o pszczołach
- Pszczoły porozumiewają się za pomocą tańca, którego rodzaj zależy od padania promieni słonecznych.
- Aby wytworzyć kilogram miodu, pszczoła musi odwiedzić aż 4 miliony kwiatów.
- Pszczoła robotnica waży około 0,1 grama, a królowa może osiągnąć nawet dwa razy większą masę.
- Pszczoły używają wspomnianego tańca, aby informować się nawzajem o lokalizacji kwiatów, z których mogą zebrać nektar i pyłek. W zależności od odległości istnieją dwa rodzaje tańca pszczelego – jeden dla kwiatów znajdujących się do 100 metrów dalej, a drugi powyżej tej odległości.
- Żeby wyprodukować kilogram miodu, pszczoła musi zebrać trzy kilogramy nektaru. Żeby to osiągnąć, musi pokonać trasę około 40 tysięcy kilometrów, czyli tyle, ile wynosi obwód kuli ziemskiej.
Więcej ciekawostek o pszczołach znajduje się na stronie internetowej Akcji Uratuj Pszczołę oraz na fanpage’u na Facebooku. Dzięki takim informacjom o pszczołach zwiększymy swoją wiedzę na temat tych fascynujących owadów i będziemy bardziej zmotywowani, aby im pomagać!
Ciekawostki o pszczelarzach
- Istnieje wierzenie, według którego wraz ze śmiercią pszczelarza umierają wszystkie jego pszczoły. Aby temu zapobiec, należy zawiadomić pszczoły o zaistniałej tragedii, pukając do każdego ula i wypowiadając specjalną formułę.
- Pszczelarze przy pszczołach zachowują spokój, opanowanie i dobry nastrój oraz nie przeklinają, ponieważ wierzy się, że niewłaściwe zachowanie przy pszczołach spowoduje bardzo mało obfite miodobranie
- Polski pszczelarz, ksiądz i uczony Jan Dzierżon zrewolucjonizował pszczelarstwo na całym świecie, konstruując pierwszy ul szafkowy z ruchomą zabudową, który stworzył fundamenty pod konstrukcję współczesnego ula ramowego.
Nie da się ukryć, że między pszczołami a pszczelarzami tworzą się wyjątkowe więzi
Ciekawostki o pszczelarkach
- Mało kto wie, że nie tylko mężczyźni zapisali się na kartach historii pszczelarstwa. Kobiety również przyczyniły się do rozwoju tej dziedziny. Jedną z nich była Wanda Ostrowska – doktor nauk rolniczych i wykładowca na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Opracowała ona wielokorpusowy ul, który do dzisiaj wykorzystywany jest przez pszczelarzy na całym świecie i obecnie nazywa się go „ulem Ostrowskiej”.
- UNESCO stworzyło pięcioletni program Kobiety dla Pszczół, którego ambasadorką i „matką chrzestną” została Angelina Jolie. W ramach programu przeszkolonych zostanie 50 kobiet, które będą później mogły zostać profesjonalnymi pszczelarkami. Dzięki programowi płeć piękna będzie odgrywać w pszczelarstwie większą rolę niż dotychczas.
- Kobiety są znacznie spokojniejsze i łagodniejsze od mężczyzn, co sprawia, że mają „wrodzone” predyspozycje do pracy z tymi owadami. Pszczoły wyczuwają spokój i bardzo go lubią.
Ciekawostki o miodzie
- Miód jest jedynym produktem, który – jeśli jest odpowiednio przechowywany – nigdy się nie zepsuje. Był znajdowany w grobowcach faraonów czy zakopany pod ziemią od tysięcy lat i według badaczy wciąż nadaje się do spożycia.
- Przed odkryciem cukru miód był jedyną słodzącą substancją i wykorzystywano go do słodzenia różnego rodzaju napojów, potraw i wypieków.
- W Starożytnej Grecji miód był eliksirem życia, ambrozją i nektarem bogów. Grecy używali miodu podczas uczt na równi z wodą, oliwą i mlekiem.
- W dawnej Polsce małżonkowie przez pierwszy miesiąc po ślubie musieli codziennie pić napój alkoholowy na bazie miodu (miód pitny), który rzekomo działał jak afrodyzjak i miał sprzyjać płodności. Od tego zwyczaju wzięła się nazwa „miesiąc miodowy”.
- Miód manuka posiada niezwykle wysoką zawartość naturalnej substancji zwanej methylgloxal (MGO), która odróżnia go od innych popularnych miodów.