Jak pomóc pszczołom? Dowiedz się więcej o kampanii UNESCO

Od pracy pszczół zależy ok. 75% produkcji żywności, co sprawia, że skutki ich wyginięcia mogą być katastrofalne. Właśnie dlatego powstają programy i kampanie mające na celu ochronę pszczół, szerzenie świadomości i wiedzy na temat sposobów, w jakie możemy realnie przyczynić się do pomocy zapylaczom. Jednym z nich jest kampania UNESCO „Kobiety dla Pszczół”, nad która patronat objęła Angelina Jolie.

unesco kampania pomoc pszczołom

źródło: YouTube / National Geographic

 

Kobiety dla Pszczół. Jak kampania UNESCO wpływa na pomoc pszczołom?

Program Kobiety dla Pszczół został zainicjowany przez UNESCO i francuską markę kosmetyczną Guerlain. Celem kampanii jest wzmocnienie pozycji kobiet w zakresie ratowania pszczół, ochrona bioróżnorodności i zrównoważona uprawa. Program koncentruje się na dobrostanie i utrzymaniu pszczół, a także edukacji na ich temat.

Pszczoły odgrywają główną rolę w zapylaniu aż 90% kwiatów porastających Ziemię. Kampania UNESCO jest zatem skupiona wokół podnoszenia świadomości społeczeństwa na temat znaczenia wszystkich gatunków pszczół jako zapylaczy. 

W kampanii UNESCO weźmie udział 50 kobiet, które zostaną przeszkolone z zakresu teoretycznych i praktycznych podstaw zrównoważonego pszczelarstwa. Kobiety nauczą się także, jak prowadzić profesjonalną pasiekę opartą na lokalnych i rodzimych gatunkach pszczół. Na koniec szkolenia uczestniczki zyskają możliwość stania się profesjonalnymi pszczelarzami-przedsiębiorcami oraz będą członkiniami międzynarodowej sieci pszczelarek.

 

Angelina Jolie w kampanii UNESCO

Ambasadorką programu Kobiety dla Pszczół została aktorka filmowa i filantropka Angelina Jolie. Jak sama twierdzi, kiedy kobiety zdobywają odpowiednią wiedzę i umiejętności, pomoc w uświadamianiu innych jest ich instynktem. Aktorka ma nadzieję, że szkolenie wzmocni niezależność uczestniczek programu, poprawi ich status materialny oraz poczucie wspólnoty z innymi pszczelarkami. Angelina Jolie sama również bierze udział w szkoleniu. 

W wywiadzie udzielonym National Geographic wielokrotnie wspominała o tym, jak ważna jest nasza świadomość na temat tego, co kupujemy, co jemy oraz jakich środków używamy w przydomowych uprawach. Angelina Jolie jako „matka chrzestna” programu Kobiety dla Pszczół kładzie szczególny nacisk na wzmacnianie roli, jaką kobiety mogą odegrać, aby ratować pszczoły.

pszczelarki Angelina Jolie pszczoły ochrona

Kampania Kobiety dla Pszczół obejmuje szkolenia na temat znaczenia zrównoważonego pszczelarstwa

 

Dlaczego pszczoły wymierają?

Przyczyny wymierania pszczół to przede wszystkim okresowy brak pożywienia, degradacja środowiska, chemiczne środki ochrony roślin czy gwałtowna zapaść kolonii (Colony Collapse Disorder). Naturalne środowisko pszczół, do którego były przyzwyczajone od tysięcy lat, ulega obecnie zmianom na skutek działalności człowieka. Owadom zagraża także ograniczony dostęp do zróżnicowanego pokarmu, pasożyty i choroby. 

Brak zróżnicowanego pokarmu dla pszczół wynika z wycinki drzew i lasów oraz faktu przewagi upraw monokulturowych. Rośliny z takich upraw dostarczają pokarm wyłącznie w okresie kwitnienia, a następnie pszczoły są sztucznie dokarmiane, co przyczynia się do zmniejszenia ich odporności. W efekcie pojawiają się choroby i pasożyty, przez które pszczoły wymierają znacznie szybciej.

 

Akcja Uratuj Pszczołę – na czym polega?

Organizatorem Akcji Uratuj Pszczołę jest firma Propharma – polski dystrybutor Miodu Manuka MGO™ firmy Manuka Health New Zealand. MHNZ znana jest przede wszystkim z pełnych pasji, profesjonalnych i doświadczonych pszczelarzy, którzy w swojej pracy kierują się miłością do pszczół, a także wiedzą o nich i zrozumieniem.

Jak pomóc pszczołom? Do Akcji Uratuj Pszczołę może dołączyć każdy! Wystarczy odwiedzić stronę lub fanpage na Facebooku, żeby dowiedzieć się, jakie kwiaty pszczoły lubią najbardziej.

Następnie na podwórku, w ogródku lub na balkonie wystarczy posadzić rośliny, które dają nektar i pyłek – urozmaicą one pokarm pszczół. Dostęp do zróżnicowanego pokarmu jest o wiele ważniejszy niż przeciwdziałanie zanieczyszczaniu środowiska. Pszczoły z obszarów wielkomiejskich, dzięki obecności parków, balkonów i ogródków mają się o wiele lepiej ze względu właśnie na zróżnicowaną roślinność. A zatem, nie zwlekaj! Działaj!

BESTSELLERY
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)

40,00 zł

Cena regularna: 50,00 zł

Najniższa cena: 50,00 zł
szt.
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium