Węglowodany stanowią niezwykle istotny składnik diety każdego sportowca. Zapewniają bowiem energię niezbędną podczas wzmożonego wysiłku. Ich bogatym, ale przede wszystkim naturalnym źródłem jest znany od tysiącleci miód. Można nim solidnie urozmaicić dietę!
- Jak wygląda dieta sportowców?
- Wegetarianizm wśród sportowców
- Żywienie sportowców zawodowych – najważniejsze zasady
- Akademia Manuka
- Przepisy na śniadanie z Miodem Manuka
Jak wygląda dieta sportowców?
Właściwe odżywianie oraz odpowiednia suplementacja to, obok regularnych treningów, podstawowe elementy, które mają wpływ na osiągane przez sportowców wyniki. Co jedzą sportowcy? Wszystko zależy oczywiście od wieku, płci, ale także rodzaju uprawianej dyscypliny sportowej. Inne jest bowiem zapotrzebowanie energetyczne i odżywcze podczas treningu siłowego, wytrzymałościowego czy np. sprinterskiego.
To, co jednak łączy dietę osób aktywnych fizycznie, bez względu na uprawianą dyscyplinę, to odpowiednia podaż węglowodanów. Powinny one stanowić ponad połowę całkowitego zapotrzebowania na energię w ciągu dnia. Ważne jest także, aby dostarczać ją w takiej postaci, by można było je łatwo strawić oraz przyswoić.
Na jadłospis dla sportowca ma też wpływ to, w jakiej fazie treningowej się on znajduje. Treningi przed zawodami są dłuższe oraz bardziej wyczerpujące niż w okresach pozastartowych. Dlatego ważne jest, by zmagazynować w organizmie optymalne zapasy energii oraz odpowiedni zapas glikogenu. Także po zawodach, kiedy organizm wymaga regeneracji, musimy specjalnie zadbać o dostarczenie łatwo przyswajalnych węglowodanów.
Czego nie jedzą sportowcy? Trzeba pamiętać, by żywność dla sportowców była lekkostrawna. Należy unikać produktów wysoko przetworzonych oraz smażonych, długo zalegają w żołądku i mogą powodować przykre dolegliwości. Warto też ograniczyć spożywanie produktów, które mogą powodować wzdęcia, jak fasolę, groch czy kapustę.
Dieta sportowca bez mięsa
Czy brak mięsa w diecie wpływa na osiągane wyniki? Zdania są podzielone, ale dietą wegetariańską coraz bardziej interesują się także sportowcy. Ważne jest umiejętnie połączenie takich produktów, które pozwolą dostarczyć organizmowi pełnowartościowego białka.
Obok podaży białka, problemem w diecie wegetariańskiej sportowca może być niska podaż kaloryczna. W efekcie wydajność organizmu spada, a także wolniej się on regeneruje. Należy zadbać o dostarczenie organizmowi produktów z wysoką zawartością zdrowych roślinnych tłuszczy oraz dobrze przyswajalnych węglowodanów.
Dieta powinna być dopasowana do zapotrzebowania energetycznego każdej trenującej osoby
Żywienie sportowców zawodowych – najważniejsze zasady
Utrzymanie odpowiedniego poziomu dostępności energii ma kluczowe znaczenie dla wydajności ćwiczeń. Spożycie węglowodanów pozwala bowiem zwiększyć zapasy glikogenu w mięśniach oraz wątrobie w trakcie i po intensywnych ćwiczeniach.
Zdrowa dieta sportowca powinna także pokryć zapotrzebowanie na białko, które pełni ważną rolę w przemianach metabolicznych organizmu. Jest ono szczególnie ważne w przypadku sportowców, którzy trenują intensywne dyscypliny wytrzymałościowe oraz siłowe.
Kiedy jeść – przed czy po treningu?
Pamiętajmy, by odstęp między posiłkiem a treningiem nie był krótszy niż 2 godziny, a sam posiłek nie był zbyt obfity i ciężkostrawny.
Niezwykle ważne podczas treningów jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Należy jednak unikać napojów gazowanych i bardzo zimnych. Warto natomiast sięgnąć po napoje izotoniczne, które dostarczają cennych elektrolitów. Naturalnym izotonikiem może być np. woda mineralna z dodatkiem miodu.
Miód w diecie zawodowego sportowca zaczyna odgrywać coraz większe znaczenie. To nie tylko naturalne źródło węglowodanów, ale także polifenoli, związków mineralnych oraz witamin potrzebnych w regeneracji organizmu po intensywnym treningu.
Akademia Manuka, czyli miód w sporcie
Projekt Akademia Manuka powstał z początkiem nowego roku i jest skierowany do osób aktywnych fizycznie w wieku 25–45 lat. Miód Manuka MGO™ to idealna porcja dobrze przyswajalnych cukrów, które dostarczają energię niezbędną przy regularnych treningach, a dieta znanych sportowców coraz częściej opiera się właśnie na tym gatunku miodu.
Pochodzący z dziewiczych terenów Nowej Zelandii miód zbierany jest przez pszczoły z krzewów manuka. Wyróżnia go wysoka zawartość methylglyoxalu (MGO) – naturalnej substancji odpowiadającej za jego wyjątkowe właściwości. Co ważne to miód w 100% naturalny i certyfikowany.
Antybakteryjne właściwości Antybakteryjnego Miodu Manuka na rany, który jest wyrobem medycznym, znalazły także zastosowanie zewnętrzne u sportowców. Jak wiadomo sport może być przyczyną urazów, takich jak kontuzje, skaleczenia czy zadrapania. Naturalna maść na rany z antybakteryjnym Miodem Manuka produkcji Manuka Health New Zeland™ to specjalnie opracowana receptura, która przyśpiesza gojenie się drobnych, jak i poważniejszych uszkodzeń skóry.
Dieta sportowca – przepisy na śniadanie z Miodem Manuka
Dla każdego z nas śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. W przypadku sportowców zawodowych pełnowartościowe śniadanie ma szczególne znaczenie.
Co jedzą sportowcy na śniadanie? Dobrym pomysłem na rozpoczęcie dnia może być owsianka z białym serem, owocami i Miodem Manuka MGO™. Wystarczy zalać płatki owsiane jogurtem naturalnym, a następnie dodać pokruszony twaróg, pokrojone jabłko lub gruszkę, orzechy włoskie i 2 łyżki miodu.
Miód może być świetnym dodatkiem do wielu potraw
Druga propozycja to chrupiące tosty z awokado, sadzonym jajkiem i odrobiną miodu. Kromki pełnoziarnistego pieczywa wkładamy do tostera lub podgrzewamy w piekarniku. W międzyczasie smażymy jaja sadzone i przygotowujemy pastę z awokado z dodatkiem Miodu Manuka MGO™. Na posmarowane pastą z awokado grzanki wykładamy jajka i posypujemy świeżą kolendrą.
Jeśli trening mamy zaraz po śniadaniu, możemy zastąpić je koktajlem z odpowiednią zawartością węglowodanów. Proponujemy mango lassi z dodatkiem Miodu Manuka. To hinduski napój przygotowywany z jogurtu, wody, owoców mango i aromatycznych przypraw korzennych. Więcej inspiracji na miodowe przepisy w diecie sportowce znajdziecie w osobnym tekście.