Wyspa Skye – imponujące, naturalne krajobrazy Szkocji

Skye jest wyspą o powierzchni 1700 km2, co czyni ją drugą co do wielkości wyspą w Szkocji i czwartą – w Wielkiej Brytanii. Jej nazwa pochodzi prawdopodobnie z języka staronordyckiego i oznacza „Wyspę Mgieł” lub „Wyspę Chmur”. Wraz z Edynburgiem i Loch Ness stanowi trójkę największych atrakcji Szkocji.

wyspa skye

 

 

Naturalne krajobrazy i fauna wyspy Skye

Sceneria wyspy Skye to przede wszystkim skamieliny, wyżyny i bazaltowe klify otoczone oceanem. Z fauny spotykamy tu między innymi morskie orły, czerwone renifery, wydry, kuny leśne, maskonury, a w oceanie również delfiny, orki czy foki.

Dla osób lubiących podziwiać naturalne krajobrazy jest to niewątpliwie jedna z ważniejszych destynacji. Długie, piesze wędrówki i zapierające dech w piersi widoki to nieocenione zalety tej wyspy. Na szczególną uwagę zasługują: The Old Man of Storr, Neist Point, Quairaing, Fairy Pools oraz Kilt Rock.

 

Skalne atrakcje, które warto zobaczyć

The Old Man of Storr to według legendy kciuk olbrzyma, który żył na wybrzeżu Szkocji, a zmarł właśnie na wyspie Skye. Z kolei nazwa tłumaczona na polski to „Stary Człowiek ze Storr”. Wiele osób uważa bowiem, że od północnej części skała przypomina twarz człowieka. Jednak tak naprawdę jest to część grzbietu skalnego, który powstał 61 milionów lat temu. Skała ma wysokość 45 m i jest uważana przez wielu fotografów za jeden z najpiękniejszych krajobrazów na świecie.

Kolejnym miejscem, którego nie sposób pominąć jest Neist Point – latarnia znajdująca się w najdalej wysuniętej na zachód części wyspy. Jest to zarazem najpopularniejsza latarnia morska w Szkocji wybudowana w 1909 roku. Warto również zobaczyć Quiraing, czyli najbardziej północną część pasma górskiego Trotternish. Znajdziemy tam trzy skały o sugestywnych nazwach: The Needle (Igła), The Table (Stół) oraz The Prison (Więzienie).

Zwiedzając wyspę Skye, warto również zobaczyć Fairy Pools, czyli kompleks wodospadów spływających do basenów z krystalicznie czystą wodą. Wodą, która w słoneczny dzień przybiera kolor szmaragdu. Kolejnym ważnym punktem na wycieczkowej mapie jest Kilt Rock. Są to wspaniałe klify składające się z 90-metrowych kolumn bazaltowych powstałych w wyniku wybuchu wulkanu.

 

Dunvegan – najdłużej zamieszkiwany zamek w Szkocji

Naturalne krajobrazy niewątpliwie same w sobie stanowią wystarczającą wizytówkę reklamującą to miejsce. Jednak będąc na wyspie Skye, warto również zwiedzić Dunvegan – najstarszy zamek w Szkocji i jeden z największych na archipelagu Hebrydy. Przez blisko 800 lat był siedzibą rodziny MacLeod, co czyni go jedynym tak długo zamieszkiwanym zamkiem w Szkocji.

wyspa skye w szkocji

Dungven był najdłużej zamieszkiwanym zamkiem

 

W latach 1200-1850 zamek przechodził wiele modyfikacji, a najstarsza część budowli datowana jest na XIII wiek. Jest to kompleks składający się z pięciu oddzielnych budowli, z której każda ma swój unikatowy styl. Dodatkowo ostatnia przebudowa lat 1840-1850 nadała mu ostatecznego wiktoriańskiego sznytu.

Do kolumnadowego wejścia zamku prowadzi most lądowy. W środku zaś można podziwiać m.in. imponującą salę wejściową czy bogato zdobione State Rooms. Znajdziemy tam również bogatą kolekcję pamiątek: szabel, broni i obrazów olejnych, a także Fairy Flag – jedwabny sztandar obdarzony magicznymi mocami.

Natomiast w otoczeniu zamku znajdują się ogrody rozciągające się na przestrzeni 5 akrów. Wśród nich znajdziemy ogród wodny, ogród różany, ogród otoczony murem. W każdym z nich zaś doświadczymy widoku egzotycznych roślin, unikalnych okazów drzew, a także basenów zasilanych wodospadami.

Wyspa Skye to niewątpliwa atrakcja turystyczna zwłaszcza dla tych, którzy uwielbiają naturalne, skaliste krajobrazy. Warto również wspomnieć, że sceneria tego miejsca jest również doceniana przez twórców filmowych. To tutaj kręcono część scen do takich produkcji, jak: The BFG (2016), Makbet (2015), Królewna Śnieżka i Łowca (2012), 47 Roninów (2013), Prometeusz (2012), Nieśmiertelny (1986).

BESTSELLERY
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)

40,00 zł

Cena regularna: 50,00 zł

Najniższa cena: 40,00 zł
szt.
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium