Coyote Buttles – cud natury dla wybrańców!

Coyote Buttles to skamieniałe wydmy, znajdujące się w USA na granicy stanów Arizona i Utah, na terenie rezerwatu przyrody „Paria Canyon – Vermillion Cliffs Wilderness”. Ten niewyobrażalny i niezwykły krajobraz powstał aż 190 milionów lat temu. Początkowo były to wydmy piaskowe, które wraz z biegiem czasu, zaczęły przeistaczać się w skały. Choć turyści bardzo często chcą zobaczyć na żywo te krwistoczerwone, skamieniałe wydmy, nie każdemu się to uda! Dlaczego tak się dzieje?

Coyote Buttles – cud natury dla wybrańców

 

 

Kto może zobaczyć ten cudny krajobraz?

To niestety prawda, nie wszyscy mogą na własne życzenie pojechać do USA i zobaczyć ten obraz na żywo. W celu ochrony terenu, rząd Stanów Zjednoczonych, ustanowił, iż tylko 20 osób dziennie będzie mogło zwiedzać rezerwat. Co więcej, by znaleźć się w zaszczytnym gronie, należy wziąć udział w loterii i oczywiście ją wygrać!

Skamieniałe wydmy, swoją formą i kształtem przypominają fale, stąd nazwa „The Wave”.

Skamieniałe wydmy, swoją formą i kształtem przypominają fale, stąd nazwa „The Wave”.

 

The Wave – co to takiego?

Charakterystyczny dla Coyote Buttles szlak The Wave to ponad 4 km terenu, z ogromną ilością wzniesień i wgłębień, praktycznie bez jakiegokolwiek cienia. Mocno operujące słońce, kręte, zawiłe skały i klify, sprawiają, iż szlak nie należy do tych „łatwych i przyjemnych”.

Działalność deszczu oraz wiatru spowodowała, iż wydmy przypominają lawirujące fale, które do przesady wyglądają jak prawdziwe, powodując wręcz złudzenia optyczne na zdjęciach. Krajobraz wygląda jak nieziemska rzeczywistość, a zestawienie wszystkich barw wręcz potęguje to uczucie.

Dotarcie do The Wave, nie jest proste, nie mówiąc już o wspomnianym losowaniu pozwolenia na wstęp. Ponadto podczas podróży nie idzie się szlakiem, a rozgrzaną pustynno – skalną powierzchnią. Wymagające są również podejścia, zejścia przełomami czy wyschniętymi korytami rzek. Warto także uważać na występujące tam, wygrzewające się węże oraz śliskie kamienie, które mogą okazać się niebezpieczne podczas przygody życia.

 

Człowiek sam na sam z naturą

Dzięki temu, iż rezerwat jest udostępniony ograniczonej liczbie zwiedzających, teren ten nabiera dodatkowej wartości. Wygląda na pewno jeszcze bardziej wyjątkowo i dziewiczo, dzięki temu, iż w okolicy ciężko będzie spotkać większą grupę osób. To sprawia, że praktycznie każde zdjęcie z The Wave, wygląda tak spektakularnie.

Zapierający dech w piersiach widok, często okazuje się być bardzo niebezpieczny dla zwiedzających. Odwodnienie, zgubienie, upadek z klifów, to tylko nieliczne zagrożenia czyhające w Coyotte Buttles.

Zapierający dech w piersiach widok, często okazuje się być bardzo niebezpieczny dla zwiedzających. Odwodnienie, zgubienie, upadek z klifów, to tylko nieliczne zagrożenia czyhające w Coyotte Buttles.

 

Warto pamiętać, że przygoda w Coyotte Buttles to nie, niedzielny spacer po parku - niestety zdarzały się tutaj przypadki śmiertelne. Ogromne upały powodujące odwodnienie, możliwość spadnięcia z klifów, zgubienie drogi, wycieńczenie – to tylko nieliczne z czyhających na turystów zagrożeń w rezerwacie.

Dlatego właśnie zaleca się zabranie ze sobą minimum 4 litrów wody na każdą osobę, unikania największych upałów oraz wędrówki podczas nich. Głowę i szyję warto ochronić kapeluszem, a na siebie założyć jaskrawe, bardzo widoczne ubrania.

Przygoda w USA może okazać się niezapomniana, jednak, jak zawsze przed wymagającą trasą, należy się do niej bardzo skrupulatnie przygotować, by nie paść ofiarą niebezpieczeństw w Coyote Buttles. Dobrze przygotowany „prowiant”, okrycia i ubrania będą na pewno bardzo pomocne podczas zwiedzania obiektu westchnień niejednego podróżnika.

BESTSELLERY
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
Miód Manuka MGO™ 550+ 250g, Cukierki + Pasta bez fluoru
Miód Manuka MGO™ 550+ 250g, Cukierki + Pasta bez fluoru

266,82 zł

Cena regularna: 313,90 zł

Najniższa cena: 257,04 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium