Eksplozja dzikich kwiatów wzdłuż trasy kwiatowej rozciągającej się od rezerwatu Goegap Springbok do rezerwatu dzikich kwiatów Skilpad w Kamieskroon to dla odwiedzających doświadczenie, którego nie przeżyją w żadnym innym miejscu na Ziemi. Aby stać się uczestnikiem tego fenomenu, trzeba uważnie śledzić pogodę, gdyż kwiaty kwitną zaraz po deszczu i utrzymują się bardzo krótko. Jednak ta ulotność nietuzinkowej flory sprawia, że Namaqualand jest jeszcze bardziej interesującym zakątkiem.
- Położenie geograficzne Namaqualand
- Rys historyczny
- Cuda natury – unikatowa flora i fauna
- Miasteczko Springbok i Rezerwat Przyrody Goegap
Między RPA a Namibią – położenie geograficzne Namaqualand
Namaqualand (czy też Namakwa) to region geograficzny znajdujący się na terenie Republiki Południowej Afryki oraz Namibii. Obszar zajmuje powierzchnię ok. 440 000 km². Wyróżnia się jego dwie części, które oddziela rzeka Orange: Little Namaqualand oraz Great Namaqualand. Region rozciąga się nad brzegiem Atlantyku, a jego granice wyznaczają kolejne dwie rzeki – Oranje od północy oraz Olifant od południa. Za stolicę Namaqualand uchodzi Springbok.
Okupacja niemiecka, diamenty i Park Narodowy
Obszar Namaqualand był zamieszkiwany przez plemię Nama aż do czasu okupacji niemieckiej w XIX wieku. Od 1908 roku większość zachodniej części tego rejonu była określana mianem Sperrgebiet, co w języku niemieckim oznacza teren zastrzeżony, na który nie można było wchodzić. Był to bowiem region bardzo obfity w złoża diamentów, których wydobycie podlegało ścisłej kontroli. Część zasobów jest eksploatowanych aż do dziś.
W 2004 roku rząd Namibii zdecydował się otworzyć ok. 60% obszaru, licząc na przynoszący zyski ruch turystyczny. Oficjalne otwarcie nastąpiło w 2009 roku jako Park Narodowy Sperrgebiet. Z kolei Richtersveld – rejon stanowiący część Little Namaqualand – został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wielobarwny pejzaż dzikich roślin
Region jest głównie pustynny, a roczne opady oscylują w granicach 50-200 mm. Przez większą część roku ziemia tutaj jest bardzo sucha. Jednak mimo że może się wydawać, iż miejsce to nie wyróżnia się niczym szczególnym, Namaqualand to przede wszystkim wielobarwna paleta kolorów reprezentowana przez bogatą florę.
W porze suchej bulwy pozostają „w uśpieniu”, jednak między sierpniem a październikiem rozkwitają, tworząc piękne kompozycje w kolorach różu, żółci i pomarańczy. Na ową kompozycję składają się głównie imponujące dzikie kwiaty, przede wszystkim cebulkowe. Podziwiać można wtedy tysiące wspaniałych i często unikatowych gatunków. Za największą „atrakcję kwiatową” uznaje się stokrotki i gazanie.
Afryka dzika…
Unikatowe kompozycje kwiatów to niejedyne cuda natury w Namaqualand. Można tu spotkać również wiele fascynujących zwierząt. Przede wszystkim jest to naturalne środowisko karakali, żyraf, oryksów południowych, antylop skoczków, owadożernych proteli, a także afrykańskiego żbika. To tutaj natrafić można również na jedyną w RPA populację zebr Hartmanna, a także padlopera, który uważany jest za najmniejszego żółwia świata.
Miłośnikom ptaków z kolei zaleca się wizytę we wspomnianym już rezerwacie Goegap. Znajdują się tam bowiem aż 92 gatunki ptaków, a wśród nich prawdziwa gratka – czarny orzeł – charakterystyczny drapieżnik wśród afrykańskiej fauny.
Myśląc o afryce, wiele osób myśli od razu o zwierzętach
Miasteczko Springbok
Miejscowość uznawana za stolicę Namaqualand nie powstała przypadkowo. Znajduje się tu bowiem źródło wody pitnej, co w tym rejonie jest rzadkim zasobem. Ponadto, odkryto tutaj również bogate złoża miedzi.
Obecnie 15 km od miasteczka można podziwiać Rezerwat Przyrody Goegap, który zachwyca przyjezdnych widokiem kwitnących kwiatów. Jedną z części rezerwatu jest Hester Malan Wild Flower, którą szczególnie poleca się turystom ze względu na unikatowy zestaw ponad 100 gatunków kaktusów i aloesu. Wiele z nich występuje tylko w tym jednym miejscu i nie zobaczymy ich nigdzie indziej na świecie.
Skały, jaskinie, malowidła i plaże
Poza imponującymi krajobrazami i bogatą, dziką fauną, Namaqualand oferuje turystom możliwość niespiesznych wędrówek po szlakach, które odkryją przed nami unikatowe malowidła skalne oraz jaskinie pozostające w nietkniętym stanie od tysięcy lat.
W Richtersveld możemy podziwiać również wspaniałe formacje skalne wyłaniające się z piasku oraz góry uważane za najbardziej odosobnione w RPA. Natomiast poszukując miejsca na błogi relaks, nie sposób nie odwiedzić pięknych plaż.
Podróżniku, pamiętaj
Mimo że w RPA infrastruktura jest dość dobrze rozwinięta, w rejonie Namaqualand można napotkać kilka ograniczeń. Ze względu na uwarunkowania tego regionu, najlepszym środkiem transportu z pewnością okaże się samochód terenowy.
Region ten ma charakter pustynny, przez co temperatura w okresie letnim dochodzi tu do 40 st. C w dzień, natomiast w nocy spada poniżej 0 st. C. Przy tak wysokich temperaturach należy pamiętać, aby zawsze mieć przy sobie spory zapas wody.
Aby „załapać się” na nietuzinkowy widok kwiatów, należy również mieć na względzie porę, w której zamierzamy odwiedzić Namaqualand. Kwiaty pojawiają się po wiosennych deszczach, czyli w okresie sierpień-październik. W innych miesiącach zastaniemy tu wyłącznie wysuszoną glebę lub deszcze.