Salar De Uyuni – niesamowita pustynia solna w Boliwii

Salar de Uyuni to oszałamiająca pustynia solna na terenie Boliwii. Miejsce to należy do najpiękniejszych, jak i zarówno najdziwniejszych miejsc Ameryki Południowej. Solnisko jest pozostałością po wyschniętym słonym jeziorze na obszarze płaskowyżu w Altiplano w Andach, który zaraz po Tybecie jest największą wyżyną świata. Być może ciężko to sobie wyobrazić, ale na terenie Salar de Uyuni znajduje się 10 miliardów ton soli!

Salar De Uyuni – niesamowita pustynia solna w Boliwii

 

 

Czym są solniska?

To obszary charakteryzujące się ogromnym zasoleniem. Powstają głównie w pobliżu mórz oraz na terenach, o bardzo suchym klimacie, gdzie parowanie jest większe niż opady. Gdy spadnie tam deszcz, solniska zamieniają się w jeziora, a następnie, pod wpływem intensywnego parowania, z wody wtrącają się związki mineralne, co skutkuje silnym zasoleniem podłoża.

 

Raj na ziemi

Salar de Uyuni jest największą pustynią solną na świecie - boliwijski cud natury wyprzedza w tym starciu kraje takie, jak Chile, Argentyna, Iran Rosja czy Australia. Co roku miejsce to odwiedzane jest przez tysiące turystów, przyjeżdżających z najróżniejszych zakątków świata. Podróżujących zachęcają nieziemskie widoki, takie jak flamingi na bajecznych lagunach, gorące źródła, kaktusowe wyspy,  gejzery oraz oczywiście sam widok ogromnego solniska.

Oprócz magicznych widoków, miejsce to znane jest przede wszystkim z ogromnych pokładów soli. Pokrywa solna, której grubość sięga kilku metrów, jest osłoną płynnej solanki znajdującej się pod spodem, a sam zbiornik ma aż 60 metrów głębokości. Mało kto wie, że oprócz soli Salar De Uyuni posiada od 50% do 70% światowych zasobów litu, jednak pierwiastek ten nie jest na razie wydobywany.

Jednym z ciekawszych miejsc jest również wyspa Incahuasi (pol. rybia wyspa). To właśnie w tym miejscu można podziwiać ogromne kaktusy. Dla fanów nurkowania jest również możliwość zobaczenia rafy koralowej. Dużą uwagę przykuć mogą też liczne formacje skalne, będące tworem po kominach wulkanicznych. Składają się głównie ze szczątków koralowców, roślin, skamielin, no i oczywiście z kryształów soli.

Nie sposób nie wspomnieć o rezerwacie przyrody Eduardo Avaroa, który oferuje turystom niezapomniane wspomnienia. Piękne kolorowe jeziora, gejzery i gorące źródła tworzą nieziemskie kompozycje. W rezerwacie można podziwiać trzy kolory jezior: czerwone, zielone i białe, na ich kolor wpływ mają minerały i algi zawarte w wodzie. Oprócz tego, tereny zamieszkiwane są przez cudowne zwierzęta, trzy gatunki flamingów, kolibry oraz lamy.

Salar De Uyuni – niesamowita pustynia solna w Boliwii

Salar de Uyuni jest pełne pięknych widoków

 

Kiedy najlepiej odwiedzić Salar de Uyuni?

Boliwia charakteryzuje się dość zróżnicowanym klimatem, co oddziałuje również na wygląd solniska. Podczas pory deszczowej, czyli w okresie między listopadem a marcem, na pustyni pojawia się bardzo cienka warstwa wody, wówczas turyści mogą podziwiać wielkie słone jezioro. Najwspanialsze solnisko wyglądem przypomina wtedy ogromną taflę lustra. Z kolei w trakcie trwania pory suchej powierzchnię Salar De Uyuni przykrywa warstwa obsuszonej soli.

W Polsce, solne jezioro w Boliwii porównywane jest z Kopalnią Soli w Wieliczce. Tam właśnie znajdziemy podobny zbiornik. Znajduje się on na Trasie Turystycznej w komorze Erazma Barącza. Oczywiście, to nie to samo, ale schemat zachowywania się wody w zbiorniku jest podobny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium