Dolina Valle de Cocora – kawowe piękno Kolumbii

Valle de Cocora to dolina w Kolumbii leżąca na terenie Środkowych Andów. Nazwa pochodzi od imienia księżniczki prekolumbijskiego ludu Quimbayan, córki miejscowego wodza Acaime. Oznacza ona „gwiazdę wody”. Dolina jest częścią parku narodowego Los Nevados. Wchodzi również w skład tzw. Kawowego Trójkąta, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2011 roku.

miody-manuka-dolina-valle-de-cocora-kawowe-piekno-kolumbii-1

 

 

Dolina Palm Woskowych

Ta intrygująca dolina przez wielu uznawana jest za najpiękniejsze miejsce w Kolumbii. Znajduje się na wysokości 1800-2600 m n.p.m. Niemal codziennie dolina skąpana jest w chmurach i deszczu, a słynie przede wszystkim z palm woskowych (palma de cera). Osiągają one tutaj nawet 60-70 m wysokości i do 200 lat żywotności, a od 1985 roku uznawane są za narodowe drzewo Kolumbii.

Jeśli chcemy je zobaczyć, warto się pospieszyć. Palmy są bowiem zagrożone wyginięciem, ponieważ hoduje się w tym rejonie bydło, które zjada sadzonki. Nie bez znaczenia były również praktyki, takie jak wyrywanie liści przez lokalnych katolików przed Niedzielą Palmową oraz powalanie drzew w celu wykorzystywania pni do wyrobu świec. Nadzieję wydają się nieść prawne regulacje służące ochronie tych wyjątkowych roślin.

 

W drodze do doliny…

Aby dostać się do Doliny Woskowych Palm, trzeba najpierw przejść przez Las Mglisty, który sam w sobie stanowi niemałą atrakcję. Wygląda tajemniczo, pełny jest wielkich liści, konarów powalonych drzew i zwisających lian. To wszechogarniająca zieleń przełamana tu i ówdzie kolorowymi kwiatami.

W Lesie Mglistym znajdziemy też wodospad – mimo że nie jest on łatwy do odnalezienia, to na pewno warto go zobaczyć. Wybierając się w to miejsce, trzeba mieć na uwadze, że miejscami jest tutaj stromo, trzeba przechodzić przez chybotliwe kładki i mosty, które pozwalają dostać się na drugą stronę strumieni.

Nieopodal Lasu Mglistego znajduje się rezerwat kolibrów Acaime, w którym odwiedzający mają szansę podziwiać aż 10 gatunków tych najmniejszych ptaków świata we wszystkich kolorach tęczy. Kolejnym wartym uwagi przystankiem na drodze do doliny Palm Woskowych jest La Montaña – góra, której szczyt znajduje się na wysokości 3000 m n.p.m.

miody-manuka-dolina-valle-de-cocora-kawowe-piekno-kolumbii-2

Valle de Cocora jest pełna palm

 

Klimatyczna wioska i plantacje kawy

Nieopodal Doliny Palm Woskowych znajduje się miasteczko Salento, stanowiące punkt wypadowy do Valle de Cocora. Zobaczymy w nim charakterystyczne, kolorowe domki i klimatyczny rynek, na którym postawiono pomnik Simóna Bolívara. Warto również udać się na punkt widokowy Alto de la Cruz, a pamiątki zakupimy na Calle Real – Ulicy Królewskiej. Nad miasteczkiem unosi się charakterystyczny zapach reklamującej to miejsce kawy. A skoro o kawie mowa…

Podróżując w te rejony, po prostu nie można nie zobaczyć plantacji kawy. Warto odwiedzić na przykład Finca del Café – jedną z największych w okolicy. Turyści mają tutaj szansę poznać metody uprawy kawy, zbierania ziaren i produkcji znanego napoju. Odwiedzający plantacje mogą również samemu uczestniczyć w zbiorach tradycyjną metodą, czyli z koszykiem przywiązanym do pasa.

Po regionie kawy turyści podróżują zazwyczaj w tzw. Wellysach, czyli amerykańskich jeepach z lat 50. Dawniej służyły do przewożenia ciężkich worków z ziarnami, a dziś przejażdżka nimi stanowi niemałą atrakcję dla turystów.

Odwiedzający ten rejon powinni pamiętać, że jest to część parku narodowego, a więc podlega specjalnej ochronie na mocy prawa kolumbijskiego. Należy też przygotować się na dłuższe wędrówki piesze oraz spotkanie z deszczową pogodą i błotem.

BESTSELLERY
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)

40,00 zł

Cena regularna: 50,00 zł

Najniższa cena: 40,00 zł
szt.
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium