Jak trenować po pięćdziesiątce? Poradnik Manuka.

Nigdy nie jest za późno, by rozpocząć przygodę z aktywnością fizyczną i zadbać o swoją kondycję! Osoby, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia, mogą osiągać świetne wyniki w sportowej aktywności.

trening po pięćdziesiątce, aktywny senior

Dlaczego warto ćwiczyć po pięćdziesiątce? 

Osoby, które zastanawiają się, jak powinien wyglądać trening po pięćdziesiątce, przede wszystkim powinny zastanowić się, dlaczego w ogóle warto zająć się tym tematem. Otóż, sport pozwala nie tylko zadbać o zdrowie organizmu, ale także może zwiększyć oczekiwaną długość życia.

Po ukończeniu 50 roku życia zauważalne stają się pierwsze oznaki starzenia organizmu. Brak energii, różnego rodzaju choroby, zmniejszona sprawność i obniżona elastyczność mięśni.

Regularna aktywność fizyczna pozwala zapobiegać tym wszystkim symptomom, a także chroni układ krążenia, serce i inne układy ludzkiego ciała. Dodatkowo – wpływa na poprawę nastroju, co ma szczególne znaczenie u kobiet w okresie menopauzy. Regularne treningi pozwalają łagodzić stres i zniwelować objawy dokuczliwych schorzeń.

seniorzy ćwiczą z manuką

Jaki trening wykonywać po pięćdziesiątce?

Jak trenować po pięćdziesiątce, aby zauważyć pierwsze efekty? Przede wszystkim, trzeba podkreślić, że trening po pięćdziesiątce wcale nie musi oznaczać katorżniczych, wyciskających siódme poty, ćwiczeń. Najlepszy trening angażuje całe ciało i pobudza je do życia. Wystarczy poświęcić na ruch codziennie około 30 minut, aby szybko zauważyć pierwsze rezultaty. Osoby, które obawiają się, że ćwiczenia mogą być dla nich zbyt obciążające, mogą zdecydować się na grupowy trening pod okiem fachowca.

Do najbezpieczniejszych rodzajów ćwiczeń dla osób po 50 roku życia zaliczyć można między innymi:

  • jogę,
  • pilates,
  • ćwiczenia rozciągające,
  • nordic walking,
  • pływanie,
  • aqua aerobik,
  • jazdę na rowerze,
  • spacery,
  • ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała.

Prawda jest taka, że to nie rodzaj aktywności fizycznej jest ważny, ale jej systematyczność i regularność.

Jak ćwiczyć po pięćdziesiątce? 

Osoby, które do tej pory ruszały się niewiele, muszą zadbać o to, aby ćwiczenia dla pięćdziesięciolatki w domu i ćwiczenia odchudzające po pięćdziesiątce nie były zbyt obciążające dla ich organizmu. Pierwsza zasada aktywności fizycznej to – nie szkodzić.

Na początku przygody z aktywnością fizyczną warto dać sobie czas na wzmocnienie. To dobry etap na przeprowadzenie konsultacji z trenerem personalnym, który podpowie, jakie rodzaje ćwiczeń wzmacniają ciało.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wiek pięćdziesięciu lat to nie starość. W tym wieku można ćwiczyć o wiele więcej niż regularne chodzenie i spacery. Ćwiczenia po pięćdziesiątce to również treningi z obciążeniem, cardio, wizyty na siłowni – oczywiście, o ile nie istnieją ku temu przeciwwskazania zdrowotne. Warto rozpisać plan treningowy w taki sposób, aby stymulował na przemian różne układy ludzkiego ciała.

Podstawową zasadą ćwiczeń po pięćdziesiątce jest słuchanie swojego organizmu. Oczywiście, pierwsze treningi mogą wiązać się z bólem mięśni i zmęczeniem fizycznym, jednak jakiekolwiek niepokojące sygnały warto skonsultować z lekarzem. Nic na siłę – kiedy energia nie dopisuje, można odpuścić trening siłowy i wybrać się na długi spacer.

rozciąganie po pięćdziesiątce, gimnastyka dla seniora

Sam trening to nie wszystko

Fitness po pięćdziesiątce nie zawsze wystarczy, aby zadbać o zdrowie i dobrą kondycję swojego organizmu. Warto zwrócić również uwagę między innymi na nawyki dietetyczne. W zdrowej i zbilansowanej diecie nie powinno być miejsca dla nadmiaru cukru, wysoko przetworzonych produktów oraz niezdrowych tłuszczy.

Czasem zmiana drobnych nawyków wystarczy, aby zauważyć pierwsze rezultaty.  Wartym uwagi nawykiem jest wprowadzenie do swojej diety Miodu Manuka. Miód Manuka na czczo  spożywany sam bądź też w towarzystwie ciepłej wody z cytryną stanowi także zastrzyk słodkiej energii, który dodaje sił do dalszej aktywności fizycznej.

Osoby po ukończeniu 50 roku życia często narzekają na spowolniony metabolizm, który może być widoczny pod postacią dodatkowych kilogramów. A tymczasem specjaliści wskazują, że regularne treningi pozwalają przyspieszyć spalanie kalorii i osiągnąć spadek masy ciała przy jednoczesnym wzroście masy mięśniowej.

Ważny jest fakt, że ćwiczenia po pięćdziesiątce w domu są możliwe nawet bez odpowiedniego wyposażenia. Wystarczy zaopatrzyć się w wygodne obuwie sportowe i komfortowe ubrania, aby móc zadbać o kondycję w zaciszu własnego domu.

miód manuka na czczo, miód po treningu

BESTSELLERY
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)

40,00 zł

Cena regularna: 50,00 zł

Najniższa cena: 40,00 zł
szt.
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium