Jak spożywać miód? Jaki miód wybrać?

Właściwości miodu znane były już tysiące lat temu. Starożytni Grecy uważali go za pokarm bogów, Rzymianie używali do słodzenia, a egipska królowa Kleopatra do kąpieli. Również w Polsce pod postacią miodu pitnego znany i ceniony był już za czasów Piastów oraz niezwykle popularny w średniowieczu. Co kryje się w tej aromatycznej bursztynowej substancji i co zrobić, aby w pełni wykorzystać jej cudowne właściwości?

jak spożywać miód

 

 

Jaki miód wybrać?

Wszystko zależy od naszych upodobań smakowych oraz właściwości poszczególnych gatunków. Jednym przypadnie do smaku słodki miód rzepakowy, innym łagodny miód akacjowy, a jeszcze inni sięgną po ostrzejszy i bardziej intensywny miód gryczany czy manuka. Ten ostatni zawiera w sobie zdecydowanie większą od innych produktów dawkę methylglyoxalu (MGO), co gwarantuje jego wyjątkowe właściwości. Manuka to także miód poddany szeregowi badań naukowych, które potwierdzają najwyższą zawartość MGO.

 

Uwaga na nieuczciwych sprzedawców

Ważne jest, aby kupować produkty pochodzące ze sprawdzonych źródeł, najlepiej od lokalnych pszczelarzy lub certyfikowanych sprzedawców. Tańsze miody, oferowane w supermarketach, często z powodu różnego rodzaju domieszek, które w pogoni za zyskiem stosują producenci albo w skutek niewłaściwego przechowywania i obchodzenia się produktem, tracą swoje właściwości.

Jeżeli zdecydujemy się kupić miód w sklepie czy na targu, powinniśmy dokładnie przestudiować etykietę. Jedną z najważniejszych informacji, jest ta związana z datą rozlewu. Jeśli minęło od niej wiele miesięcy, a miód nadal ma formę płynną, możemy podejrzewać, że to podróbka. Nie bójmy się krystalizacji, to gwarancja autentyczności produktu. Na etykiecie powinno znaleźć się również nazwisko pszczelarza, który miód wyprodukował oraz adres pasieki.

Innym sposobem na weryfikację miodu, ale już w warunkach domowych to zrobienie prostego testu. Nabierzmy łyżeczkę ze słoika i z wysokości około 20 cm wlejmy miód z powrotem do słoika. Jeżeli w momencie wlewania będzie pojawiać się stożek, możemy przypuszczać, że produkt jest naturalny, bez dodatku wody, jeżeli powstaje wklęśnięcie, najprawdopodobniej miód nie spełnia odpowiednich norm.

  

Ile miodu dziennie?

Miód to doskonały zamiennik cukru. Jest przede wszystkim łatwiej przyswajalny przez organizm, szybciej się wchłania i nie ulega fermentacji. Poza tym posiada w swym składzie wysoki poziom w pełni przyswajalnego żelaza. Charakteryzuje się też mniejszą kalorycznością niż cukier, a ze względu na słodki smak, używamy go znacznie mniej. Litrowy słoik miodu to nieco ponad 3000 kilokalorii.

Optymalna ilość miodu dla osoby dorosłej to 1 łyżka dziennie, a w przypadku dzieci 1 łyżeczka. Ważne, aby stosować miód systematycznie, a nie doraźnie.

 

Czy możemy podgrzewać miód?

Trzeba pamiętać, że miód traci swoje właściwości pod wpływem temperatury powyżej 40 °C. To mieszanina nektaru, pyłku pszczelego i enzymów pszczelich, czyli białek. Te dwa ostatnie składniki są niezwykle wrażliwe na wysoką temperaturę.

spożywanie miodu manuka

Powyżej 40 stopni miód traci swoje właściwości

 

Jak przechowywać miód?

Zabójcze dla miodu jest nie tylko potraktowanie go wysoką temperaturą, ale również działanie promieni słonecznych. Dlatego słoik miodu najlepiej przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu, gdzie temperatura nie przekracza 14 °C.

Miód łatwo absorbuje obce zapachy. Jeśli jest przechowywany obok intensywnie pachnących substancji w nieszczelnym opakowaniu, może szybko nabrać niekoniecznie chcianego przez nas aromatu. Co ważne, jest zdatny do spożycia nawet przez kilka lat, z tym, że wraz z upływem czasu maleją jego właściwości enzymatyczne.

 

Jak i z czym najlepiej jeść miód?

Pomysłów na spożycie miodu jest wiele, od zwykłej kromki pieczywa, musli, deserów, wypieków, koktajli przez sałatki, sery, dressingi czy mięsne pieczenie. Wszystko zależy od naszych upodobań smakowych oraz naszej fantazji. Dobrym pomysłem jest rozpuszczenie miodu w wodzie z dodatkiem cytryny lub naparze ziołowym czy herbacie.

Możemy tez dodać do miodu pyłek pszczeli lub propolis. Takie połączenie dodatkowo podniesie jego wartość odżywczą. Warto zmieniać gatunki, nie tylko ze względu na smak, ale przede wszystkim różne właściwości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium