Pyłek pszczeli znany był już w starożytności - Grecy, Rzymianie czy Egipcjanie określali go mianem „życiodajnego pyłu”, wskazując na jego niezwykłe właściwości. Również Hipokrates, uznawany za ojca współczesnej medycyny uznawał ten składnik za wyjątkowo korzystny, natomiast starożytni Chińczycy traktowali go nawet jako lek odmładzający. Niewątpliwie warto zatem zapoznać się również z miodem opartym na pyłku pszczelim!
Czym jest „życiodajny pyłek”?
Pyłek kwiatowy to produkt zbierany przez pszczoły. Kształtem przypomina niewielkie, żółtobrązowe kuleczki, które w połączeniu z odrobiną nektaru czy miodu gromadzone są przez pszczoły w ulu, jako pożywienie dla młodych osobników.
Pyłek jest bardzo bogaty w składniki odżywcze, zawiera on praktycznie wszystkie składowe, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Z powodzeniem miód z pyłkiem pszczelim może być stosowany zarówno u najmłodszych odbiorców, jak i dorosłych.
Szczególnie zalecany jest w okresie rekonwalescencji lub po przebytych zabiegach. Jest też popularnym składnikiem wśród wegetarianów i wegan, ze względu na dużą zawartość białka oraz bardzo dobrze przyswajalnego żelaza. Stosują go oni w formie naturalnego suplementu diety, uzupełniając składników odżywczych, których brakuje w ich codziennym żywieniu.
Pyłek pszczeli jest bogaty w wartości odżywcze
Zbawienne działanie miodu z pyłkiem pszczelim
Wartość odżywcza pyłku pszczelego jest obecna również w miodach z jego dodatkiem. Dzięki zawartości „życiodajnego pyłu” jest to niezwykle naturalny produkt, zawierający w swoim składzie pełne bogactwo pszczelich zbiorów – od kwiatów, przez zioła, krzewy i drzewa.
Co niezwykle ważne, miód z pyłkiem nie rozpuszcza się w wodzie – właśnie ze względu na obecność pyłów kwiatowych. Nie przyda nam się zatem przy słodzeniu porannej herbaty. Doskonale sprawdzi się natomiast zarówno jako dodatek do chleba, czy też samodzielna przekąska – wobec dużej wartości odżywczej miodu z pyłkiem jego spożywanie prosto ze słoiczka jest wręcz wskazane!
Zapach miodu z pyłkiem pszczelim jest często uzależniony od obecności dodawanego do niego propolisu – miód z pyłkiem i propolisem stanowi niezwykle popularny i chętnie kupowany produkt. Miód ten nie należy także do wyrobów szczególnie słodkich – czuć w nim przede wszystkim aromaty kwiatowe i propolisowe.