Akademia Manuka podpowiada jak zacząć ćwiczyć, czyli garść ciekawostek o pilatesie

„Po 10-ciu sesjach poczujesz się lepiej, po 20-stu sesjach będziesz wyglądać lepiej, a po 30-stu będziesz mieć nowe ciało” – tak twierdził Joseph Pilates, twórca specjalnych ćwiczeń rozciągających, których celem jest wzmocnienie i uelastycznienie wszystkich mięśni. Tym razem Akademia Manuka zaprasza na trening pilatesu

pilates aktywność fizyczna miód manuka ćwiczenia zdrowie

 

Czym jest pilates?

Pilates to uniwersalny trening wykorzystujący ciężar własnego ciała, który dużo czerpie z jogi, tai-chi, gimnastyki, a nawet baletu.

Ćwiczenia tego typu mają na celu aktywizację wszystkich grup mięśni, a w efekcie ich uelastycznienie oraz wzmocnienie bez nadmiernej rozbudowy masy. To, co wyróżnia je spośród innych aktywności to niezwykle statyczny i harmonijny charakter. Wykonywane są bowiem bardzo powoli z dużą dbałością o właściwą technikę i prawidłowy oddech.

Zasady pilatesu opierają się na kilku podstawowych elementach: postawie, oddechu, koncentracji, koordynacji, wytrzymałości, precyzji, relaksacji, płynności ruchu oraz  stabilizacji centrum ciała. Dzięki tej metodzie aktywizujemy i wzmacniamy przede wszystkim mięśnie głębokie, odciążając tym samym mięśnie powierzchniowe i skutecznie redukując ich napięcie.

 

Historia pilatesu

Twórcą techniki jest niemiecki sportowiec Joseph Hubertus Pilates. Pracując podczas I Wojny Światowej jako sanitariusz, opracował własny zestaw ćwiczeń mający pomóc w rehabilitacji żołnierzy, którzy ucierpieli na froncie. Szybko okazało się, że metoda ta przynosi pozytywne efekty i istotnie przyspiesza ich powrót do sprawności.

Sportowiec w połowie lat 20 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie otworzył własne studio treningowe i wraz z żoną doskonalił opracowaną metodę. Pierwszymi jego klientami byli tancerze znajdującej się nieopodal szkoły baletowej. Pomagał im poprawić technikę tańca, ale też szybciej wrócić do sprawności po różnego typu kontuzjach.

Choć sportowiec był twórcą techniki, mało kto wie, że tak naprawdę to jego żona – Clara stworzyła charakterystyczne podejście, polegające na  indywidualnym dostosowywaniu ćwiczeń do konkretnych potrzeb trenującego.

aktywność fizyczna ćwiczenia pilates akademia manuka zdrowie trening

W Internecie znajdziemy wiele lekcji, dzięki którym łatwiej nam będzie rozpocząć swoją przygodę z pilatesem

 

Jak zacząć ćwiczyć pilates?

Pilates nie wymaga żadnych skomplikowanych i kosztownych akcesoriów. Na początek wystarczy znaleźć miejsce do ćwiczeń oraz zaopatrzyć się w matę. Mata do pilatesu powinna być dość gruba i miękka, by stanowiła wygodne oparcie dla kręgosłupa. Ważna jest też niekrępująca ruchów odzież. Same ćwiczenia najlepiej wykonywać boso.

Przed właściwym treningiem warto dobrze się rozgrzać. Możemy zacząć od kilku skłonów, skrętów, wykroków, krążeń ramion i bioder oraz truchtu.

W Internecie znajdziemy wiele lekcji, dzięki którym łatwiej nam będzie rozpocząć swoją przygodę z pilatesem. Dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie z kilku lekcji pod okiem profesjonalnego trenera, który pokaże nam, jak prawidłowo wykonywać poszczególne sekwencje.

W pilatesie mniej znaczy więcej. Ważna jest nie intensywność ćwiczeń oraz ilość powtórzeń, ale precyzja ruchu, skupienie i koncentracja. Istotne jest także zachowanie odpowiedniego tempa, najlepiej w rytm swojego oddechu. Każdy ruch jest kontrolowany przez brzuch, stanowiący centrum energetyczne ciała.

Ruchy powinny być bardzo płynne. Aby kontrolować swoją postawę i ułożenie ciała, możemy wykorzystać lustro.

 

Kto powinien ćwiczyć pilates?

Zdaniem fachowców pilates stanowi jedną z najbezpieczniejszych form aktywności fizycznej, dlatego mogą go ćwiczyć praktycznie wszyscy, bez względu na wiek, kondycję czy stan zdrowia. Wskazany jest także dla kobiet w ciąży.

Jest szczególnie pomocny we wszelkich dolegliwościach bólowych mięśni, kości i stawów, wynikających z siedzącego trybu życia. To także doskonały element rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych ruchowo oraz dla osób po urazach czy kontuzjach.

aktywność fizyczna ćwiczenia zdrowie akademia manuka miód

Skutki uprawiania pilatesu możemy zaobserwować już po 10-15 sesjach

 

Dlaczego warto ćwiczyć pilates?

Ten rodzaj treningu, choć nie spowoduje spektakularnej utraty kilogramów, pozwoli jednak wysmuklić sylwetkę, poprawić ogólną postawę oraz utrzymać prawidłową masę ciała.

Głównym celem treningu jest aktywacja mięśni głębokich, które odpowiadają za stabilizację ciała oraz utrzymują nasz kręgosłup, obręcz barkową oraz miednicę. Skutki uprawiania pilatesu możemy zaobserwować już po 10–15 sesjach.

Jakie są najważniejsze zalety pilatesu? Widocznym efektem regularnego treningu jest wzmocnienie i uelastycznienie mięśni oraz zniwelowanie lub zmniejszenie dolegliwości bólowych ze strony układu mięśniowo-szkieletowego.

Dzięki niemu możemy też nauczyć się prawidłowego oddechu, poznać techniki relaksacji oraz skutecznie odprężyć. Pilates doskonale pomaga zmniejszyć napięcie mięśniowe oraz zredukować stres. Pozwala lepiej dotlenić organizm, poprawić krążenie, a w efekcie odżywić skórę i poprawić jej elastyczność i napięcie. Może też skutecznie pomóc w redukcji cellulitu i ujędrnieniu całego ciała.

Jak każda aktywność ruchowa, poprawia kondycję naszego organizmu oraz wspiera układ immunologiczny. Nie bez znaczenia jest też solidna dawka endorfin, która ma wpływ na poprawę ogólnego nastroju.

 

Pilates z Akademią Manuka

Powstała z początkiem bieżącego roku Akademia Manuka to inicjatywa, która ma na celu promocję zdrowego stylu życia i aktywizację fizyczną Polaków.

Pomagamy Wam podejmować nowe wyzwania oraz wspieramy w dążeniu do treningowego celu, a także pokazujemy, po jakie produkty sięgać komponując codzienną dietę, by zyskać wigor i siłę. Pilates, który doskonale wzmocni mięśnie oraz uelastyczni całe ciało to idealny wstęp do przygody z bardziej czynnym sportem.

Oprócz różnego typu aktywności ruchowych, jak zawsze proponujemy porcję zdrowych węglowodanów w postaci niezwykłego Miódu Manuka MGO, który stanowi doskonałe źródło energii niezbędnej podczas codziennych treningów. 

BESTSELLERY
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
Miód Manuka MGO™ 550+ 250g, Cukierki + Pasta bez fluoru
Miód Manuka MGO™ 550+ 250g, Cukierki + Pasta bez fluoru

266,82 zł

Cena regularna: 313,90 zł

Najniższa cena: 257,04 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium