Odleżyny to poważny problem, który dotyka przede wszystkim osoby obłożnie chore lub mające trudności z poruszaniem się. Martwica tkanek, w zależności od stopnia zaawansowania, może dotykać skóry, warstw podskórnych, ale także sięgać mięśni czy nawet kości. Ich leczenie bywa skomplikowane, długotrwałe i nie zawsze skuteczne, a nieleczone mogą prowadzić do poważnych powikłań.
- Co jest przyczyną odleżyn?
- Skuteczne zapobieganie odleżynom
- Jak leczyć odleżyny?
- Czym smarować odleżyny, czyli Antybakteryjny Miód Manuka na rany
- Miód Manuka – inne zastosowania
Najczęstsze przyczyny odleżyn
Odleżyny, czyli miejscowe martwice tkanek, są wynikiem długotrwałego ucisku i ograniczonego przepływu krwi. Najczęściej pojawiają się w miejscach, gdzie ciało bezpośrednio przylega do podłoża i jest do niego dociskane przez części kości. Czasem wystarczy zaledwie kilka godzin bez ruchu, by pojawiła się odleżyna. W efekcie mogą powstać otwarte, trudno gojące się rany, łatwo ulegające zakażeniom.
Szczególnie narażone są na nie osoby z niepełnosprawnością ruchową wynikającą np. z porażenia kończyn. Podczas, gdy u osoby zdrowej długotrwały ucisk wywołuje dyskomfort i wymusza zmianę pozycji, osoby chore, na skutek porażenia, mogą nie odczuwać bólu lub, pomimo dyskomfortu, same nie są w stanie zmienić ułożenia ciała.
Istotny wpływ na powstawanie odleżyn ma ogólny stan zdrowia i wiek chorego. Najczęściej powstają one u osób w podeszłym wieku, cierpiących na choroby takie jak cukrzyca, anemia, stwardnienie rozsiane, miażdżyca czy inne choroby wyniszczające organizm.
Kolejny czynnik przyspieszający powstawanie ran odleżynowych to zaburzenia masy ciała, a w tym zarówno nadwaga, jak i niedowaga. U osób otyłych masa wywiera większy nacisk powodując niedokrwienie miękkich tkanek, a u niedożywionych tkanka podskórna bywa tak cienka, że ledwie pokrywa kości i wtedy także łatwej ulega uszkodzeniu.
Inne powody szybszej maceracji skóry to zanieczyszczenie lub nadmierne pocenie. Powstawaniu odleżyn sprzyja też nieodpowiednia bielizna i pościel oraz wszelkie nierówności i zagniecenia.
Skuteczne zapobieganie odleżynom
Pamiętajmy, że zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Co robić by nie było odleżyn? Podstawą jest stała obserwacja skóry. Wszelkie zaczerwienienia, podrażnienia, obrzęki czy pęcherze na skórze powinny wzbudzić naszą czujność i jak najszybszą reakcję.
Starajmy się jak najczęściej zmieniać pozycję chorego, najlepiej co 2–3 godziny, zwracając szczególną uwagę, by nie obciążać miejsc, gdzie powstały już zmiany. Na ile to możliwe zachęcajmy go też do wykonywania nawet najdrobniejszych aktywności ruchowych.
Niezwykle ważna jest właściwa pielęgnacja skóry oraz higiena miejsc intymnych. Nie wolno dopuścić, by pościel lub bielizna była mokra lub wilgotna. W przypadku zamoczenia pościeli, należy jak najszybciej zmienić ją na świeżą. Pamiętajmy, by po umyciu skórę starannie osuszyć i zabezpieczyć delikatnymi środkami nawilżającymi i natłuszczającymi.
W pielęgnacji chorego pomocne mogą być wszelkie materace, maty czy poduszki przeciwodleżynowe. W celu poprawienia krążenia można wykonywać delikatne masaże oraz oklepywania narażonych na ucisk miejsc.
Obok właściwej pielęgnacji, nie mniej istotna jest odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarczy organizmowi niezbędnych składników odżywczych, mikroelementów oraz witamin, a także nawodnienie organizmu.
Odleżyny mogą powstawać chociażby podczas przewlekłych chorób wymagających leżenia w łóżku
Jak leczyć odleżyny?
Jeżeli już doszło do powstania odleżyn, ich leczenie powinno odbywać się pod nadzorem i ściśle według wskazówek lekarza! Zastosowanie odpowiedniej terapii zależy oczywiście od stanu i zaawansowania zmian. Pamiętajmy, że domowe sposoby na odleżyny mogą mieć zastosowanie wyłącznie w przypadku lżejszych ran, ale i tak powinny być konsultowane ze specjalistą.
Jak dezynfekować odleżyny? W leczeniu odleżyn pomogą nam specjalistyczne opatrunki alginianowe, z hydrożelem czy żelem hydrokoloidalnym zapewniające wilgotne środowisko, a jednocześnie odprowadzające nadmiar wody i hamujące rozwój bakterii. Niezwykle ważne jest dokonywanie zmiany opatrunków w odpowiednim czasie. Generalnie, im rzadziej, tym lepiej, ale nie później niż po kilku dniach.
Naturalnym, a jednocześnie skutecznym sposobem na odleżyny u seniorów są opatrunki z miodem. Najlepszym rozwiązaniem będzie przebadany wyrób medyczny, jakim jest np. Antybakteryjny Miód Manuka na rany z Nowej Zelandii.
Dzięki niezwykłym właściwościom antybakteryjnym, a także nawilżającym, Antybakteryjny Miód Manuka na rany zapewnia odpowiednie środowisko i przyśpiesza procesy gojenia się ran z tkanką martwiczą. Dostarcza także witamin, minerałów, aminokwasów oraz cukry proste wspomagające w odbudowę tkanek.
Czym smarować odleżyny – Antybakteryjny Miód Manuka na rany
Jak leczyć odleżyny u osoby starszej? Nasza propozycja to Antybakteryjny Miód Manuka na rany.
Maść na rany od Manuka Health New Zealand zawiera w 100% sterylny Miód Manuka najwyższej klasy medycznej, który przyspiesza gojenie się sączących ran, likwiduje wysięk oraz działa bakteriobójczo, antybakteryjnie i przeciwzapalnie.
Antybakteryjny Miód Manuka na odleżyny tworzy naturalną barierę między raną i środowiskiem zewnętrznym, a dzięki właściwościom osmotycznym wspomaga oczyszczanie rany z tkanek martwiczych oraz zmniejsza ryzyko powstawania blizn. Skutecznie redukuje też nieprzyjemny zapach, który często towarzyszy długo gojącym się ranom, do jakich należą odleżyny. Co ważne, Antybakteryjny Miód Manuka na rany sprawia, że opatrunek nie przywiera bezpośrednio do rany, dzięki czemu jego zmiana jest delikatniejsza i mniej bolesna.
Antybakteryjny Miód Manuka na skaleczenia może być równie skuteczny do pielęgnacji odleżyn
Antybakteryjny Miód Manuka na rany – inne zastosowania
Antybakteryjny Miód Manuka na rany szczególnie polecany jest w leczeniu drobnych ran, otarć, zadrapań czy oparzeń skóry. Dlatego warto mieć go zawsze pod ręką w domu, ale także w apteczce podczas wakacyjnych podróży.
To produkt nie zawierający barwników, konserwantów i substancji zapachowych, bezpieczny dla każdej grupy wiekowej także dla niemowląt, dzieci i kobiet w ciąży. Polecamy go nie tylko obłożnie chorym pacjentom czy seniorom o ograniczonej sprawności ruchowej, ale także osobom aktywnym fizycznie. Każdy bowiem rodzaj sportu, oprócz oczywistych korzyści dla zdrowia, niesie się za sobą ryzyko drobnych urazów i skaleczeń.
Antybakteryjna maść z Miodem Manuka na rany sprawdza się także w pielęgnacji i leczeniu trudno gojących się ran, ran pooperacyjnych czy ran cukrzycowych.