Park Narodowy Redwood – olbrzymie sekwoje i inne cuda natury

Redwood leży na terenie północnej części stanu Kalifornia w USA. Jego nazwa została zaczerpnięta od sekwoi wieczniezielonych (redwood). Rozciąga się on na wschodnim wybrzeżu na długość 80 km i zajmuje obszar liczący ponad 44,5 tys. hektarów. Poza charakterystycznymi drzewami imponujących rozmiarów, park ma do zaoferowania niezwykle bogatą florę i faunę, liczne szlaki oraz plażę i pole kempingowe.

park narodowy redwood

 

 

Park Redwood - od czasów Indian po dziedzictwo UNESCO

3000 lat temu na tym terenie osiedlili się Indianie z plemienia Yurok. Wiele lat później, w XIX wieku przybyli jednak górnicy, kopacze i drwale, którzy zdziesiątkowali dotychczasowych mieszkańców. To właśnie wtedy rozpoczęła się intensywna wycinka drzew, które dostarczały pozornie nieskończonego zasobu drewna.

Na początku XX wieku zorientowano się, że przyszłość tego pięknego lasu jest mocno zagrożona. Aby go chronić, w latach 20. utworzono trzy parki stanowe: Prairie Creek Redwood State Park, Del Norte Coast Redwoods State Park oraz Jedediah Smith Redwoods State Park, a w 1968 roku powstał na tym terenie park narodowy. Został on jednocześnie wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie teren ten obejmowany jest różnymi projektami, takimi jak Redwood Rising, których celem jest odbudowa ekosystemu, a w inicjatywy angażują się liczne organizacje.

 

Majestatyczne sekwoje

Park Narodowy Redwood słynie przede wszystkim z potężnych sekwoi i chroni aż 45% drzew tego gatunku ze wszystkich pozostałych na świecie. Co w nich takiego wartościowego? Są to najwyższe, jedne z najstarszych i jedne z najbardziej masywnych rodzajów drzew na Ziemi. Każda z nich liczy ok. 100 m wysokości, co czyni je wyższymi od Statuy Wolności, i dożywa ok. 2 tys. lat! To tutaj rośnie najwyższe drzewo świata (oczywiście jest to sekwoja) liczące aż 115,61 m!

 

Flora i Fauna Parku Redwood w Kalifornii

Poza wspomnianymi, imponującymi sekwojami, na terenie parku Redwood znajdziemy również inne cuda natury, m.in. łąki preriowe, różaneczniki, szczawika, daglezję oraz kilka gatunków paproci. Wiele miejsc i powalonych drzew jest również porośniętych lubiącym wilgoć mchem.

Poza unikatową florą (na czele z wielkimi sekwojami) w Redwood znajdziemy również wspaniałą i niezwykle zróżnicowaną faunę. Żyje tu bowiem 648 gatunków zwierząt kręgowych, a wśród nich: 102 gatunków ssaków, 308 ptaków, 30 gadów, 20 płazów oraz 188 ryb. Z tych najbardziej charakterystycznych zwierząt znajdziemy tutaj baribala (niedźwiedzia czarnego), pumę, rysia rudego, bobra kanadyjskiego, kojota preriowego, jelenia szlachetnego i jelenia wapiti czy ślimaki bananowe żyjące w runie leśnym.

Z ptaków w Redwood spotkać można dzięciura żołędziowego, modrosójkę czarnogłową czy rudaczka kalifornijskiego. Z kolei bliżej wody napotkamy uszankę kalifornijską, szarego wieloryba czy ukwiały.

park redwood sekwoje

Fauna i flora w Kalifornii przyciągają uwagę

 

Liczne szlaki turystyczne w Redwood

Park Redwood w Kalifornii warto odwiedzić również z uwagi na unikatowe krajobrazy, w skład których wchodzi przede wszystkim bogata flora i fauna. Istnieje kilka wartych uwagi szlaków i miejsc, gdzie doznamy fenomenu kalifornijskiej natury. Znajdziemy tu m.in. Fern Canyon – wąski kanion obrośnięty wilgotnymi mchami i paprociami, których wyróżnia się 5 rodzajów. Podobno Steven Spielberg określił to miejsce mianem „niezapomnianego cudu natury”, a sceneria odegrała nawet swoją rolę w „Jurassic Park 2”. Szlak kanionu liczy ok. 1,6 km długości i biegnie przez las. Wyrzeźbił go na pozór skromny strumień w glebach osadowych na głębokość 15-25 m.

Prócz szlaku biegnącego przez Fern Canyon, park Redwood oferuje również kilka innych. Tym, którzy szukają mniej wymagających tras, poleca się Lady Bird Johnson Trail. Jego atrakcyjność definiują niezapomniane widoki sekwoi i jedlic zielonych. Alternatywą może być szlak Lost Man Creek Trail.

Dla poszukujących średnio zaawansowanych tras interesująca będzie z kolei Cathedral Trees Trail, na której podziwiać można monumentalne zwalone pnie drzew porośnięte przez paprocie i mchy. Umiarkowany poziom trudności oferuje również szlak Trillium Falls, na którym poza sekwojami warto zwrócić uwagę na mały wodospad oraz stada łosi. Z kolei Dolason Prairie to trasa oferująca 16-kilometrową wycieczkę w obie strony przez prerię. Jej wyróżnik to historyczna stodoła owiec Dolason.

Wytrawnym wspinaczom z kolei rekomenduje się takie szlaki, jak: The Tall Trees Grove czy Berry Glen. Są to trasy najbardziej wymagające, nierzadko strome i długie, jednak równie warte uwagi, co ich poprzedniczki.

Innym zakątkiem parku Redwood, na który warto zwrócić uwagę jest Gold Bluffs Beach & Campground. Jest to pole kempingowe leżące na wydmach. Wzdłuż niego rozciąga się 16-kilometrowa, złota, kalifornijska plaża. Gold Bluffs Beach & Campground to alternatywa dla tych, którzy zamiast wspinaczki preferują chwilę błogiego relaksu w otoczeniu pięknej natury.

Park Narodowy Redwood to zdecydowanie warte odwiedzenia i polecenia miejsce. Kusi ono przede wszystkim bogatą naturą, wśród której głównym bohaterem są imponujących rozmiarów sekwoje. Jednak prócz nich nie sposób nie zwrócić uwagi na inne gatunki roślin oraz zwierząt. Dla tych, którzy bardziej niż zabytki preferują widoki natury, jest to niewątpliwie jedna z kluczowych destynacji.

BESTSELLERY
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
Zestaw poranne rytuały z Miodem Manuka MGO™
Zestaw poranne rytuały z Miodem Manuka MGO™

266,82 zł

Cena regularna: 313,90 zł

Najniższa cena: 257,04 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium