Siedzący tryb pracy, nieodpowiednie odżywianie, wielogodzinne korzystanie z urządzeń takich jak komputer czy smartfon powodują, że nasza sylwetka ułożona jest w sposób nieprawidłowy. Wiąże się to z odczuwaniem dolegliwości, występowaniem bólów w okolicy ramion, kręgosłupa, szyi, odczuwania zmęczenia czy dyskomfortu. Jednak brak czasu na aktywność fizyczną może zastąpić joga. Proste ćwiczenia wykonywane na siedząco mogą przynieść doskonałe rezultaty, nie odrywając jednocześnie na długo od wykonywanych obowiązków. Sprawdź, na czym polega joga w pracy i wypróbuj najlepsze ćwiczenia na siedząco.
- Joga w pracy – jakie korzyści dają ćwiczenia w pozycji siedzącej przy biurku?
- Joga w biurze – od czego zacząć?
- Kiedy wykonywać ćwiczenia przy biurku w pracy?
- Joga w biurze – jak w zdrowy sposób dodać sobie energii na cały dzień?
Joga w pracy – jakie korzyści dają ćwiczenia w pozycji siedzącej przy biurku?
W dzisiejszych czasach coraz więcej stanowisk pracy wymaga spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej przed ekranem komputera. Często też wiele zajęć po zakończeniu obowiązków zawodowych wykonujemy w domu siedząc, co osłabia nasze mięśnie. Wiele z nich kurczy się, będąc w ciągłym napięciu. Zmianie ulega nasza postawa ciała i odczuwamy dokuczliwy ból, najczęściej w rejonie kręgosłupa, szyi czy barków.
Poza odpowiednim przygotowaniem stanowiska pracy, na co składa się właściwe dopasowanie wysokości biurka czy dobranie fotela z solidnym podparciem i organizowaniem częstych przerw, świetną opcją jest joga w pracy. Doskonałe i skuteczne ćwiczenia na kręgosłup można wykonywać siedząc, nie tracąc przy tym cennego czasu i nie wybijając się z rytmu skupienia zawodowego. Joga przy biurku to doskonała forma zadbania o swoje zdrowie i komfort – zarówno dla dorosłych, jak i uczącej się młodzieży.
Joga w biurze – od czego zacząć?
Joga w pracy zawsze powinna zaczynać się od przyjęcia prawidłowej oraz aktywnej postawy siedzenia. W tym celu należy usiąść pośrodku fotela lub krzesła, opierając stabilnie stopy o podłoże, jednocześnie odpychając się piętami. Następnie wydłużamy (rozciągamy) kręgosłup od dołu ku górze na wciągniętym brzuchu, z łopatkami ściągniętymi do dołu i w tył. Trzeba pamiętać, aby głowa trzymana była prosto. Takie ćwiczenia na kręgosłup muszą być wykonywane bez opierania się o tył krzesła.
Doskonałym i prostym ćwiczeniem wykonywanym w ramach jogi w pracy jest również koci grzbiet. W tym celu trzeba zaokrąglić plecy, jednocześnie wykonując wdech i wciskając brzuch w stronę kręgosłupa. Brodę przybliżamy maksymalnie do klatki piersiowej. Przy wydechu należy stopniowo kierować głowę do tyłu, otwierając klatkę piersiową. Takie ćwiczenia w pozycji siedzącej dobrze jest powtórzyć 8-10 razy.
Joga ma doskonały wpływ nie tylko na kręgosłup. Ćwiczenia barków, które pomogą w rozluźnieniu ciała i uśmierzą dolegliwości podczas wielogodzinnej pracy to również skręty tułowia w pozycji siedzącej z kolanami złączonymi i ułożonymi na wprost.
Joga w pracy to także ćwiczenia na rozciągnięcie szyi. Aby pozbyć się napięć w tym obszarze, warto złączyć dłonie za plecami, a następnie przeciągać je na zmianę na obie strony ciała, wyciągając po boku do przodu. W tym ćwiczeniu należy przechylać głowę w stronę wyciąganego ramienia, jednocześnie trzymając wciągnięty brzuch. W pozycji trzeba wytrzymać przez 5-10 głębokich oddechów.
Kiedy wykonywać ćwiczenia przy biurku w pracy?
Już nawet kilkuminutowa joga w pracy może przynieść pozytywne efekty i znacznie ułatwić codzienne funkcjonowanie. Ponadto ćwiczenia w pozycji siedzącej warto wykonywać nawet kilka razy w ciągu dnia. Idealnym czasem na serię ćwiczeń jest pora lunchu, kiedy ćwiczenia przy biurku w pracy można przeprowadzić wraz z osobami z sąsiednich stanowisk.
Gdy brak nam czasu na kilka dłuższych przerw, warto wykonać chociaż kilka pojedynczych ćwiczeń w trakcie dnia. Ich rozplanowanie w ciągu dnia i regularne wykonywanie pozwoli zauważyć pozytywne rezultaty w postaci znacznie mniejszych dolegliwości bólowych.
Joga w biurze – jak w zdrowy sposób dodać sobie energii na cały dzień?
Joga przy biurku to rodzaj aktywności, który z pewnością warto wprowadzić do codziennego planu działań i rozkładu dnia w pracy. Aby dodatkowo dostarczyć organizmowi mnóstwo pozytywnej energii i wzbogacić codzienną dietę w wartości odżywcze, zamiast niezdrowych przekąsek czy produktów typu fast food, warto wybrać drugie śniadanie z miodem Manuka. Ten pyszny dodatek stosowany jest do kanapek, sałatek czy musli.