Jakie zwierzęta jedzą miód? Czy miód jest bezpieczny dla zwierząt?

Pamiętacie Kubusia Puchatka? Sympatycznego misia z książeczki Alan Alexander Milne i ogromnego konesera miodu? Czy niedźwiedzie faktycznie jedzą miód? Jakie jeszcze zwierzęta gustują w pszczelim smakołyku? I czy możemy podawać je naszym domowym czworonogom? Spróbujemy rozwikłać kilka zagadek!

jakie zwierzęta jedzą miód miody manuka zdrowie zwierząt

 

Drapieżniki jedzące miód, czy raczej zwierzęta niszczące ule?

Tak naprawdę wspomniane już niedźwiedzie zjadają to, co uda im się akurat upolować, a ich dieta zmienia się wraz z sezonem oraz obszarem na jakim przyjdzie im bytować. Gatunki wszystkożerne jedzą trawę, jagody, ryby, a nawet mniejsze ssaki, jednak najbardziej gustują w owadach, które są bogatym źródłem białka.

Dlaczego zwierzęta jedzą miód? Można powiedzieć, że przy okazji. Faktycznie, dosłownie „plądrują” pszczele pasieki, ale nie w poszukiwaniu miodu, tylko jaj i larw pszczół będących w środku. W praktyce pożerają całe ule łącznie z miodem.

Kolejne drapieżniki gustujące w larwach pszczół i miodzie to borsuki i kuny. Stanowią poważne zagrożenie dla pszczół, pasiek i pszczelarzy. Poza pożytecznymi owadami, żywią się małymi ssakami, gryzoniami, ptakami, jaszczurkami, żabami, czasem jagodami.

Mniej popularne zwierzę związane z pszczołami i miodową dietą to ratel miodożerny, ssak z rodziny łasicowatych zamieszkujący Afrykę oraz Azję. Miód to przysmak, po który często zapuszcza się do pasiek, jednak podobnie jak poprzednie gatunki – zdecydowanie bardziej od miodu woli larwy pszczół. Nie byle jakich pszczół, bo najbardziej niebezpiecznych na całym świecie pszczół afrykańskich.

Do nieproszonych i czasem niezwykle uciążliwych gości pasiek należą też owady, takie jak barciaki, pająki, muchówki, chrząszcze, skorki czy mrówki oraz niektóre ptaki, jak sikorki, dzięcioły czy jaskółki.

zwierzęta miód manuka drapieżniki niedźwiedź zdrowie zwierząt

Wiele zwierząt je miód tylko przez przypadek polując na pszczoły

 

Czy pszczoły jedzą miód?

Pszczoła miodna, aby mieć energię do codziennej ciężkiej pracy, stale potrzebuje pożywienia. Zazwyczaj jej pokarmem jest nektar oraz pyłek zbierany z kwiatów i roślin, a także spadź. Dlatego niezwykle ważne jest zapewnienie pszczołom odpowiedniego pożywienia.

Niestety w naszych warunkach nie jest on dostępny przez cały rok. Zima to trudny okres dla pszczół i wtedy wymagają dokarmiania. To warunek przetrwania rodziny pszczelej oraz utrzymania jej w dobrej kondycji. Dokarmianie zmniejsza ryzyko zakażenia pasożytami, stymuluje wzrost czerwi, przyspiesza rozwój pszczelich rodzin, co w rezultacie przekłada się na obfitość zbiorów miodu.

Czym karmione są pszczoły? Miód to dość kosztowne pożywienie, dlatego częściej pszczelarze pomagają przetrwać owadom dzięki przygotowywanym roztworom cukrowym. Sacharoza zawarta w cukrze jest identyczna z tą w nektarze i spadzi, a pszczoła dzięki enzymom metabolicznym z powodzeniem wykorzystuje ją jako składnik odżywczy.

 

Czy Miód Manuka jest zagrożony?

Miód Manuka jest naturalnym miodem odmianowym, wytwarzanym przez pszczoły z nektaru kwiatów krzewów manuki (Leptospermum scoparium) rosnących głównie w Nowej Zelandii oraz Australii.  Wyróżnia go ciemny kolor, intensywny smak oraz niespotykana w innych gatunkach ilość methylglyoxalu (MGO).

Od wielu lat słyszymy, że pszczoły zagrożone są wyginięciem. Winny jest tutaj człowiek oraz jego szkodliwa ingerencja w naturę. Największym zagrożeniem dla populacji pszczół są stosowane przez rolników pestycydy i preparaty owadobójcze, ale także zwierzęta, o których wspomnieliśmy na początku artykułu.

W Nowej Zelandii pszczoły wydają się być wyjątkowo bezpieczne. To niezwykle czyste, wręcz dziewicze tereny, nie skażone negatywnymi skutkami ingerencji człowieka. Nowozelandzkie pszczoły nie są też narażone na ataki np. niedźwiedzi, ponieważ zwierzęta na tych terenach nie występują.

miód manuka miody zdrowie zwierzęta nowa zelandia

Miód Manuka jest stosunkowo bezpieczny, niewiele drapieżników ma do niego dostęp

 

Miód u zwierząt domowych

Miód Manuka jest bezpieczny dla zwierząt domowych i w niewielkich ilościach możemy podawać go także naszym pupilom. Ważne jednak, by robić to z umiarem, ponieważ to produkt wysoko kaloryczny.

Czy Miód Manuka jest dobry dla psów? Jak najbardziej. Możemy stosować go wewnętrznie, ale także zewnętrznie. Antybakteryjny Miód Manuka może pomóc np. w gojeniu się drobnych ran czy skaleczeń, którym psy często ulegają podczas codziennych spacerów. Powoduje bowiem szybsze oczyszczanie rany z ropnej wydzieliny i ma właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium