Wszyscy doskonale wiemy, że podstawą dobrej kondycji i zdrowia jest regularna aktywność ruchowa. Tymczasem w mieście, gdzie dominuje praca biurowa, wolny czas spędzamy głównie przed telewizorem lub komputerem, a przemieszczamy się zazwyczaj samochodem lub komunikacją miejską, okazji do ruchu nie ma zbyt wiele. W ramach Akademii Manuka postanowiliśmy zachęcić do aktywności fizycznej mieszkańców miast.
- Miejska aktywność fizyczna
- Jak uprawiać sport w mieście?
- Jaki sport w mieście wybrać?
- Dyscypliny sportowe w mieście
- Kontuzje w miejskim sporcie i Miód Manuka
- Akademia Manuka
Miejska aktywność fizyczna
Myślicie, że tylko w lesie, nad jeziorem czy brzegiem morza możemy uprawiać sport? Nic bardziej mylnego! Wbrew pozorom aktywność fizyczna w mieście jest na wyciągnięcie ręki, a możliwości są praktycznie nieograniczone. Wystarczy nieco się rozejrzeć, a następnie wybrać dyscyplinę odpowiednią dla siebie.
Miejski sport jest ważnym i przybierającym na znaczeniu zjawiskiem społecznym, ale także gospodarczym. Szybko rozwija się rynek produktów i gadżetów związanych z uprawianiem sportu i aktywnym trybem życia. Także presja ze strony mediów na smukłą sylwetkę oraz młody wygląd stale rośnie.
Jak uprawiać sport w mieście?
Gdzie ćwiczyć w mieście? Mamy do dyspozycji wiele obiektów sportowych, takich jak siłownie, kluby fitness, korty tenisowe, pływalnie, czy choćby kluby taneczne, w których po wykupieniu karnetu możemy regularnie trenować. Zanim się na to zdecydujemy, warto najpierw wykupić jednorazową wejściówkę i przetestować kilka miejsc zanim wybierzemy to, które nam będzie najbardziej odpowiadało.
Jest także wiele miejsc, jak parki miejskie, parki ze strefami do rekreacji ruchowej, ścieżki rowerowe, boiska, plenerowe ścianki wspinaczkowe, tory przeszkód, gdzie możemy uprawiać sport zupełnie za darmo. Miejska infrastruktura to kolejny sposób na codzienne, a przede wszystkim darmowe treningi. Schody, ławka, murek… wystarczy uruchomić tylko swoją wyobraźnię.
W ostatnich latach obserwujemy też trend w projektowaniu wielofunkcyjnych terenów sportu i rekreacji, umożliwiających uprawianie form aktywności fizycznej przez osoby w różnym wieku i o różnym stopniu zaawansowania.
Siłownia to jedno z najczęściej wybieranych miejsc na miejską aktywność fizyczną
Jaki sport w mieście wybrać?
Wszystko zależy od naszych upodobań oraz stopnia zaawansowania. Na początek możemy zamienić dojazd do pracy komunikacją miejską czy samochodem na codzienny spacer czy jazdę rowerem, a windę na schody.
Najlepiej zacząć od lżejszych aktywności, jak nordic walking, tai-chi czy pływanie. Aby uprawiać sport, nie musimy jechać na koniec miasta – idealne miejsce może być tuż za rogiem.
Coraz częściej powstają grupy nordic walking, joggingu, jogi, pilatesu lub tai-chi, które spotykają się kilka razy w tygodniu w parku lub innym miejscu, by razem uprawiać sport. To nie tylko trening, ale także świetna okazja, by zawrzeć nowe znajomości i miło spędzić wolny czas w towarzystwie innych ludzi.
Dyscypliny sportowe w mieście
Jakie są miejskie sporty? Najpopularniejsze to oczywiści bieganie i jazda na rowerze. Co ważne, oprócz początkowej inwestycji w kupno roweru, odpowiednich butów czy ubioru, sporty te są dostępne za darmo.
Biegać możemy w każdym wieku i w zasadzie wszędzie. Możemy to robić solo, ale także w towarzystwie lub większej grupie. W przypadku wieloletnich zaniedbań w zakresie aktywności fizycznej możemy zacząć od marszobiegów czy joggingu.
Rower to jeden z najbardziej uniwersalnych środków transportu, a coraz bardziej rozbudowana sieć ścieżek rowerowych sprzyja rozwojowi tego sportu. W zatłoczonych i zakorkowanych miastach rower pozwala nam często przemieszczać się dużo szybciej, niż samochodem lub komunikacją miejską. Co ważne, przesiadając się na niego, dbamy nie tylko o siebie, ale też o środowisko.
Chętnie uprawianym sportem jest też pływanie. Pływalni w miastach jest zazwyczaj naprawdę wiele i możemy wybrać tę, która będzie najbliżej naszego miejsca zamieszkania. To jedna z przyjemniejszych dyscyplin, która działa kompleksowo na cały nasz organizm. Doskonale rozwija mięśnie, poprawia sylwetkę i pomaga na spowodowane siedzącą pracą dolegliwości kręgosłupa.
Kobiety w miastach często wybierają kluby fitness, gdzie mogą trenować aerobik, pilates, jogę czy ćwiczenia ogólnorozwojowe i siłowe. Ćwiczenia fitness świetnie dotleniają organizm, pomagają zrzucić zbędne kilogramy, a także modelują sylwetkę.
Z kolei mężczyźni najchętniej korzystają z miejskich siłowni. Trening na siłowni to odpowiednio dobrane ćwiczenia, które wykonywane regularnie oraz z odpowiednim obciążeniem zwiększają masę i siłę mięśni, pozwalają spalić tkankę tłuszczową i poprawiają ogólną kondycję
Basen pozwala rozwijać praktycznie wszystkie mięśnie w tym samym czasie
Kontuzje w miejskim sporcie
Ruch oczywiście przynosi nam wiele korzyści, ale może być także powodem urazów i kontuzji. Najczęstsze kontuzje w sporcie to skręcenie stawu skokowego lub kolanowego związane z przekroczeniem ich ruchu, a także naciągnięcia i naderwania mięśni.
Kiedy uraz jest lekki, wystarczy odciążyć uszkodzoną część ciała, przykładać odpowiednie kompresy oraz zmniejszyć intensywność treningów. Jeżeli obrzęk czy ból nie ustępuje, najlepiej skontaktować się z lekarzem.
Przykre urazy, które mogą towarzyszyć uprawianiu sportu to także drobne rany, skaleczenia czy otarcia. W takiej sytuacji należy najpierw oczyścić ranę, a następnie założyć odpowiedni opatrunek. W regeneracji naskórka może nam pomóc opatrunek z Antybakteryjnym Miodem Manuka na rany. To wyjątkowa maść bez recepty o niezwykle silnym działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym. W swoim składzie zawiera wyłącznie sterylny Miód Manuka pozbawiony jakichkolwiek barwników, konserwantów czy substancji zapachowych.
Akademia Manuka pomaga w utrzymywaniu aktywności fizycznej
Akademia Manuka to inicjatywa zrzeszająca kobiety aktywne fizycznie, które pragną dbać o siebie przez cały rok. Wraz z ambasadorkami chcemy zachęcić Was do podejmowania nowych wyzwań i zwiększania aktywności fizycznej każdego dnia.
Projekt, oprócz codziennej aktywności, promuje także zdrowe odżywianie. Jego celem jest edukacja w zakresie roli Miodu Manuka w codziennej diecie. Miód Manuka w sporcie to bowiem źródło dobrze przyswajalnych węglowodanów, które stanowią doskonały zastrzyk energii niezbędnej podczas regularnych treningów.