Nowy rok to swego rodzaju ponowne rozdanie i szansa na zmiany w dotychczasowym życiu. Dlatego pewnie tak chętnie właśnie w tym czasie czynimy noworoczne postanowienia. Według różnych sondaży, jedno z najczęstszych to większa aktywność fizyczna, a kluby fitness czy siłownie z początkiem roku przezywają prawdziwe oblężenie. Niestety z upływem czasu nasz zapał słabnie. Co zrobić, by wytrwać w swoim postanowieniu?
- Postanowienia noworoczne
- Dlaczego warto ćwiczyć?
- Od czego zacząć treningi?
- Jak zacząć ćwiczyć w domu?
- Jak zwiększyć motywację do treningu
- Jak zacząć ćwiczyć na siłowni?
- Ćwiczenia w każdym wieku
Postanowienia noworoczne
Nowy Rok wydaje się idealnym momentem, aby coś zmienić. A przynajmniej próbować 😉 Czy warto robić postanowienia noworoczne? Oczywiście! Chęć zmiany to dobry początek, trzeba jednak do tego podejść mądrze i racjonalnie.
Pamiętajmy, że nasze cele powinny być jasno sprecyzowane, a przede wszystkim możliwe do osiągnięcia. Warto skupić się na sposobie realizacji planów, a nie oczekiwanych efektach. Zacznijmy stopniowo, metodą małych kroków tak, by nie zniechęcić się na samym starcie.
Dlaczego warto ćwiczyć?
Postanowienia o regularnych ćwiczeniach podejmujemy zwykle dla poprawy wyglądu i zrzucenia wagi. Tymczasem spróbujmy zmienić naszą motywację. Dużo ważniejsze są przecież korzyści zdrowotne wynikające z większej aktywności fizycznej, jak lepsza wydolność naszego organizmu, dotlenienie, wzmocnienie odporności czy obniżenie ciśnienia krwi. Ładniejsza sylwetka czy zrzucenie kilku kilogramów to jedynie efekt dodany, ale nie najważniejszy!
Akademia Manuka to nasza propozycja dla wszystkich, którzy chcą zwiększyć swoją aktywność fizyczną oraz wprowadzić nowe, lepsze nawyki żywieniowe. W efekcie pozwoli to cieszyć się dobrą kondycją, szczupłą sylwetką oraz energią w każdym wieku.
Jak zacząć trenować?
Postanowienie o regularnych treningach to dobry pretekst, aby zadbać o własne ciało w sposób kompleksowy i wprowadzić do swojego planu lepsze zwyczaje. Na początek dobrze jest wykonać podstawowe badania krwi i moczu oraz skonsultować wyniki z lekarzem. Warto też skontaktować się ze specjalistą, aby nie tylko opracować plan treningów, ale także odpowiednio zbilansowaną dietę, która będzie wsparciem naszej codziennej aktywności.
Oprócz zaplanowanej aktywności fizycznej, obok treningu warto dopasować odpowiednią dietę
Jak zacząć ćwiczyć przy braku kondycji? Aby szybko się nie zniechęcić, ale też nie narazić się na nieprzyjemne kontuzje, zacznijmy stopniowo np. od długich spacerów, rezygnacji z samochodu, kiedy nie jest to niezbędne czy np. windy.
Wybierzmy taką aktywność fizyczną, którą najbardziej lubimy. Warto na początek spróbować kilka różnych, jak np. nordic walking, pływanie, jazda na rowerze, joga czy ćwiczenia na siłowni, a dopiero potem zdecydować, które z nich dają nam największą frajdę.
Jak zacząć ćwiczyć w domu?
Zacznijmy od planu naszej aktywności. Realnie oceńmy nasze codzienne obowiązki oraz to, ile czasu możemy przeznaczyć na ćwiczenia. Na początek może to być 30 minut 2–3 razy w tygodniu. Warto ustalić też dzień, a nawet godzinę.
Zanim rozpoczniemy ćwiczenia, dobrze skompletować odpowiedni sprzęt. Wygodne buty, odpowiedni strój czy przyrządy, jak mata, hantle czy gumy do ćwiczeń, to nie tylko ułatwienie dla codziennych treningów, ale także dodatkowa motywacja.
Wyznaczmy sobie konkretne cele, które są osiągalne fizycznie i starajmy się planować krótkoterminowo.
Sposób na motywację do treningu
Jak już wspomnieliśmy, jeśli już przeznaczymy nieco funduszy na odzież sportową czy sprzęt, trudniej nam będzie je odstawić bez wyrzutów sumienia. Dobrą motywacją jest też inwestycja w zakup karnetu na basen, do klubu fitness czy siłowni.
Warto tez znaleźć w swoim otoczeniu osobę, która razem z nami zdecyduje się na aktywność fizyczną i która w chwilach zwątpienia będzie nas dopingować do działania. Stopniowo zwiększajmy naszą aktywność i pamiętajmy, by zmieniać plan treningowy. Aby regularnie mobilizować mięśnie do większego wysiłku, ale też by ćwiczenia szybko nam się nie znudziły.
Dobrą motywacją do następnego treningu, szczególnie jeśli trenujemy sami w domu, jest prowadzenie dziennika swoich postępów. Kolejny sposób to słuchanie muzyki podczas treningu. Ulubione utwory w odpowiednim tempie mogą nie tylko poprawić nam nastrój, ale też poprawić jakość ćwiczeń oraz zmotywować do osiągnięcia lepszych wyników.
Jak zacząć ćwiczyć na siłowni?
Podstawa to przynajmniej minimalna wiedza na temat samego treningu. Warto dowiedzieć się, jak funkcjonują poszczególne grupy mięśniowe, a co za tym idzie jakie ćwiczenia wybrać.
Przy pierwszym treningu warto skupić się na technice wykonywania ćwiczeń. Dobrze w tym celu zasięgnąć rady bardziej doświadczonych osób lub trenera i to pod ich czujnym okiem rozpocząć przygodę z siłownią.
Pierwsze treningi na siłowni warto odbyć pod okiem doświadczonej osoby
Ćwiczenia w każdym wieku
Aktywność fizyczna bez względu na wiek ma bardzo pozytywny wpływ zarówno na nasze samopoczucie, jak i stan naszego zdrowia. Nawet niewielka ilość ćwiczeń o bardzo małym natężeniu ma zbawienny wpływ na cały organizm.
Bardzo popularne ćwiczenia siłowe, które można wykonywać praktycznie w każdym wieku, to kalistenika, czyli trening wykonywany wyłącznie z obciążeniem własnego ciała. W grę wchodzą tu wszelkie aktywności, które wszyscy doskonale znamy z lekcji wychowania fizycznego, jak brzuszki, pompki, przysiady czy podnoszenie nóg. Ćwiczenia przynoszą doskonale rezultaty i harmonijnie rozwijają różne grupy mięśni. Ich najważniejszą zaletą jest prostota. Aby zacząć trening, nie potrzebujemy żadnych dodatkowych sprzętów.
Jeśli pragniemy zgubić kilka kilogramów oraz poprawić ogólną kondycję możemy wybrać ćwiczenia wytrzymałościowe cardio, takie jak bieganie, jazda na rowerze, pływanie, trening na rowerku stacjonarnym czy orbitreku. Podczas tego typu aktywności nasz organizm potrzebuje znacznych ilości energii, co skutecznie wpływa na eliminację tkanki tłuszczowej.
A zatem, do ćwiczeń! Powodzenia 😊