Grudzień to czas refleksji, podsumowań oraz planów. Nadchodzący rok jest bowiem swego rodzaju „nowym rozdaniem” i szansą, by coś zmienić w naszym życiu. Nic dziwnego, że miliony ludzi na całym świecie właśnie wtedy postanawia coś poprawić. Rzucenie palenia, zdrowsza dieta, więcej ruchu, lepsza praca… to tylko niektóre z najbardziej popularnych opcji.
- Czym są noworoczne postanowienia i dlaczego warto je robić?
- Postanowienia w 2022 roku
- Jak zaplanować noworoczne cele?
- Najczęstsze postanowienia
- Jak wybrać postanowienia noworoczne?
- Propozycje na noworoczne plany
- Noworoczne postanowienia – badania
Postanowienia na nowy rok
Co to są postanowienia? To plany i cele, które sobie wyznaczamy i które pragniemy osiągnąć, aby poprawić jakość naszego życia. Dlaczego warto mieć postanowienia noworoczne? Przede wszystkim dlatego, że nas motywują do działania.
Bez wyznaczonego celu trudno cokolwiek zacząć, a co dopiero zrealizować. Jeśli podejdziemy do naszych postanowień w sposób racjonalny, mogą być skutecznym sposobem na wprowadzanie wielu pozytywnych zmian.
Cele noworoczne 2022
Pamiętajmy, że pandemia oraz obostrzenia, choć nas nieco ograniczają, nie powinny usprawiedliwiać braku działania. Mądrzejsi o doświadczenia roku 2020, który zniweczył wiele noworocznych postanowień, planując kolejny rok, weźmy pod uwagę, że on również może przynieść niespodzianki.
Robiąc postanowienia zachowajmy margines tolerancji na nieplanowane wydarzenia, które mogą wybić nas z rytmu. Żelazna konsekwencja nie zawsze jest najlepszym pomysłem. Część noworocznych postanowień może przecież z czasem ewoluować albo wręcz się zdezaktualizować.
Najważniejsza jest chęć zmiany, a najlepsze postanowienia noworoczne to te realne i osiągalne.
Jak zaplanować postanowienia noworoczne?
Robiąc listę postanowień warto zastosować metodę SMART. Dzięki tej technice poważnie zwiększymy nasze szanse na powodzenie.
Musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach, to znaczy, że nasz cel powinien być: sprecyzowany, mierzalny, atrakcyjny, realistyczny i określony w czasie. Potraktujmy każde noworoczne postanowienie jak osobny projekt i skoncentrujmy się na samym procesie realizacji, a nie oczekiwanych efektach.
Jak realizować postanowienia noworoczne?
Małymi krokami. Zmiany wprowadzajmy stopniowo – to szczególnie ważne przy postanowieniach związanych z nową dietą lub zwiększoną aktywnością fizyczną.
Zamiast planu schudnięcia np. 7 kilogramów, postanówmy np. że rezygnujemy z podróżowania windą na rzecz schodów, ograniczymy słodycze i na początek 3 razy w tygodniu poświęcimy ½ godziny na jakąś aktywność fizyczną.
Najczęstsze postanowienia noworoczne
Poprawa sylwetki i zrzucenie nadprogramowych kilogramów to zdecydowanie numer 1 wśród postanowień noworocznych zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Dlatego też co roku planujemy znacznie więcej się ruszać i przejść na dietę.
Co jeszcze? Rzucenie używek, przede wszystkim palenia. Nie dość, że zgubny nałóg ma fatalny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, to dodatkowo poważnie uszczupla nasz domowy budżet. Także ograniczenie spożycia alkoholu to jeden z często stawianych sobie celów.
Inne postanowienia noworoczne to: poświęcanie większej ilości czasu rodzinie, nauka obcego języka, większa oszczędność, rozwój własnych zainteresowań, lepsza organizacja czasu czy zmiana pracy.
Przejście na dietę jest jednym z najczęściej wybieranych postanowień noworocznych
Postanowienia noworoczne – badania
Postanowienia noworoczne według różnych badań deklaruje 40–50% Polaków. Jak już wspomnieliśmy, najczęściej chcemy schudnąć, więcej się ruszać, zdrowiej odżywiać, rzucić palenie. Niestety co dziesiąty Polak przyznaje, że nie wytrwał w swoich postanowieniach[1].
Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Brystolu w 2007 r. dały wyniki bardzo podobne. Blisko 90% noworocznych postanowień nie zostało zrealizowanych. Podczas eksperymentu Statistic Brain Research Institute w 2017 r. – tylko 9,2% respondentów pochwaliło się sukcesem w dotrzymaniu postanowień[2].
Choć badania nie napawają optymizmem, nie rezygnujmy z naszych noworocznych planów. Mądrze sporządzona lista, zawierająca, jasne, mierzalne, a przede wszystkim realne cele to naprawdę duża szansa na sukces!
Jak wybrać postanowienia noworoczne?
Na początek musimy pamiętać, że postanowienia noworoczne zależą tylko od nas i nie powinniśmy ulegać presji innych.
To, jakie wybierzemy w dużej mierze determinuje szansę ich realizacji w nowym roku. Dokładnie zweryfikujmy naszą listę. Zastanówmy się, czy nie jest za długa i czy wszystkie pozycje są możliwe do zrealizowania?
Może niektóre plany trzeba odłożyć na później. Rok ma tylko 365 dni, więc nie powinniśmy oczekiwać od siebie więcej niż jesteśmy w stanie wykonać. W przeciwnym razie, zamiast satysfakcji z realizacji postanowień, czeka nas rozczarowanie, zniechęcenie i frustracja.
Propozycje na postanowienia noworoczne
Pomysły na postanowienia noworoczne mogą być przeróżne, ale jak już wspomnieliśmy, lepiej postawić na działanie i sam proces niż ostateczne efekty.
Przedstawiamy kilka naszych propozycji:
- Co miesiąc ograniczę zakup gotowych produktów i fast-foodów
- Każdego dnia co najmniej połowę mojego posiłku będą stanowiły warzywa
- Zrezygnuję ze słodkich napojów, zamiast tego będę przyrządzać warzywne i owocowe koktajle i pić więcej wody
- Codziennie zjem 1 łyżeczkę Miodu Manuka
- Wygospodaruję tak czas, żeby przeczytać 2 książki miesięczne
- Codziennie poznam 5 nowych angielskich słówek
- Będę więcej się uśmiechać każdego dnia 😊
- Codziennie po pracy 20 minut poświęcę na ćwiczenia gimnastyczne
- Co miesiąc odłożę 300 zł
- Będę kładł się codziennie o godzinę wcześniej
[1] https://swresearch.pl/news/wiekszosc-polakow-ma-i-w-styczniu-trzyma-sie-swoich-postanowien-noworocznych
[2] https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-blame-game/201701/new-years-resolutions-become-dissolutions