Dbanie o gardło kojarzymy zazwyczaj z okresem zimowo-jesiennym – jako że wiąże się on z infekcjami, grypą i przeziębieniami. Pamiętajmy jednak, że o gardło powinniśmy dbać przez cały rok, również latem! O odpowiednią higienę i pielęgnację powinny zadbać w szczególności osoby, które pracują głosem i są wyjątkowo narażone na jego zanik lub utratę.
- Kto musi szczególnie dbać o głos?
- Naturalne sposoby dbania o gardło
- Jak o gardło dbają wokaliści i nauczyciele?
- Spray doustny z Miodem Manuka MGOTM
Kto musi dbać o głos?
Oczywiście o struny głosowe i ogólną kondycję gardła powinni dbać wszyscy, jednak istnieją profesje, w których głos jest jedynym narzędziem pracy. Najbardziej reprezentatywnymi zawodami są tutaj lektor, spiker radiowy czy telewizyjny, ale także wokalista, nauczyciel czy pracownik call center.
Kiedy aparat mowy jest naszym narzędziem pracy i spędzamy ⅓ doby mówiąc, gardło jest szczególnie narażone na rozmaite problemy. Może pojawić się chrypa, suchość w gardle, chorobowa zmiana barwy głosu, a nawet jego utrata. Osoby pracujące głosem mogą skarżyć się także na ból gardła i zapalenie strun głosowych. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia higiena głosu.
Naturalne sposoby dbania o gardło
Zazwyczaj zaczynamy interesować się tematyką pielęgnacji gardła w okresie zimowo-jesiennym, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na infekcje. To błąd. Dbanie o gardło latem jest równie istotne, nie tylko w przypadku osób pracujących głosem. Mowa jest bowiem jednym z naszych największych darów i nie powinniśmy lekceważyć zdrowia gardła.
Najważniejsza w dbaniu o gardło jest profilaktyka, ponieważ zaniedbany narząd głosu jest dużo trudniej wyleczyć, zwłaszcza gdy choroba już wystąpiła. Trzeba przede wszystkim przeciwdziałać jej powstaniu. Niestety zdecydowana większość osób pracujących głosem nie jest uczona higieny głosu i technik jego właściwego używania.
Dbając o głos, musimy myśleć przede wszystkim o właściwym nawilżeniu gardła – tak, aby nie odczuwać irytującego drapania. Pomocne będzie tutaj nawadnianie organizmu, a także popijanie wody podczas mówienia. Należy unikać używania głosu w hałaśliwych pomieszczeniach oraz nie krzyczeć. Przydatne będzie także odstawienie używek, w szczególności papierosów, które przesuszają górne drogi oddechowe.
Oprócz tego po dłuższym wysiłku głosowym trzeba zrobić sobie przerwę, a także dbać o prawidłowy oddech (najlepiej oddychać przeponą). Zbawienna okazuje się odpowiednia artykulacja i emisja głosu. Należy być odprężonym podczas mówienia oraz mieć rozluźnioną żuchwę. Unikajmy także mówienia i śpiewania na zimnym powietrzu i zadbajmy o odpowiednią temperaturę w miejscu pracy. Klimatyzacja sprzyja infekcjom gardła.
Skutecznym sposobem na dbanie o gardło jest odpowiednie nawilżanie, na przykład często popijając wodę
Jak wokaliści dbają o gardło?
Wokaliści dbając o gardło, często używają różnego rodzaju płukanek. Najczęściej jest to woda z solą, do której można dodać soku z cytrynu lub miodu. Płukanki są szczególnie pomocne przy uczuciu tak zwanej kluchy w gardle. Wokaliści stosują także inhalacje, które można wykonywać nawet pod prysznicem. Trzeba stanąć obok strumienia gorącej wody (uważając, żeby się nie oparzyć) i wdychać parę tak długo, aż poczujemy, że gardło jest nawilżone.
Odczuwając suchość w gardle, wokaliści używają także różnego rodzaju sprayów doustnych, aby doraźnie je nawilżać. Długoterminowe dbanie o głos uwzględnia także odpowiednią dietę, ćwiczenia fizyczne i ogólną kondycję organizmu. Jeśli czujemy się silni i zdrowi, nasze gardło również takie będzie!
Jak nauczyciele dbają o gardło?
W przypadku nauczycieli sprawdzą się wszystkie sposoby stosowane także przez wokalistów. Oprócz tego bardzo ważna jest umiejętność emisji głosu i prawidłowa artykulacja słów. Nauczyciele stosują różnego rodzaju ćwiczenia oddechowe i ćwiczenia aparatu mowy, żeby zapobiec bólom gardła czy zanikom głosu. Istotne jest, aby w przypadku zaniku głosu nie zamieniać go na szeptanie, ponieważ może to zaszkodzić krtani.
Spray doustny z Miodem Manuka MGOTM
Spray z miodem manuka nie tylko pomaga zachować świeży oddech. W jego składzie znajdziemy, oprócz oryginalnego Miodu Manuka MGOTM i propolisu, różnego rodzaju dobroczynne olejki. Między innymi olejek anyżowy, który koi gardło i łagodzi nieprzyjemne łaskotanie.
W składzie Sprayu znajduje się również olejek z goździków i mirry. Olejek goździkowy zawiera eugenol, który od wieków stosowany był do dezynfekcji jamy ustnej, ale także w inhalacjach i aromaterapii.
Jedno naciśnięcie pompki to jedna doza spray do ust z Miodem Manuka MGOTM. Zalecane spożycie to 3-4 dozy, maksymalnie 6 razy dziennie.