Ćwiczenia na piłce. Jak zacząć? – Akademia Manuka.

Właściwe dbanie o nasze zdrowie i kondycję powinno być jednym z priorytetów. I chociaż doskonale o tym wiemy, nie zawsze udaje się wygospodarować konsekwentnie czas w trakcie tygodnia lub utrzymać zapał do wykonywania niekiedy nudnych i męczących ćwiczeń kojarzących się ze zmęczeniem. Doskonałą alternatywą dla takiej formy aktywności są ćwiczenia na piłce! To idealny sposób zarówno na poprawę sprawności fizycznej, jak i pozbycie się uciążliwych dolegliwości. Sprawdź, jakie zalety ma trening z piłką, jak go zacząć i zadbaj o siebie w najprzyjemniejszy z możliwych sposobów.

ćwiczenia na piłce, trening z piłką

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną – dla kogo jest to opcja idealna?

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną polecane są wszystkim osobom bez względu na wiek. To świetna alternatywa dla wielu zaawansowanych przyrządów, które niejednokrotnie umożliwiają wykonywanie tylko jednego typu ćwiczeń. Dzięki treningowi z piłką możliwe jest zadbanie o ciało również w trakcie ciąży. Taka forma aktywności sprawdzi się też w przypadku osób starszych. Ćwiczenia z piłką na kręgosłup to jedna z najczęściej zalecanych metod rehabilitacji i rozciągania przez specjalistów.

Aby ćwiczenia na piłce były efektywne, powinna być ona odpowiednio dopasowana do wzrostu użytkownika. Dzięki takiej formie aktywności można wówczas wykonywać trening rozciągający, równoważny, relaksacyjny, wzmacniający, stabilizujący i kształtujący całe ciało.

Brzuszki na piłce

Jakie zalety mają ćwiczenia z piłką rehabilitacyjną?

Ćwiczenia na piłce umożliwiają wykonywanie aktywności fizycznej o różnej intensywności. To zarówno ćwiczenia z piłką na brzuch, takie jak spinanie mięśni brzucha, jak i trening wykonywany w pozycji stojącej poprzez ściskanie piłki oburącz. Można wykonywać także brzuszki na piłce oraz naprzemienne unoszenie nóg czy tułowia – wykonując w ten sposób pompki.

Trening z piłką angażuje wiele partii mięśni jednocześnie w tym również mięśnie głębokie, zwłaszcza podczas wykonywania działań równoważnych. Jednocześnie taka aktywność: 

  • odciąża stawy, 
  • poprawia koordynację ruchową,
  • zapobiega osteoporozie, co jest istotne dla osób starszych. 

Podczas przerwy w ćwiczeniach piłka może też służyć jako siedzisko lub zabawka dla najmłodszych.

ćwiczenia z piłką rehabilitacyjną, ćwiczenia z piłką gimnastyczną

Trening z piłką – przykładowe ćwiczenia idealne na początek 

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną warto zacząć od prostych skłonów. Stań w rozkroku ze stopami ustawionymi szerzej niż biodra. Piłkę trzymaną w dłoniach unieś do góry, mając ręce wyprostowane. Skłony wykonuj tak, aby piłka dotykała podłogi. Najpierw na wprost, a następnie do boku.

Brzuszki na piłce wykonasz w pozycji leżącej. Obejmij swoją piłkę łydkami, a następnie unoś ją do wysokości, aż będziesz odczuwać maksymalne napięcie mięśni brzucha. Zakończ ćwiczenie, powoli opuszczając nogi w sposób płynny.

Ćwiczenia z piłką na kręgosłup warto wykonywać, kładąc się tyłem na akcesorium tak, aby piłka zlokalizowana była pomiędzy łopatkami a krzyżem. Kolana powinny być jednocześnie ugięte pod kątem prostym. Ręce następnie wyciągamy przed siebie, a stopy opieramy stabilnie o podłoże. Ćwiczenie wykonujemy, prostując kolana i przesuwając piłkę po plecach tak, aby nie „uciekała” na boki.

Ćwiczenia na piłce mogą też doskonale wymodelować pośladki i uda. W tym celu warto położyć się na plecach, a pięty oprzeć na piłce. W początkowej fazie działania kolana powinny być zgięte pod kątem prostym. Ręce układamy luźno wzdłuż tułowia. Trening rozpoczynamy powolnym unoszeniem bioder i jednoczesnym popychaniem piłki do momentu, aż ciało utworzy linię prostą na od kolan do szyi. Jednocześnie warto napinać mięśnie pośladków i ud. Pozycję w linii utrzymujemy przez chwilę, a następnie wracamy do pozycji wyjściowej.

Wszystkie powyższe ćwiczenia powtarzamy po kilka razy. Każdego kolejnego dnia można zwiększać ilość powtórzeń oraz rozszerzać trening o kolejne, bardziej zaawansowane propozycje.

ćwiczenia w domu, trening z piłką

Jak pomóc sobie w treningach z piłką?

Często zdarza się, że wykonywanie ćwiczeń powoduje różnego rodzaju urazy. Nie należy się jednak tym zrażać, a zastosować odpowiedni, w pełni bezpieczny i naturalny środek, który wspomoże regenerację i przyspieszy powrót do pełni sił. Doskonałą propozycją jest Antybakteryjny Miód Manuka na rany, który tworzy na powierzchni uszkodzenia naturalną barierę ochronną i zapobiega zainfekowaniu danego miejsca. Ten wyjątkowy wyrób medyczny nie zawiera w swoim składzie żadnych konserwantów, barwników ani substancji zapachowych. Może być stosowany na skórze dzieci i niemowląt, ponieważ nie powoduje podrażnień.

Właściwości miodu Manuka znane są od setek lat. Wykorzystanie go w Antybakteryjnym Miodzie Manuka na rany sprawia, że produkt ten ma działanie wspomagające w leczeniu skaleczeń, zadrapań i urazów innego typu. Stosowanie Antybakteryjnego Miodu Manuka  na rany to nieocenione wsparcie płynące prosto z natury.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium