Halloween to święto, które wciąż niezmiernie budzi wiele kontrowersji. I choć niektórym osobom kojarzy się ono wyłącznie z przebierankami, upiorami oraz słodkimi przekąskami, to jednak może ono pochwalić się bardzo długą i skomplikowaną tradycją. W dzisiejszych czasach Halloween to dzień przeznaczony głównie na zabawę. Oto ciekawostki o Halloween prosto od Miodów Manuka MGO™.
- Historia Halloween
- Zwyczaje na Halloween
- Ekskluzywna impreza z Miodem Manuka
- Jak obchodzi się Halloween na świecie?
- Halloween w Polsce
Historia Halloween
Uznaje się, że Halloween swoje korzenie ma w irlandzkim hrabstwie Meath, gdzie święto to obchodzono już ponad 2000 lat temu. Według celtyckich wierzeń, w dzień ten opada zasłona, która dzieli światy umarłych i żywych. Był to moment, kiedy duchy zmarłych w danym roku osób mogły spokojnie odejść w zaświaty. Warto także wspomnieć o drugiej stronie medalu – celtyckie wierzenia głosiły, że w dzień Halloween zmarłe osoby mogły powrócić do życia i straszyć żywych. Starożytni Celtowie w ten dzień wystawiali więc misy z darami dla duchów, a sami ubierali się w odrażające ubrania, które miałyby odstraszyć od nich umarłych. Zwyczaj świętowania Halloween został przywieziony do Ameryki przez właśnie Irlandczyków. Za oceanem zadomowił się bardzo szybko i ewoluował w święto, które znamy dzisiaj.
Zwyczaje na Halloween
W dzisiejszych czasach Halloween to święto, z którym związanych jest wiele zabaw. Dzieci na całym świecie przebierają się w stroje kościotrupów, duchów, wampirów, czarownic oraz innych straszydeł, wyjętych ze strasznych opowieści. Niektórzy decydują się na przygotowanie swoich kostiumów samodzielnie, podczas gdy inni wolą kupić gotowe rekwizyty w sklepach. Tak przebrane maluchy chętnie wyruszają na łowy słodkości.
Cukierek albo psikus to zabawa znana na całym świecie. Jest to najpopularniejsza halloweenowa tradycja, która polega na zbieraniu cukierków przez dzieci. Zazwyczaj chodzą one po domach w sąsiedztwie, prosząc sąsiadów o słodycze. Cukierek albo psikus z Miodem Manuka MGO™ to zabawa, którą warto celebrować co roku. Cukierki z Miodem Manuka MGO™ nie tylko bowiem zachwycą maluchy słodkim smakiem, ale również wzmocnią ich odporność dzięki zawartości witaminy C.
Jeśli chodzi o Halloweenowe zabawy związane z jedzeniem, to w niektórych krajach urządza się zawody polegające na wyławianiu zębami jabłek, które pływają w miskach. W niektórych regionach dzieci rywalizują w zjadaniu słodkich ciastek zawieszonych na kolorowych wstążkach.
Pora poruszyć temat dyni i Halloween. W dniu Halloween zrobione z dyni latarnie z wyciętymi oczami, oświetlone od środka świeczkami, widoczne są niemal wszędzie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że zwyczaj ich wykonywania narodził się dawno temu na terenie Irlandii.
W dawnych czasach w miejsce dyń do wykonywania lampionów wykorzystywano buraki, brukiew bądź też rzepę. Zadaniem latarni było odstraszanie nieczystych mocy, które mogły gromadzić się wokół żywych ludzi w czasie Halloween. Zwyczaj wycinania fantazyjnych wzorów w dyniach popularny był także wśród amerykańskich farmerów. Dynie, które dzisiaj są tak powszechne w święto Halloween, powstały na skutek połączenia tradycji amerykańskich i irlandzkich. Dziś już nikt nie wyobraża sobie celebrowania Halloween bez charakterystycznego lampionu z upiornym uśmiechem.
Wspólne ozdabianie dyni może być świetnym sposobem na spędzenie czasu z dzieckiem
Ekskluzywna impreza z Miodem Manuka
Halloween to okazja do celebrowania i dzielenia się z innymi, Miód Manuka MGO 400+ idealnie wpisuje się w tę koncepcję. W wielu kulturach miód był uważany za produkt luksusowy, dar od bogów, który miał magiczne właściwości. Podczas Halloween ludzie dzielą się słodyczami, miód manuka może być wyjątkowym prezentem. Aby miód manuka nabrał halloweenowego chrakteru, warto ozdobić słoiczki w halloweenowe motywy, które można wręczać w ramach zabawy cukierek albo psikus.
W kuchni halloweenowej Miód Manuka można wykorzystać do przygotowywania różnego rodzaju potraw i deserów. Z kolei ciasteczka z dodatkiem miodu manuka zachwycą gości swoim niewykłym smakiem. Aby wprowadzić tajemniczy klimat, warto udekorować dom zapachowymi świecami. Nie musimy kupować gotowych świec, można po prostu dodać kilka kropel Olejku manuka i rozkoszować się pięknym zapachem oraz wyjątkowym wystrojem.
Jak obchodzi się Halloween na świecie?
Halloween dla dzieci to okazja do mnóstwa zabawy i zjedzenia pysznych słodkości. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w poszczególnych regionach świata Halloween obchodzi się w różny sposób.
Przykładowo, w świętowaniu Halloween w Europie przoduje Rumunia. Jej najpiękniejszy region to Transylwania, gdzie głęboko zakorzenione są legendy o Drakuli. W święto Halloween w zamku Drakuli można uczestniczyć w wielkim balu przebierańców, który gwarantuje dobrą zabawę i niesamowite przeżycia.
Z racji tego, że Londyn uznawany jest za jedną z najbardziej nawiedzonych miast na świecie, osoby poszukujące atrakcji w noc duchów, z pewnością powinny udać się właśnie tutaj. Z okazji Halloween w Londynie urządzane są różnego rodzaju rozrywki, zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów. W Union Chapel odbywa się coroczny pokaz filmów Alfreda Hitchcocka, a w Muzeum Morza turyści mogą zapoznać się z przerażającymi historiami związanymi z morzem. British Museum z okazji Halloween corocznie przygotowuje darmową wystawę, która w całości poświęcona jest czarnej magii oraz czarownicom.
Nie ulega wątpliwości, że Halloween jest świętem szczególnie popularnym wśród mieszkańców USA. Szczególnie huczne obchody urządzane są corocznie 31 października w Salem, które uznawane jest za miasto czarownic. Obchody Halloween trwają tutaj cały miesiąc. Odwiedzający miasto turyści mogą uczestniczyć w tematycznych wycieczkach i imprezach, skierowanych głównie do dzieci.
Halloween w Polsce
Wiemy już, kiedy jest Halloween i jak obchodzi się je na świecie. Natomiast w Polsce jest to święto, które wciąż budzi wiele kontrowersji. Jednak z roku na rok coraz większa liczba osób decyduje się na udekorowanie swoich domów lampionami z dyni i świętowanie razem z dziećmi. Halloween można potraktować jako okazję do śmiechu, wspólnej zabawy i radości. Wcale nie wyklucza ono tradycyjnego celebrowania Święta Zmarłych, które ma miejsce dzień później. Stare i nowe tradycje jak najbardziej można pogodzić i wcale nie muszą się one wzajemnie wykluczać.