Puszyste ciasto, złota skórka i chrupiąca kruszonka… Dla wielu z nas chałka z masłem i miodem to słodki smak dzieciństwa. Niewielu z nas natomiast wie, że jej historia ma swoje korzenie w tradycji żydowskiej sięgającej 70 r. n.e., a jej obecność na naszych stołach to dowód mieszania się kultur. Jak wielowiekowa historia sprawdzi się ze stosunkowo młodym miodem Manuka? Specjalnie dla Was przepis Jakuba Kuronia.
- Chałka w przeszłości
- Chałka dziś
- Domowa chałka z miodem – przepis
- Chałka według przepisu Jakuba Kuronia
- Chałka z miodem manuka
Początki chałki w średniowieczu
Plecione z pasków ciasta chałki pojawiły się w społeczności Żydów środkowoeuropejskich w średniowieczu. Symbolizowały podwójną porcję manny, jaką otrzymywali od Boga w każdy piątek podczas swojej wędrówki przez pustynię. Tradycyjne żydowskie pieczywo nie jest tak słodkie, jak to z polskich piekarni, a masło i mleko zastępuje tu oliwa i woda.
Współczesne oblicza chałki
Chałka najczęściej przygotowywana jest z jasnej mąki pszennej, czasem z dodatkiem razowej. Obecnie coraz częściej mąkę pszenną zastępuje się orkiszową czy owsianą, a cukier np. miodem.
Z chałki możemy zrobić pyszne tosty z twarogiem, łososiem, dojrzewającą szynką, anchois czy pasztetem z kaczki. Możemy też pokroić ją w kostkę, zrumienić na patelni, a powstaną chrupiące grzanki – idealny dodatek do zup czy sałatek. Wysuszona i zmielona chałka to także doskonały pomysł na bazę do wszelkiego typu panierek, a namoczona będzie świetnym dodatkiem do pasztetów. Większości z nas jednak mięciutka chałka kojarzy się z przepisem na pyszne, słodkie śniadanie.
Przepis na chałkę z miodem
Jak zrobić chałkę? Przepis na chałkę nie jest tak skomplikowany, jakby się wydawało. Potrzebujemy:
- mleko,
- cukier,
- miód,
- drożdże,
- jajko,
- 0,5 kg mąki pszennej,
- masło
- odrobinę soli.
Tradycyjne ciasto na chałkę powinno rosnąć trzykrotnie. Nie powinno też dojrzewać w zbyt ciepłym miejscu, bo wtedy staje się zbyt luźne i trudno je uformować w warkocz.
Lekko ciepłe mleko musimy wymieszać z 1 łyżką miodu, pokruszonymi drożdżami i kilkoma łyżkami mąki, a następnie przykryć ściereczką i odstawić na ok. 15 minut.
Wyrośnięty zaczyn dodajemy do reszty mąki, a z nim jajko, masło miód i sól, a następnie dokładnie miksujemy. Ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy na około 1 godzinę do wyrośnięcia. W międzyczasie przygotowujemy kruszonkę z cukru, mąki i masła.
Wyrośnięte ciasto chwilę zagniatamy, a następnie dzielimy na 3 równe części i formujemy równej długości wałki. Następnie zaplatamy je w warkocz i przekładamy na blachę wyłożoną pergaminem. Ponownie ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy na około pół godziny.
Po ponownym wyrośnięciu ciasto smarujemy rozkłóconym jajkiem i posypujemy kruszonką. Pieczemy w nagrzanym do 180°C piekarniku około 35 minut, aż ładnie się zarumieni.
Pieczywo swoją świeżość zachowuje nawet przez 2-3 dni, a zamrożone możemy przechowywać przez blisko miesiąc. Domowa chałka na miodzie to nie tylko doskonały dodatek do porannej kawy czy kakao, ale także sposób na pyszne np. słodko-wytrawne śniadanie dla całej rodziny!
Wbrew pozorom, przepis na chałkę jest zaskakująco prosty
Przepis Jakuba Kuronia
Tosty z ricottą, pieczoną morelą i Miodem Manuka to idealny początek dnia zwłaszcza chłodną jesienią. Dlaczego akurat miód Manuka? To nie tylko kwestia oryginalnego smaku, ale także wysokiej zawartości naturalnego związku methyloglyoxal (MGO). Miód powstaje dzięki kwiatom i nektarowi krzewu manuka (Leptospermum scoparium), który występuje na obszarach Nowej Zelandii, uchodzącej za najczystszy zakątek naszej Ziemi.
Lekko słona ricotta, orzeźwiający smak pieczonej moreli oraz słodki, a jednocześnie bardzo wyrazisty, mineralny smak nowozelandzkiego miodu stanowią iście doskonałe połączenie. Pokazał nam je Jakub Kuroń - zawodowy kucharz i szef kuchni, który od lat pokazuje Polakom, jak smacznie i zdrowo gotować. Koniecznie spróbujcie tego przepisu, my nie potrafimy już jeść na śniadanie niczego innego. Jego autorski przepis znajdziecie poniżej!
Składniki:
- 10 moreli,
- 1 łyżka cukru pudru,
- 6 kromek chałki,
- 250 g sera ricotta,
- 1 pomarańcza,
- 3 łyżki Miodu Manuka,
- 2 łyżki masła.
Jak przygotować chałkę z miodem manuka?
Pozbawione pestek, pokrojone w połówki morele skrapiamy sokiem z pomarańczy, posypujemy cukrem pudrem, a następnie wstawiamy do nagrzanego piekarnik do 220°C na około 12–15 minut. Ważne, by owoce zmiękły, lekko się zarumieniły, ale się nie rozpadły.
W międzyczasie na patelni rozgrzewamy masło i podsmażamy na nim kromki chałki, a ser ricotta mieszamy z ze startą skórką pomarańczy oraz łyżką miodu. Gotowe tosty smarujemy serkiem i układamy na wierzchu upieczone morele. Przed podaniem skrapiamy je miodem i dekorujemy skórką pomarańczy. Smacznego!
Chałka z Miodem Manuka wygląda i smakuje wyśmienicie!
Jak Wam się podoba takie wydanie chałki z miodem na jesień? A może chcielibyście podać taką pyszną, aromatyczną chałkę z miodem na święta?
Jeżeli chcecie wiedzieć, co myśli Jakub Kuroń na temat Miodu Manuka MGO, koniecznie odwiedźcie jego social media, gdzie krok po kroku przygotuje z wami ten przepis.