Długie zimowe wieczory to doskonały czas, by zrobić coś dla swojego ciała. Aromatyczna kąpiel, regenerująca maseczka, a może automasaż z udziałem Olejku Manuka? Taki własnoręcznie wykonany masaż to nie tylko doskonały relaks i odprężenie, ale przede wszystkim poprawa krążenia, elastyczności skóry i mięśni oraz dotlenienie tkanek. I co ważne, możemy go wykonać praktycznie w dowolnie wybranym momencie.
- Czym jest automasaż?
- Najważniejsze zalety automasażu
- Na czym polega?
- Automasaż z Olejkiem Manuka
- Masaż limfatyczny
- Zasady automasażu
- Jak przeprowadzić zabieg samodzielnego masażu?
Co to jest automasaż?
To nic innego, jak masaż wykonany przez samego siebie. Największą jego zaletą jest fakt, że można go wykonać, kiedy tylko mamy na to ochotę, bez ruszania się z domu. Polega głównie na takich czynnościach jak: uciskanie, oklepywanie czy rozcieranie. Ponieważ nie każdą część swojego ciała możemy wymasować własnymi dłońmi do automasażu możemy potrzebować przyrządów pomocniczych, takich jak wałki, rollery, piłki czy maty oraz oczywiście odpowiednio dobrany naturalny olejek.
Automasaż a zdrowie
Co daje automasaż? Dobrze wykonany pozwala na szybkie rozluźnienie mięśni i zmniejszenie odczucia bólu. Regularny masaż skutecznie pomoże w ujędrnieniu naszego ciała, regeneracji mięśni i stawów. Ponadto poprawi krążenie żylne, usunie toksyny z organizmu oraz wspomoże przemianę materii.
Kolejne zalety automasażu to redukcja stresu, większe odprężenie, lepsze ogólne samopoczucie oraz większa świadomość własnego ciała.
Automasaż świetnie sprawdzi się do redukowania stresu
Automasaż z Olejkiem Manuka
Aby ułatwić sobie wykonanie automasażu, a także dostarczyć skórze wartości odżywczych powinniśmy wybrać odpowiedni olejek. Najlepiej, by był to w 100% naturalny produkt, taki jak np. Olejek Manuka. Wystarczy połączyć 4 krople olejku z olejem bazowym i wykonać automasaż wybranych części ciała.
Olejek Manuka pozyskuje się wyłącznie z dzikorosnących krzewów Nowej Zelandii poprzez podgrzewanie liści lub gałązek. Roślina ta znana jest przede wszystkim z nektarowego miodu.
Ten naturalny produkt zawiera wyjątkowe związki chemiczne niespotykane w innych olejkach eterycznych, takie jak triketony, seskwiterpenowe i monoterpenowe węglowodory oraz ich tlenowe pochodne.
Automasaż z Olejkiem Manuka to także przyjemna aromaterapia, która zabierze nas na czyste i pełne kwiatów łąki Nowej Zelandii. Olejek ma zapach, który chętnie wykorzystywany jest m.in. przy produkcji perfum i kosmetyków.
Na czym polega automasaż?
Sam automasaż nie jest trudny w wykonaniu. To czynność, którą właściwie wszyscy wykonujemy codziennie podczas kąpieli czy podczas dotykania swojego własnego ciała. Ruchy powinny być posuwiste i powolne. Postarajmy się zidentyfikować z masowaną częścią ciała i skupić uwagę na odczuciach i wrażeniach.
Automasaż z Olejkiem Manuka najlepiej wykonywać w okolicach tzw. punktów spustowych, takich jak barki, skronie czy łydki lędźwiowy odcinek kręgosłupa. To miejsca, które są szczególnie wrażliwe na dotyk, nawet jeśli wcześniej nie doszło tu do urazu.
Automasaż limfatyczny
Nie jest to zabieg wykonywany z dużą siłą oraz sięgający zbyt głęboko. Stanowi swego rodzaju drenaż limfatyczny, który pomaga w przepływie krwi. Dzięki niemu skutecznie możemy usunąć wszelkiego typu obrzęki, ale także pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii, szkodliwych komórek, bakterii czy toksyn. Zabieg ten, w przeciwieństwie do innych masaży, nie zwiększa przekrwienia tkanek.
Zazwyczaj wykonywany jest w pozycji leżącej, jeżeli jednak mamy obrzęk głowy czy szyi możemy go wykonać w pozycji siedzącej. Masaż limfatyczny polega na naprzemiennym ucisku i rozluźnieniu tkanek różnych części ciała w kierunku serca. Najpierw należy wykonywać powolne, rytmiczne, najczęściej koliste ruchy masujące. Kolejnym krokiem jest uciskanie delikatnymi ruchami pulsacyjnymi, a na końcu oklepywanie i delikatne głaskanie.
Zasady automasażu
Na początek przebierzmy się w wygodne ubranie, zdejmijmy też wszelkie niepotrzebne akcesoria, takie łańcuszki, zegarki, bransoletki czy paski. Nie wykonujmy automasażu zaraz po posiłku, ponieważ możemy czuć się nieco ciężko.
Czas masażu oraz siła ucisku zależą od indywidualnych możliwości i potrzeb. Wykonujmy ruchy masujące bardzo powoli, miarowo i bardzo dokładnie. Nie spieszmy się.
Masaż z Olejkiem Manuka możemy zacząć od 10–15 minut. Jednak by był naprawdę efektywny, powinien trwać minimum 40 minut. Najlepiej wykonywać go regularnie, przynajmniej raz dziennie. Po około 20 dniach dobrze zrobić sobie dwa tygodnie przerwy.
Jeżeli poczujemy dyskomfort lub ból – przerwijmy. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać, warto skontaktować się z lekarzem.
Korzystanie z olejków podczas automasażu potęguje wrażenie odprężenia
Jak zrobić automasaż?
Jak wspomnieliśmy, warto wcześniej zaopatrzyć się w odpowiednie przyrządy oraz naturalny Olejek Manuka, który nie tylko ułatwi nam masaż, ale także nawilży skórę, doskonale ją odżywi oraz złagodzi wszelkie podrażnienia.
Automasaż twarzy możemy zacząć od brody i okolic ust, następnie masujemy policzki, nos i okolice oczu, a na końcu czoło. Automasaż karku i barków oraz automasaż głowy pomagają w zmniejszaniu napięcia mięśni, nierzadko przyczyniają się także do redukcji stresu. Poprawia też kondycję zmęczonych oczu i pozwala pogłębić oddech.
Aby rozmasować bolesny punkt, najlepiej ucisnąć go jednym lub dwoma palcami i przytrzymać, aż ból się zmniejszy. Możemy też wykonać delikatny masaż w poprzek przebiegu mięśni. Odmienną techniką są powolne ruchy okrężne bez odrywania palców od skóry.
Automasaż dłoni pozwala skutecznie rozluźnić napięte mięśnie oraz dolegliwości powstałe w wyniku codziennej pracy z klawiaturą czy myszką. Należy wykonać uciski i delikatne krążenia na kłębie kciuka, uściski na przestrzeniach pomiędzy kośćmi śródręcza oraz rozmasować palce chwytając każdy paliczek.
Jak zrobić sobie masaż pleców? Potrzebny będzie nam roller, czyli twardy wałek lub piłka. Kładziemy się na podłodze, a następnie umieszczamy wałek pod kręgosłupem w części lędźwiowej. Odpychając się nogami przesuwamy ciało w przód i w tył masując plecy. Automasaż piłką wygląda podobnie, ale aby sobie to ułatwić, warto użyć podwójnej piłki typu peanut.