Krzew manuka

Krzew manuka

Krzew manuka (Leptospermum scoparium) jest krzewem dziko rosnącym, jedynie w niektórych częściach świata. Jest to krzew z rodziny mirtowatych, do których zalicza się również eukaliptus, goździkowiec i mirt. Manuka krzew szczególnie upodobał sobie wschodnie wybrzeża Północnej i Południowej wyspy. Występuje jednak również w innych rejonach Nowej Zelandii, a także w Australii – w stanie Wiktoria i Nowej Południowej Walii oraz Tasmanii. Co ciekawe, krzew prawdopodobnie pochodzi właśnie z Australii, jednak w znacznej mierze rozprzestrzenił się w Nowej Zelandii, gdzie  niestraszne mu są nawet trudne warunki. Krzew ten często jest mylony z kanuką. Rozróżnić je można po listowiu. Liście manuka są szorstkie, chropowate w przeciwieństwie do liści kanuki, które są gładkie. Jest to wiecznie zielona roślina, o gęstym ugałęzieniu. Krzew osiąga zwykle wysokość od 2 do 5 metrów.

 

kwiat manuka

 

Liście manuka i kwiaty

Manuka liście posiada małe i spiczaście zakończone. Zwykle osiągają one długość ok. 7-20 mm i szerokość ok. 2-6 mm. Swego czasu szczególnie upatrzył je sobie James Cook – znany żeglarz. Parzył on z nich napar, który bardzo lubił pijać jak herbatę. To z tego powodu krzew manuka w Australii nazywany jest drzewem herbacianym. Z liści manuka wytwarzany jest również olejek eteryczny.

Co ciekawe, według źródła papużki Kakariki używają liści i kory manuka i kanuka, aby pozbyć się pasożytów.

Kwiaty manuka kształtem przypominają gwiazdę, mają pięć płatków, a ich średnica potrafi osiągnąć nawet 25 mm, choć zwykle waha się w granicach od 8 do 15 mm. Krzew kwitnie na biało lub różowo, ale nawet białe kwiaty mogą być częściowo zaróżowione. To właśnie z kwiatów pszczoły zbierają drogocenny nektar, z którego powstaje bogaty w methylglyoxal miód Manuka.

 

krzew manuka

 

Krzew manuka-uprawa w Polsce

Manukę w Polsce najprościej kupić przez internet. W internecie dostępne są nasiona Leptospermum scoparium, dzięki czemu możemy posadzić roślinę w przydomowym ogrodzie. Należy jednak uważać, ponieważ krzew może nie przeżyć warunków panujących w naszym  kraju, gdyż wytrzymuje temperaturę jedynie do -8 stopni. Uprawa manuka nie jest skomplikowana.  Nasiona nie wymagają uprzedniego przygotowania. Należy zasadzić je do ziemi zmieszanej w równych ilościach z piaskiem i przykryć milimetrową warstwą ziemi . PH ziemi powinno wahać się w granicach 5,5 – 7,5 pH. Optymalna temperatura do wykiełkowania i rozwoju rośliny wynosi 22 – 25oC. Roślina nie znosi suszy, dlatego nie należy dopuszczać do przesuszenia gleby. Nie mamy jednak co liczyć na domową produkcję miodu Manuka , nawet jeśli krzewy dostosują się do warunków, wytworzenie jednorodnego miodu Manuka jest niesamowicie trudne. Jeśli chcemy kupić nasiona, z których wyhodujemy krzew manuka, cena nas nie odstraszy. Już za 3 zł możemy kupić 50 nasion tej rośliny.

 

Krzew manuka – sadzonki

Jeśli nie chcemy kupować nasion, rozwiązaniem może być zakup gotowej sadzonki. Również w tym przypadku cena nie jest powalająca. Krzew o wysokości 50 cm w internecie możemy znaleźć za około 40 złotych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium