Święta tuż tuż… dlatego warto zawczasu pochylić się nad wigilijnym menu. Wśród 12 potraw nie może zabraknąć oczywiście karpia, kapusty z grochem, czerwonego barszczu, kompotu suszu i… rzecz jasna pierogów. Tradycja podpowiada, by były to pierogi z kapustą i grzybami. My jednak postanowiliśmy ją przełamać i zaproponować inną postną alternatywę z farszem z buraka i dressingiem z Miodem Manuka.
- Tradycja wigilijnych pierogów
- Przepis na pierogi świąteczne z Miodem Manuka – najważniejsze składniki
- Idealne ciasto na pierogi
- Farsz z buraków i koziego sera
- Musztardowo-miodowy sos do pierogów
- Lepienie świątecznych pierogów
Historia pierogów w Polsce
Choć za ojczyznę pierogów uznaje się Chiny, to w Polsce mają one również długą i niezwykle bogatą tradycję. Ponoć trafiły do nas za sprawą zakonnika i przeora klasztoru w Kijowie – Jacka Odrowąża w XIII wieku. W zależności od okazji oraz regionu różnią się od siebie nie tylko kształtem, ale także rodzajem farszu.
Pierogi na święta
Tradycyjne pierogi na wigilię to oczywiście te z kapustą i grzybami. Grzyby to w wielu kulturach element przeróżnych obrzędów magicznych. Wierzono bowiem, że umożliwiają kontakt ze zmarłymi. Według naszej rodzimej tradycji, dania z grzybami zapewniały gospodarzom szczęście, dobrobyt i zdrowie.
Z kolei czerwone buraki, najważniejszy element wigilijnego barszczu, według wierzeń ludowych miały przynosić urodę i długowieczność. Mamy nadzieję, że propozycja świątecznych pierogów z burakami przypadnie Wam do gustu i na stałe zagości na wigilijnym stole.
Buraki będą smacznym, choć nieoczywistym dodatkiem do pierogów
Przepis na pierogi świąteczne z Miodem Manuka
Pierogi świąteczne z Miodem Manuka MGO™ to nie tylko duże zaskoczenie dla gości, ale także prawdziwa uczta dla podniebienia.
Delikatny smak słodkich buraków oraz ostrość i wyraźny smak koziego sera to połączenie prawdziwie doskonałe! A jeżeli dodacie do tego jeszcze pyszny sos z Miodem Manuka MGO™, skradniecie serca najbardziej wybrednych smakoszy. To także doskonała propozycja na fit pierogi świąteczne dla osób na diecie.
Potrzebujemy:
- 500 g mąki pszennej najlepiej typu 450
- 1 łyżkę oleju
- 280 ml gorącej wody
- 500 g ugotowanego w całości buraka
- 150 g koziego sera
- 2 łyżki łagodnej musztardy
- 2 łyżki Miodem Manuka MGO™
- 1 łyżkę soku z cytryny,
- garść orzechów włoskich,
- sól i pieprz do smaku.
Do roboty!
Idealne ciasto na pierogi
Jak zrobić pierogi? Podstawa to oczywiście odpowiednio cienkie, elastyczne i miękkie ciasto. Aby to osiągnąć warto zrezygnować z jajka, a zamiast letniej użyć gorącej wody.
Mąkę dokładnie przesiewamy, a następnie dodajemy wodę, w której rozpuszczamy wcześniej łyżeczkę soli oraz łyżkę oleju. Wszystko mieszamy łyżką, a następnie ręcznie zagniatamy ciasto, aby uzyskać elastyczną i gładką masę. Wyrobione ciasto przykrywamy i odstawiamy na około 10 minut, aby odpoczęło.
Dlaczego pierogi się rozpadają? Najczęstszy powód to nieodpowiednie proporcje składników, a także niezaparzenie mąki gorącą wodą. Czasem może to być też za duża ilość mąki do podsypywania ciasta podczas wałkowania, dlatego róbmy to ostrożnie.
Przy lepieniu pierogów nie warto przesadzać z ilością mąki!
Farsz z buraków i sera
Nie mniej ważny niż ciasto jest oczywiście farsz, którym nadziewać będziemy domowe pierogi świąteczne z Miodem Manuka MGO™. Umyte całe buraki gotujemy ze skórką aż do miękkości. Następnie obieramy i ścieramy na grubych oczkach. Dodajemy ser, szczyptę soli i świeżo zmielony pieprz. Dokładnie wyrabiamy.
Dressing do pierogów z Miodem Manuka
W międzyczasie przygotowujemy aromatyczny sos do naszych pierogów świątecznych z Miodem Manuka MGO™. Dlaczego akurat Manuka? To nie tylko niezwykle wyraźny, nieco ostry smak, ale także wysoka zawartość methylglyoxalu (MGO). Miody Manuka MGO™ zawierają go kilkadziesiąt razy więcej niż inne znane nam od lat gatunki.
Miód mieszamy z musztardą oraz sokiem z cytryny. Dodajemy sól i pieprz do smaku i odstawiamy do lodówki. Jeżeli konsystencja jest zbyt gęsta, możemy dodać odrobinę wody.
Czas na lepienie świątecznych pierogów!
Blat podsypujemy lekko mąką, tak aby ciasto nie przywierało do niego. Następnie formujemy kulkę, którą dokładnie rozwałkujemy na grubość 2–3 mm. Kolejny etap to wycinanie z pomocą szklanki lub foremki idealnych kółek. Każde z nich napełniamy dokładnie farszem, a następnie kleimy brzegi.
Gotowe pierogi gotujemy w lekko osolonej wodzie, aż do wypłynięcia. Następnie polewamy miodowo-musztardowym dressingiem i posypujemy pokruszonymi orzechami włoskimi.
Co niezwykle ważne w przypadku gorączki świątecznych przygotowań, możemy je przygotować dużo wcześniej i po prosu zamrozić!
Smacznych i radosnych świąt!