Mak, pszenica, bakalie oraz miód. Kutia to jedno z niezwykle smacznych i aromatycznych dań na wigilijnym stole. Jak się okazuje, uwielbiają je zwłaszcza dzieci. Potrawa pochodzi ze wschodu, ale skutecznie zagościła także na naszych wigilijnych stołach. Tradycja tradycją, ale warto poeksperymentować z dodatkami takimi jak choćby bakalie czy miód.
- Kutia – co to?
- Najważniejsze składniki kutii i ich symbolika
- Prosty przepis na udaną kutię
- Kiedy najlepiej zrobić kutię?
- Kutia z Miodem Manuka – składniki
- Sposób wykonania
- Właściwości odżywcze kutii z Miodem Manuka
Czym jest kutia?
Kutia to tradycyjna potrawa kresowa, znana u naszych wschodnich sąsiadów, czyli na Litwie, Białorusi, Ukrainie i w Rosji. Mimo, że obecnie stanowi symbol chrześcijańskiego święta, wywodzi się z obrzędów pogańskich. Spożywano ją m.in. podczas stypy. Wierzono bowiem, że ułatwia zmarłemu przejście ze świata żywych do świata umarłych. Obecnie podawana jest w zasadzie tylko raz w roku podczas wigilijnej kolacji.
Kutia wigilijna to niezwykle słodka kombinacja pszenicy, maku, miodu i bakalii i choć każda gospodyni ma swój własny sposób jej przygotowania, to główne składniki są zazwyczaj niezmienne.
Kutia – składniki i ich symbolika
Mak już w starożytności miał specjalne, symboliczne znaczenie. W naszej kulturze stanowił symbol płodności i dobrobytu. Z kolei ziarna pszenicy symbolizowały moc i nieśmiertelność, ale także były gwarancją pomyślności finansowej, urodzajnych plonów i zdrowia.
Miód spożywany w czasie wieczerzy wigilijnej miał zapewnić gospodarzom oraz gościom przychylność sił nadprzyrodzonych, a także dostatek i długie życie. W połączeniu z bakaliami zapewniał miłość i szczęście.
Przepis na kutię z Miodem Manuka
Jak zrobić kutię? Nasz sprawdzony przepis na kutię zawiera dodatek w postaci wyjątkowego Miodu Manuka MGO™ z wysoką zawartością aktywnego składnika methylglyoxalu (w skrócie MGO). W zaproponowanej przez nas fit kutii stanowić będzie zamiennik cukru, który często występuje w tradycyjnych przepisach. Z kolei dodawany zazwyczaj cukier lub aromat waniliowy proponujemy zastąpić świeżą laską wanilii.
Kutia świąteczna to oprócz maku, pszenicy i miodu oczywiście bakalie. Proponujemy dodać, obok tradycyjnych rodzynek i skórki pomarańczowej, także trochę daktyli i śliwek.
Miód może być świetnym dopełnieniem smaku kutii
Kutia – kiedy robić?
Warto potrawę przygotować dzień przed wigilią. Najlepiej bowiem smakuje, kiedy jest dobrze schłodzona i postoi w lodówce co najmniej 12 godzin, by wszystkie aromaty się połączyły.
Trzeba też pamiętać, że przed jej przygotowaniem należy wcześniej moczyć pszenicę przez co najmniej kilkanaście godzin.
Kutia z Miodem Manuka – składniki
– 300 g łuskanej pszenicy,
– 300 g maku,
– 2 szklanki mleka,
– 1/2 szklanki Miodu Manuka MGO™,
– 1/4 szklanki rodzynek, daktyli oraz suszonych śliwek,
– 1/4 szklanki posiekanych orzechów włoskich,
– 1/4 szklanki posiekanych migdałów,
– 1 łyżka skórki pomarańczowej,
– 2 laski wanilli.
Kutia – sposób przyrządzenia
Pszenicę musimy najpierw dobrze wypłukać, a następnie zalać wrzącą wodą i odstawić na kilka godzin (na przykład na noc), aby napęczniała. Na drugi dzień odcedzamy ją, zalewamy świeżą wodą i gotujemy przez minimum 3 godziny. Po ugotowaniu pszenicę odcedzamy.
W międzyczasie mak zalewamy mlekiem i gotujemy około 40 minut. Po tym czasie również przecedzamy go mielimy w maszynce z gęstym sitkiem.
Mak łączymy z ugotowaną pszenicą, miodem manuka i ziarenkami wanilii, a następnie dodajemy posiekane bakalie. Wszystko dokładnie mieszamy, a następnie kutię wigilijną wstawiamy do lodówki.