Poranne rytuały – jak żyć w zgodzie z naturą? – Poradnik Manuka

Wstajesz na ostatnią chwilę, później w pośpiechu myjesz się i ubierasz, a potem biegniesz do pracy? A może pracujesz zdalnie i przez pierwszą godzinę próbujesz dobudzić się kawą, a po śniadanie sięgasz dopiero po kilku godzinach? Stop – można inaczej! 
Czy wiesz, że kilka porannych rytuałów może realnie poprawić jakość Twojego życia, m.in. dodając energii do działania i pomagając w regulacji emocji? Nawet 15 minut dla siebie wystarczy, by zacząć nowy dzień pozytywnie. Sprawdź, co warto włączyć do swojej porannej rutyny i jakie nawyki pielęgnować, żeby poczuć się lepiej – fizycznie i psychicznie!

poranek

Sen – Twoja tajna broń w regeneracji 

W dzisiejszym zabieganym świecie mało kto docenia potęgę snu. Dla wielu osób czas w łóżku jest czasem „mało produktywnym”. Nic bardziej mylnego! To jeden z najważniejszych elementów życia – sen to moment regeneracji całego organizmu i regulacji zachodzących w nim procesów. 

Odpowiednia ilość snu nie tylko poprawia działanie mózgu, ale również zmniejsza ryzyko różnych chorób (np. depresji) i otyłości [1, 2]. Okazuje się, że niemal 70% osób mających problemy ze snem deklaruje również kłopoty z poprawnym funkcjonowaniem w trakcie dnia [3]. 

Jak spać? Zadbaj o to, by Twój sen trwał 7–9 godzin. Przez cały tydzień (także w weekendy) staraj się zasypiać i budzić o podobnych godzinach, nie odsypiaj. Dobrze przygotuj też sypialnię. Powinna być przewietrzona, z zaciemniającymi roletami czy zasłonami i wygodnym materacem. Dodatkowo kilka godzin przed snem unikaj używek (również kawy), niebieskiego światła ekranów oraz energetycznych treningów.

Wczesne wstawanie – poranna chwila dla siebie

Jeśli szukasz sposobów na to, by wcielić w życie zasady slow life – zacznij od wczesnego wstawania. Według zasad Ajurwedy najlepszy moment to ten jeszcze przed wschodem słońca (przed 6 rano). Dlaczego?

To czas, gdy świat wciąż śpi, a Ty masz chwilę na spokojne rozbudzenie się i ukojenie swoich emocji. Dzięki temu otacza Cię spokój natury i miasta – wcześnie rano jest ciszej nawet w samym centrum. Masz też możliwość zobaczenia, jak noc zmienia się w dzień. Wschód słońca to piękny spektakl natury, który na pewno doda Ci energii! To również dobry moment, by wystawić organizm na działanie promieni słonecznych.

Dodatkowo taki moment dla siebie (zanim wstanie reszta domowników) możesz wykorzystać np. na poranną medytację, przygotowanie pożywnego śniadania oraz spokojną pielęgnację. Aby zadbać o odpowiednią długość snu, połącz wczesne wstawanie z zasypianiem ok. 22:00. 

poranna_rutyna

Łyżeczka Miodu Manuka na czczo – moc MGO z Nowej Zelandii

Rozpieszczaj się codziennie rano z porannym rytuałem, z którym pokochasz wczesne wstawanie! Wypróbuj Miód Manuka na czczo. To produkt jedyny w swoim rodzaju – wyróżnia się wysoką zawartością methylglyoxalu (MGO), czyli naturalnego związku chemicznego. 

Czy wiesz, że 1 łyżeczka tego złotego nektaru zawiera tyle MGO, ile 50 łyżeczek zwykłego miodu? Takie stężenie methylglyoxalu jest możliwe do uzyskania przede wszystkim dzięki unikalnemu pochodzeniu. Oryginalny Miód Manuka pochodzi z dzikich terenów Nowej Zelandii, dlatego jest tak ceniony na całym świecie. 

Poranek z Miodem Manuka to zatem sposób na dostarczenie organizmowi sporej dawki MGO. Wiele osób uwielbia również głęboki smak tego nektaru. 

lyzeczka_miodu

Poranna medytacja – regulacja emocji i mniejszy stres

Medytacja to sposób na obniżenie poziomu stresu, wyciszenie się, skupienie na byciu tu i teraz, a także łatwiejsze zrozumienie swoich emocji. Badania potwierdzają również korzystny wpływ regularnej medytacji m.in. na objawy depresji, stany lękowe czy chroniczny ból [4, 5].

Najpowszechniejsza jest tzw. medytacja uważności, którą można wykonywać w dowolnym momencie w ciągu dnia, np. właśnie o poranku. Takie ćwiczenie umysłu polega m.in. na wsłuchaniu się w swój organizm i jego aktualne potrzeby oraz koncentracji na oddechu – by uwolnić się od przykrych czy nieprzyjemnych myśli. 

Poranna medytacja (trwająca ok. 10–20 minut) to również doskonały sposób na spokojne przejście organizmu z etapu snu i czuwania, w etap aktywności na pełnych obrotach. Możesz praktykować ją w łóżku lub np. na balkonie, tarasie czy w ogrodzie.

medytacja_poranna

Codzienne afirmacje – pozytywne myśli na cały dzień

Celowo powtarzając konkretne stwierdzenia, wpływasz na swoją podświadomość. A to z kolei sprzyja poprawieniu jakości życia, przede wszystkim dzięki wzmocnieniu samooceny i pewności siebie. Afirmacja, czyli w skrócie pozytywne zdanie na swój temat, ma więc korzystnie działać na codziennie samopoczucie i wspierać osiąganie zamierzonych celów. 

Do swojej porannej rutyny warto więc włączyć afirmacje życia, zdrowia, szczęścia, sukcesu zawodowego, pewności siebie itp. Wybierz takie zdania, których najbardziej potrzebujesz w danym momencie. Wymawiaj je na głos lub w głowie. Przykładowe z nich:

  • To będzie cudowny dzień.
  • Mam siłę, by zmienić swoje życie.
  • Przezwyciężę trudności i dam sobie radę.
  • Czuję wdzięczność za to, co mnie spotyka.
  • Zasługuję na to, co najlepsze.

Poranne afirmacje warto połączyć z dziennikiem wdzięczności prowadzonym wieczorem – zapisuj w nim, co dobrego przydarzyło Ci się każdego dnia! Dzięki takim nawykom bardziej docenisz to, co masz. Zyskasz też siłę do osiągania kolejnych kroków milowych swojego życia.

afirmacje

Trening na pobudzenie organizmu – energetyczny poranek

Jeśli masz ochotę naprawdę się rozbudzić i zacząć dzień z przytupem, postaw na krótki trening. Już 15–30 minut ćwiczeń fizycznych o poranku pozwoli Ci rozruszać organizm, dodać energii i poprawić humor (m.in. dzięki endorfinom, które wydzielają się podczas aktywności fizycznej). W ten sposób zyskasz też gotowość do wyzwań, które postawi przed Tobą kolejny dzień. Czy może być lepszy sposób na energetyczny poranek niż trochę ruchu?

Wybierz trening na całe ciało, z którym rozbudzisz wszystkie najważniejsze partie mięśni. Jeśli masz taką możliwość, rozwiązaniem może być też krótka przebieżka po okolicy czy rundka na rowerze – lub po prostu spacer. To sposób na to, by rozruszać ciało, przewietrzyć głowę i jednocześnie obserwować budzący się do życia świat. 

Poranek to również świetny moment na praktykę jogi, którą możesz połączyć z medytacją i afirmacjami. Postaw po prostu na taką aktywność, która sprawia Ci przyjemność. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie Ci wdrożyć ten krok do swojej porannej rutyny.

poranny_trening

Pożywne i pyszne śniadanie – siła i energia na cały dzień 

Pożywne śniadanie to doskonały sposób na to, by odżywić wszystkie komórki organizmu po długiej nocy i przygotować je do aktywnego dnia. Jeśli dodatkowo posiłek jest pyszny – dobry humor gwarantowany! 

Zadbaj o to, by śniadanie było zbilansowane, czyli zawierało białko, zdrowe tłuszcze oraz węglowodany. Kluczowe są także warzywa i owoce, których rano nie może zabraknąć. Doskonałym śniadaniowym dodatkiem jest ponadto Miód Manuka MGO™ 100+. Nie tylko dodaje energii dzięki zawartości węglowodanów, ale również wzbogaca smak potraw. 

Co wybrać? Przykładowe słone i słodkie posiłki na dobry początek dnia:

  • sałatka z łososiem wędzonym, grzankami i miodowo-musztardowym dressingiem,
  • koktajl warzywno-owocowy z jogurtem naturalnym i Miodem Manuka,
  • żytni chleb z serem pleśniowym, plastrami gruszki i Miodem Manuka,
  • bułka grahamka z jajecznicą, szynką drobiową i suszonymi pomidorami;
  • owsianka ze skyrem, ulubionymi owocami, orzechami i Miodem Manuka;
  • sałatka z burakiem, serem feta, pestkami słonecznika i miodowym winegretem.

Szukasz inspiracji na pożywne i pyszne śniadania – chcesz rozpocząć poranek z Miodem Manuka? Sprawdź artykuł: Co na śniadanie? Szybkie przepisy z Miodem Manuka MGO™.

sniadanie_z_miodem_manuka

Poranny prysznic – sposób na dobudzenie

Rano wskocz pod prysznic – dla poprawy samopoczucia i wyglądu skóry! Wybierz taką temperaturę wody, która konkretnego dnia sprawdzi się u Ciebie najlepiej. Niech kilkuminutowy prysznic stanie się nieodłącznym elementem porannych rytuałów.

Zimny lub chłodny strumień wody doskonale pobudza, co może przydać się szczególnie tuż po wstaniu z łóżka. Świetnie działa także na jędrność skóry, pomagając w jej napięciu. Ciepła woda ma z kolei przede wszystkim właściwości relaksujące i odprężające. Pomaga także redukować ból, np. mięśni po treningu. Dodatkowo naprzemienne stosowanie zimnych i ciepłych strumieni to również jeden ze sposobów hartowania organizmu – według badań korzysta z niego 56% osób [6]. 

Poranek to ponadto dobry moment na szybki masaż pod prysznicem, np. przy pomocy szczotki. Zacznij od stóp i powoli przesuwaj się w górę, by pobudzić krążenie, dodać sobie energii, a jednocześnie ujędrnić skórę.

poranny_prysznic

Rutyna pielęgnacyjna – kilka chwil dla piękna i samopoczucia

Jak wybrać kosmetyki, by żyć w zgodzie z naturą? Postaw na marki, które czerpią z tego, co dała nam przyroda! Zadbaj o to, by produkty były bogate w dobroczynne naturalne składniki. Unikaj natomiast sztucznych dodatków, takich jak parabeny czy silikony. Zwróć też uwagę na certyfikaty, takie jak COSMOS Natural

Przykładowa poranna rutyna pielęgnacyjna:

Z taką pielęgnacją zadbasz nie tylko o swój wygląd, ale również planetę. Wystarczy kilka chwil, by cieszyć się czystą i nawilżoną skórą oraz zadbanymi zębami!

pasta_do_zebow_z_miodem_manuka

Wybierz swoje poranne rytuały i zacznij każdy dzień pozytywnie

Wstając już 15–45 minut wcześniej, o poranku zyskasz niepowtarzalny czas dla siebie. Zanim reszta domowników się obudzi, rozpieścisz swoje zmysły, a także zadbasz o samopoczucie i wygląd. 

Łyżeczka Miodu Manuka na czczo, pyszne i pożywne śniadanie, naturalna rutyna pielęgnacyjna, poranne afirmacje, krótki trening całego ciała… To tylko niektóre z nawyków, dzięki którym doskonale rozpoczniesz każdy poranek. Wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają i zobacz, jak Twój organizm pozytywnie reaguje na zmiany – dzień po dniu!

Źródła:

[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19955752/

[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29272210/

 

[3] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29289964/

[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31083878/

[5] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35718396/

[6] https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/jak-zwiekszyc-odpornosc-na-jesienne-infekcje

https://www.codzienniefit.pl/2017/07/trening-na-czczo.html

https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/aktualnosci/319081,jaka-jest-najlepsza-pora-dnia-na-cwiczenia-fizyczne

https://www.mp.pl/kurier/223515,dla-kogo-i-dlaczego-zimna-kapiel-jest-dobra

https://www.researchgate.net/publication/269762998_Oddzialywanie_zimna_na_organizm_czlowieka_-_morsowanie_jako_forma_rekreacji_ruchowej

https://pasjonatkaajurwedy.pl/?p=1185

https://mindhealth.pl/blog/afirmacja-co-to-jest-czy-dziala-przyklady-afirmacji

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium