Nasi przodkowie sięgali po miód nie tylko „w celach żywieniowych” – wykorzystywali go w tradycyjnej medycynie czy w naturalnych kosmetykach. Dziś jednak najczęściej stosujemy miód poprzez dodawanie go do herbaty w czasie przeziębienia i zapominamy o nim, gdy wrócimy do zdrowia. A przecież to prawdziwa kopalnia minerałów i wartościowych substancji! Liczba sposobów wykorzystania miodu jest niemal nieskończona.
- Miód w kosmetyce
- Miód w diecie
- Sposoby na wykorzystanie miodu manuka
- Inne sposoby wykorzystywania miodu
Różne sposoby wykorzystywania miodu – miód w kosmetyce
Miód w kosmetyce był wykorzystywany już w czasach starożytnych, jednak na ten luksus stać było tylko ówczesnych bogaczy. Każdy zapewne słyszał o tym, że Kleopatra brała kąpiele w mleku i miodzie, dodając go także do kremów i innych maści. Sekret piękna Kleopatry tkwił w naturalnej i bardzo starannej pielęgnacji.
Kosmetyczne właściwości miodu wynikają z jego bogatego składu, w którym główne miejsce zajmują glukoza i fruktoza oraz woda, które łatwo przenikają przez skórę – nawadniając ją i odżywiając. Dodatkowo miód kryje w sobie także bogactwo soli mineralnych i witamin mających kluczowy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie komórek. Oprócz tego znajdziemy w nim enzymy, kwasy organiczne i naturalne olejki eteryczne. Czy można zatem dziwić się Kleopatrze, że wybrała właśnie miód jako główny składnik swojej pielęgnacji?
Wykorzystywanie miodu w diecie
Wykorzystywanie miodu w diecie jest wskazane ze względu na jego wartości odżywcze, witaminy i minerały. Zaleca się zastępowanie białego cukru miodem, ponieważ oprócz tego, że ma mniej kalorii niż cukier, to wraz z jego spożyciem, dostarczamy organizmowi wiele witamin, minerałów i innych cennych składników, takich jak białko sód, żelazo czy wapń.
Regularne jedzenie miodu zalecane jest wszystkim, ale głównie osobom wykonującym ciężką pracę fizyczną bądź umysłową. Dzięki dużej zawartości węglowodanów miód jest świetnym źródłem długotrwałej energii. W przeciwieństwie do białego cukru, który powoduje szybki skok sił witalnych i bardzo szybki ich spadek, energia płynąca z miodu rozkłada się w czasie w sposób regularny.
Miód jest świetnym źródłem długotrwale dostarczanej energii
Jak wykorzystać miód manuka?
Miód manuka zyskuje coraz większą popularność – nawet gwiazdy Hollywood i sportowcy przekonali się już o jego wyjątkowych właściwościach. Jedna łyżeczka miodu manuka dziennie stanowi świetne uzupełnienie diety, zwłaszcza dla osób prowadzących aktywny tryb życia.
Jedzenie to jednak niejedyny sposób na wykorzystanie miodu manuka. Możemy używać go również w kosmetyce. Coraz więcej osób przyznaje, że stosowanie maseczek z miodu manuka to sposób na utrzymanie skóry w dobrej kondycji. Codziennie nakładanie miodu bezpośrednio na skórę może sprawić, że będzie ona nawilżona, rozświetlona i wygładzona. Wiele gwiazd twierdzi wręcz, że należy wykorzystywać miód manuka przed każdym ważniejszym wyjściem, na którym trzeba wyglądać doskonale.
Co powiecie na miód na kaca?
Obecna w miodzie fruktoza wspomaga metabolizm i oczyszczanie zatrutego alkoholem organizmu, dlatego możemy stosować miód, aby wyleczyć skutki zakrapianej imprezy. Przepis jest prosty: należy rozpuścić łyżeczkę miodu w szklance ciepłej wody (pamiętajmy, że temperatura wody nie może przekraczać 40 stopni) i dodać odrobinę soku z cytryny. Dodatkowo dzięki higroskopijnym właściwościom miodu, wypicie takiego napoju skutecznie nawodni organizm.
Miód jako sposób na nieświeży oddech
Problem nieświeżego oddechu może mieć różne źródła – palenie papierosów, nieprawidłowa higiena czy infekcje jamy ustnej. Jednak najczęstszym powodem jest nagromadzenie bakterii, głównie podczas snu – dlatego po przebudzeniu szczotkujemy zęby, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Mimo wszystko zapach może nie zniknąć po umyciu zębów albo pojawić się ponownie w ciągu dnia.
Wiedzieliście że miód jest dobry dla odświeżenia oddechu?
Jednym z nietypowych zastosowań miodu jest wykorzystanie go właśnie w celu zwalczenia nieświeżego oddechu. Przygotowanie płukanki z wody, miodu i odrobiny cynamonu zapewni nam świeży oddech na długi czas. A jeżeli nie mamy rano czasu na przygotowywanie takiego płynu, z pomocą przychodzą gotowe spraye doustne z dodatkiem miodu, które dodatkowo działają kojąco na gardło.
Wykorzystanie miodu do przetworów
Innym ciekawym zastosowaniem miodu jest dodawanie go do owocowych przetworów w słoikach – dżemów, kompotów, konfitur itd. Sprawi on bowiem, że nasze wyroby na pewno się nie zepsują i będziemy mogli przez długi czas przechowywać je w piwniczce lub spiżarni. Co więcej, dzięki takiemu zabiegowi późniejsze spożycie przetworów dostarczy nam także unikalnych wartości odżywczych obecnych w miodzie.
Miód jako sposób na łupież
Niektórzy wykorzystują miód także w pielęgnacji włosów. Może być on bowiem pomocny w zwalczaniu problemów z łupieżem. Woda wymieszana z miodem w odpowiednich proporcjach to znakomita odżywka, która nawilża skórę głowy. Jeśli więc problem łupieżu nie wynika z innych dolegliwości, miód poradzi sobie z nim doskonale.