Królewski miód spadziowy

Miód spadziowy zawiera blisko dziesięć razy więcej wartościowych pierwiastków niż miód nektarowy, a ze względu na niezwykły skład jest często nazywany miodem „królewskim”. Skąd tak cenne właściwości? 

 

 

W odróżnieniu od miodów nektarowych, miód spadziowy nie powstaje z nektaru kwiatów, ale ze spadzi zwanej także rosą miodową. Pojawia się ona zazwyczaj latem, a jej skład stanowią soki z uszkodzonych komórek, przetworzone później przez mszyce, miodówki, czerwce lub inne tego typu owady. Wydzielina ta jest tak lepka i słodka, że zwabia pszczoły, które dodatkowo ją zagęszczają i składają w komórkach jako miód spadziowy.

  

Rodzaje miodów spadziowych

Ze względu na rodzaj drzew miody spadziowe dzielimy na liściaste lub iglaste. Spadź liściasta, pochodzi najczęściej z drzew lipy, klonu, buku, wierzby czy brzozy. Paleta barw powstałego w ten sposób miodu mieści się między kolorem „zielonkawoherbacianym”, a jasnobrązowym. Barwa ta ciemnieje pod wpływem światła i tlenu. Tego rodzaju miód cechuje się subtelnym smakiem, lekko żywicznym i nieco cierpkim.

Miód spadziowy ciemnieje pod wpływem światła i tlenu

 

Miód iglasty powstaje natomiast zazwyczaj z jodły, świerku, sosny lub modrzewia. Ten rodzaj miodu jest dużo droższy, gdyż taka spadź występuje tylko w niektórych regionach, na dodatek nawet co kilka lat. Ma charakterystyczny kolor – ciemny z zielonkawym lub szarym odcieniem. Miód iglasty charakteryzuje się dużą lepkością i gęstością, w związku z czym jest cięższy od miodów nektarowych.

Miód spadziowy iglasty powstaje najczęściej z jodły lub świerku

 

Miód spadziowy – krystalizacja

Miody o pochodzeniu spadziowym, w zależności od okresu w jakim powstają, mają różne właściwości krystalizacyjne. Te powstające w okresie wiosennym, a jest ich stosunkowo niewiele, mają tendencję do nieregularnego przebiegu tego procesu. W efekcie tworzą się jedynie pojedyncze, małe grudki kryształków.

Letnie miody spadziowe łatwiej ulegają krystalizacji. W efekcie na dole słoika powstaje ciało stałe, na górze zaś nadal gromadzi się płynna warstwa substancji. Na ogół proces ten trwa do roku.

 

Dlaczego tak niezwykły?

Miód spadziowy zawiera 9 razy więcej wartościowych pierwiastków niż miód nektarowy i występują one w łatwo przyswajalnej postaci. Są to m.in.: potas, wapń, magnez, magnez,  sód, fosfor, i mangan. Jako jedyny zawiera srebro, cynę, molibden i wanad. Może zawierać dwa razy więcej glukozy niż fruktozy.

W porównaniu z miodami nektarowymi, miód spadziowy ma dwukrotnie więcej białek, aminokwasów i enzymów, poza tym zawiera śladowe ilości witaminy A, B2, B6, C, PP i K. Jest on przede wszystkim bogaty we flawonoidy oraz związki fenolowe.

 

Przepis na szybki mus gruszkowy

Co ciekawe, miód ten doskonale nadaje się jako alternatywa dla cukru podczas słodzenia napojów lub deserów.

Podajemy zatem przepis na szybki mus gruszkowy z miodem spadziowym - idealny deser do przygotowania „w ostatniej chwili”.

Składniki:

  • 4 miękkie gruszki,
  • 1 mango,
  • sok z połowy cytryny,
  • 2 łyżeczki płynnego miodu,
  • cynamon,
  • 1 mały jogurt naturalny,
  • 4 liski świeżej mięty.

Gruszki obrać oraz wyciąć gniazda nasienne. Mango również obrać i pozbawić pestki. Owoce włożyć do blendera, dodać miód, sok z cytryny, cynamon oraz jogurt i zmiksować. Powstały mus przelać do pucharków i udekorować listkiem mięty. 

Mus gruszkowy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium