Rumianek to jedna z najbardziej znanych i popularnych roślin w Polsce. Można spotkać ją na łąkach czy polach, ale także na trawnikach i nieużytkach. Mimo że często rumianek traktowany jest jak zwykły chwast, od lat wykorzystywano go zarówno w medycynie ludowej, jak i tradycyjnej. Znalazł swoje zastosowanie także w pszczelarstwie. Poznajcie delikatny i aromatyczny miód rumiankowy!
- Rumianek pospolity – jedna z popularniejszych polskich roślin
- Miód przygotowywany z rumiankowego pożytku
- Miód rumiankowy w kuchni i do codziennej pielęgnacji
- Przepis na miód z dodatkiem suszonych kwiatów rumianku
Rumianek z rodziny astrowatych
Rumianek pospolity, czyli z łac. chamomilla recutita lub matricaria chamomilla L. to jednoroczna roślina z rodziny astrowatych. Jej cechą charakterystyczną jest silnie rozgałęziona sztywna łodyga, pokryta skrętoległymi, niedużymi listkami. Wbrew powszechnej opinii nie jest to nasze rodzime zioło. Roślina przywędrowała do Polski ze wschodniej części terenu Morza Śródziemnego.
Ta światłolubna roślina o silnym, ale bardzo przyjemnym zapachu może osiągnąć wysokość nawet do 60 cm. Każdy z nas rozpozna pewnie bardzo charakterystyczne, zebrane w koszyczek kwiaty o białych płatkach z żółtym środkiem. Zawierają one dużą ilość olejku eterycznego, który posiada wiele niezwykłych właściwości.
Mało kto wie, że to rumianek to kwiat jadalny, który może być wykorzystywany zarówno w kulinarnych eksperymentach, jak i do dekorowania potraw.
Miód z rumiankowego pożytku
Ziołomiody to efekt udanej współpracy pszczół z człowiekiem. Miód rumiankowy jest produktem wytwarzanym przez pszczoły z ziołowego wyciągu specjalnie selekcjonowanych kwiatów rumianku.
Z rumianku także może powstawać miód
Pszczoły traktują przygotowaną dla nich pożywkę ziołową jak nektar. Umieszczają go w wolu i poddają działaniu dobroczynnych enzymów. Jest to zatem jak najbardziej naturalny, pozbawiony sztucznych barwników, aromatów czy konserwantów, produkt.
Miód rumiankowy ma bardzo łagodny smak o przyjemnym, nieco herbacianym aromacie. Zazwyczaj posiada jasny, żółty kolor, ale może przyjmować też ciemniejsze odcienie.
Jak stosować miód rumiankowy?
Najlepiej przyjmować ziołomiód rumiankowy trzy razy dziennie po jednej łyżeczce. Dobrze jest dłużej potrzymać go w ustach, wtedy bowiem substancje w nim zawarte lepiej się wchłaniają.
Miód rumiankowy to ponadto doskonały zamiennik cukru, który z powodzeniem możemy dodawać do wszelkich koktajli, lemoniad, jogurtów musli czy owsianek. Możemy osłodzić nim także herbatę albo po prostu rozpuścić w wodzie np. z dodatkiem cytryny. Ważne, aby napoje nie były gorące. Jego delikatny smak zasmakuje szczególnie najmłodszym. To doskonały dodatek do deserów, naleśników, gofrów czy placków.
Podobnie jak miód manuka, miód rumiankowy to świetne rozwiązanie zwłaszcza na zbliżające się chłodne jesienno-zimowe dni. Aby zauważyć efekty, najlepiej stosować go regularnie przez dłuższy czas.
Miód rumiankowy do pielęgnacji
Miód rumiankowy można stosować bezpośrednio na skórę, np. w formie maseczek, peelingów czy jako dodatek do toników do przemywania twarzy. Może pomóc w nawilżeniu skóry, ale także w jej odżywieniu i wygładzeniu.
Miód rumiankowy jest świetny na skórę
To także dobry sposób na pielęgnację włosów. Może nie tylko dodać im blasku i wygładzić zwłaszcza niesforne kosmyki, ale przede wszystkim nawilżyć.
Przepis na miód z dodatkiem kwiatu rumianku
Aby wykorzystać cenne właściwości rumianku, możemy sporządzić miód z dodatkiem suszonych kwiatów. Najlepiej zbierać je w kwietniu, ponieważ późniejsze kwiatostany stają się bardziej kruche.
Przede wszystkim musimy pamiętać, aby dobrze wysuszyć kwiaty. W tym celu trzeba rozłożyć je na gazecie lub pergaminie i pozostawić do wyschnięcia w chłodnym oraz przewiewnym miejscu. Tak wysuszone kwiatostany przekładamy do słoika, zalewamy miodem i odstawiamy. Co jakiś czas należy zamieszać miód, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza, a także uwolnić substancje czynne zawarte w kwiatach.
Możemy też przyrządzić mocny i aromatyczny napar, a potem dodać go do miodu w proporcji 1:3.