Ziołomiody – podwójna kumulacja niezwykłych sił!

Ziołomiody cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród pszczelarzy, jak i miłośników pszczelich przysmaków. Dlaczego? Oprócz niezwykłego smaku i aromatu, zawierają one bowiem czynne substancje oraz właściwości świeżych ziół.

 

 

Wiadomo nie od dziś, że miody mogą mieć pozytywne działanie dla naszego organizmu. Znane od wieków, pozyskiwane są przez pszczoły z nektaru kwiatów roślin miododajnych i to do nich należy właściwie cały proces produkcji.

 

Specyfika powstawania ziołomiodów

Inaczej jest w przypadku ziołomiodów. Tutaj praca pszczół uzależniona jest w dużej mierze od pszczelarza, który sam planuje ich produkcję. Źródłem powstawania ziołomiodów nie jest bowiem nektar kwiatowy, ale syrop wytwarzany przez człowieka z konkretnych ziół. Stanowi go roślinny wywar wymieszany z roztworem cukru, który  podawany jest pszczołom. Te traktują go jak nektar, a rezultacie powstają słodkie i gęste ziołomiody, które zawierają dobrze przyswajalne cukry proste, składniki mineralne oraz inhibinę – enzym wytwarzany przez pszczoły. Właściwości poszczególnych ziołomiodów zależą od tego, jaki rodzaj rośliny był wykorzystany do wytworzenia syropu podawanego pszczołom.

Syropy powstają zwykle na bazie roślin, które nie są miododajne i nie mogą w naturalny sposób służyć pszczołom do produkcji miodu. Taki sposób może wydawać się nieco sztuczny, jest jednak niezbędny, ponieważ nie wszystkie wartościowe zioła kwitną lub jeśli kwitną, pszczoły często nie są nimi zainteresowane. Można zatem powiedzieć, że ziołomiody to efekt udanej współpracy między pszczołami a człowiekiem. Ziołomiody produkowane są nie tylko z kwiatów, ale i łodyg, liści czy korzeni i mają niezwykłe właściwości, odmienne niż miody wytworzone jedynie z nektaru rośliny.

Poza ziołami, zawierają często ekstrakty z takich warzyw jak: kapusta, buraki czy pietruszka oraz owoców, np. porzeczek, malin, agrestu, czarnego bzu czy aronii. Kilka propozycji Ziołomiody są bardzo łatwe w użyciu - w przeciwieństwie do leczniczych ziół nie wymagają zaparzania ani przyrządzania naparów. Możemy jeść je bezpośrednio lub po rozpuszczeniu w wodzie.

Ziołomiody są łatwe w użyciu, wystarczy rozpuścić je w wodzie np. z dodatkiem soku z cytryny

 

Korzyści płynące z zażywania ziołomiodów

Regularne zażywanie ziołomiodu, w zależności od tego na bazie, jakich ziół on powstał, może poprawić odporność, jakość snu, a także ogólne samopoczucie. Ważne jest, że mogą być stosowane zarówno przez osoby dorosłe, jak i dzieci, które z pewnością docenią zalety tego produktu w przeciwieństwie do popularnych sztucznych syropów i soków dostępnych w ogólnej sprzedaży. Ziołomiody mają bowiem unikalny aromat oraz smak i można je komponować na wiele sposobów. Lody z owocami skropione ziołomiodem miętowym to smaczny i orzeźwiający deser. Zje go nawet największy niejadek. Gdy czujemy się zmęczeni i osłabieni, np. podczas przesilenia zimowo-wiosennego warto sięgnąć po ziołomiód pokrzywowy. Możemy np. sporządzić energetyczny wiosenny koktajl.

Potrzebujemy: – pęczek natki pietruszki, – garść młodych liści szpinaku, – sok z trzech pomarańczy, – dwie łyżki ziołomiodu pokrzywowego, – 3 łyżki soku z żurawiny, – ½ litra niegazowanej wody mineralnej. Wszystko przecieramy za pomącą blendera i gotowe!

Zielony energetyczny koktajl z ziołomiodem pokrzywowym

 

Oprócz wyżej wymienionych, na rynku dostępna jest ogromny wybór ziołomiodów, jak melisowy, rumiankowy, lawendowy, malinowy, sosnowy, pokrzywowy, głogowy, mniszkowy, macierzankowy, aloesowy, tymiankowy i wiele, wiele innych. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium