Czarna porzeczka – mała, czarna… i co tu dużo mówić, dość niepozorna. Tymczasem to prawdziwe wsparcie naszego organizmu! Już w XVII wieku czarna porzeczka była określana mianem eliksiru młodości. Doceniano nie tylko owoce krzewu, ale również jego liście. Również miody z dodatkiem liofilizowanych owoców czarnej porzeczki zdobywają coraz większą popularność wśród smakoszy pszczelich produktów.
- Krzew czarnej porzeczki oraz owoce
- Miód porzeczkowy z Anglii i Nowej Zelandii
- Kremowane miody z dodatkiem owoców czarnej porzeczki
Krzew i owoce czarnej porzeczki
Czarna porzeczka nie jest zbyt wymagająca w uprawie, najczęściej można ją spotkać na wilgotnym i zaciemnionym terenie. Występuje głównie w środkowej i północnej Europie oraz Azji. Krzewy czarnej porzeczki mogą osiągać do 2 m wysokości i kwitną w okresie od kwietnia do czerwca. Drobne kwiaty o czerwonych płatkach rosną w postaci niedużych zwieszających się gron.
Miód z kwiatów czarnej porzeczki
Miód z kwiatów czarnej porzeczki produkowany jest bardzo rzadko. Można go spotkać w niektórych rejonach Anglii, Nowej Zelandii czy Australii. Angielskie gatunki powstają zazwyczaj z nektaru kwiatów czarnej porzeczki rosnących w centrum Canterbury, a miody nowozelandzkie produkowane są w południowej części kraju. Z tego kraju pochodzi także słynny miód manuka.
Wszystkie miody z czarnej porzeczki, bez względu na pochodzenie, mają piękny, bursztynowy kolor, miękką, kremową konsystencję i świeży, łagodny, ale wyraźnie owocowy smak. Jak twierdzą producenci, miód z czarnej porzeczki to niezwykłe źródło energii i dobrego samopoczucia.
Ziołomiody z dodatkiem czarnej porzeczki
W przeciwieństwie do miodu z nektaru kwiatów porzeczki, na rynku spotkać możemy duży wybór miodów z dodatkiem jej owoców. Ich zawartość waha się od 2 do 10%. Zazwyczaj są to owoce liofilizowane, czyli suszone sublimacyjnie po zamrożeniu. Dzięki temu procesowi zachowują wszystkie swoje wartości odżywcze oraz witaminy.
Miód z czarną porzeczką to ciekawe połączenie słodkiego nektaru i kwaśnego owocu. Stanowi idealny dodatek do owsianek, musli, tostów, naleśników, deserów i domowych koktajli. Dobrze komponuje się również ze świeżym pieczywem, białymi serami oraz twarogami. Z pewnością zasmakuje całej rodzinie, zarówno dzieciom, jak i dorosłym!
Porzeczki są bogate w witaminę C
Intensywny, pełny smak czarnej porzeczki oraz słodycz miodu to także wyśmienity sposób na wzbogacenie smaku codziennej herbaty. Porzeczki uznawane są za jedno z najlepszych źródeł witaminy C. Szacuje się, że w 100 g tych owoców znajduje się jej 180 mg.
Miody z dodatkiem owoców czarnej porzeczki to zazwyczaj gatunki wielokwiatowe, które poddawane są wcześniej kremowaniu. Kremowanie to naturalny proces polegający na zmianie konsystencji produktu na bardziej puszystą i lekką, a tym samym wygodniejszą w użyciu. Miód zachowuje wówczas w pełni swoje właściwości, a zmienia się jedynie jego postać.
Warto również zauważyć, że producenci z Nowej Zelandii dodają zazwyczaj owoce czarnej porzeczki do swojej rodzimej, miodowej wizytówki, czyli miodu manuka. Jednym z efektów połączenia obu produktów mogą być też pyszne, nowozelandzkie słodycze.