Nie od dziś wiadomo, że na świecie występuje mnóstwo gatunków miodów, jednak niewielu z nas zdaje sobie realnie sprawę, o jakich ilościach jest mowa. Dzisiaj przyjrzymy się kolejnemu soczystemu i orzeźwiającemu gatunkowi – miodowi mandarynkowemu. To wyjątkowa odmiana o blado pomarańczowej barwie i nieziemskim cytrusowym zapachu. Ponieważ w Polsce uprawa mandarynek odbywa się wyłącznie w doniczkach, w poszukiwaniu prawdziwego miodu mandarynkowego trzeba udać się poza granice naszego kraju.
Cenny miód z mandarynek
Gatunek miodu mandarynkowego zachwyca niepowtarzalnym, lekko kwaskowatym i cytrusowym smakiem. Jak przystało na przedstawiciela cytrusów, mandarynki nadają również orzeźwiający aromat oraz świeży, soczysty zapach. Miód mandarynkowy świetnie sprawdzi się więc jako dodatek do napojów, zarówno tych ciepłych, jak i chłodnych.
Miód ten znakomicie smakuje również w akompaniamencie deserów, dodając im nietuzinkowego cytrusowego aromatu i smaku. Idealnie komponuje się także z dodatkiem białego sera i chleba. Pamiętajcie jednak, że gatunek ten ulega samoistnej, naturalnej krystalizacji, zmieniając konsystencję z płynnej na gruboziarnistą. Nie zawsze możliwe będzie zatem jego swobodne rozsmarowanie na kanapce :)
Smak miodu mandarynkowego robi wrażenie!
Mandarynkowy powiew zza granicy
Jak wspomnieliśmy wcześniej, uprawa mandarynek w Polsce odbywa się tylko w doniczkach. Stąd wytwarzanie miodu mandarynkowego w większych ilościach odbywa się wyłącznie w krajach, w których cytrusy rosną na co dzień. Miód mandarynkowy często produkowany jest zatem we Włoszech (jako włoska odmiana miodu mandarynkowego), w Hiszpanii czy w Chorwacji. Często wytwarzaniem tego gatunku miodu zajmują się niewielkie pasieki, produkując niesamowicie naturalny i ekologiczny produkt.
Niepowtarzalna dbałość o jakość cytrusów, jak i skrupulatny proces produkcji, sprawiają, iż miody mandarynkowe stanowią bardzo ciekawą i wartościową odmianę dla każdego smakosza miodu. Większość przedstawicieli tego gatunku jest również klasyfikowana w kategorii miodów ekologicznych. Jest to wyczuwalne w smaku, zapachu, jak i aromacie. Na dłuższą metę spożywanie tego rodzaju miodów może się wiązać również z pozytywnym wpływem na nasze samopoczucie.