Kanada słynie nie tylko z syropu klonowego, ale także z uprawy borówek i pszczelarstwa! Kto chętnie podjada smakołyki prosto z kanadyjskiej pasieki i dla kogo szczególnie polecany jest miód z borówek?
Kanadyjskie pszczelarstwo
Miód borówkowy łączy w sobie dwie ważne elementy kanadyjskiej gospodarski: pszczelarstwo i uprawę borówki. Kanada należy do największych producentów i eksporterów borówki wysokiej, znanej także jako borówka amerykańska. W 2018 roku kanadyjskie borówki można było kupić w 45 krajach na całym świecie!
Pszczelarstwo w Kanadzie to domena zawodowców – na około 10 000 pszczelarzy tylko 20% to amatorzy i hobbyści. Jedną z ważniejszych funkcji tamtejszych pasiek jest zapylanie upraw: z usługowego zapylania korzystają plantacje rzepaku, jabłoni i oczywiście borówki! Z uli chętnie korzystają także… niedźwiedzie. Wosk, miód, pierzga – wszystko może paść łupem wszędobylskich niedźwiedzi brunatnych.
Pole borówek w kanadyjskiej Nowej Szkocji
Borówka wysoka, czyli amerykańska
Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum) to kuzynka borówki leśnej (w niektórych regionach Polski określanej jako „czarna jagoda” albo „leśna jagoda”), coraz chętniej hodowana w Polsce. Jej krzewy mogą osiągnąć ponad dwa metry wysokości, a grona białawych kwiatów kwitną w kwietniu i maju, wabiąc pszczoły i trzmiele.
Duże, okrągłe, czarno-granatowe owoce smakują pysznie zarówno na surowo, jak i w przetworach czy dodane do ciast. Wyjątkowo dobrze pasują do muffinek i wszelakiego rodzaju babeczek! Mają przy tym wiele właściwości odżywczych, są bogate w witaminę A czy kwas foliowy.
Dojrzewające owoce borówki – pełne właściwości odżywczych!
Borówkowy miód
Pszczoły gromadzą nektar z borówek głównie w maju, a efekt ich pracy to przyjemnie słodki, pachnący, ciemnozłoty miód, który w procesie krystalizacji lekko jaśnieje. Wspaniale nada się do deserów, słodzenia herbaty czy podjadania prosto ze słoika – tu nie grozi nam żadna niedźwiedzia konkurencja!
Miód z borówek, podobnie jak same owoce borówki, jest polecany osobom mającym problemy ze wzrokiem. Antocyjany zawarte w owocach są odpowiedzialne za działanie ochronne wzroku i regenerują enzymy oka.
Borówki i miód borówkowy – nie tylko pyszne, ale i korzystnie działające!