Jazda konna – od czego zacząć? Poradnik Manuka

Jazda konna to doskonała forma spędzania wolnego czasu, która jest jednocześnie korzystna dla naszej sylwetki, nastroju i kondycji fizycznej. Kiedy zacząć naukę jazdy konnej i jaki jest wpływ jazdy konnej na sylwetkę? Sprawdź, jak wygląda początkowa nauka jazdy konnej i rozpocznij przygodę swojego życia.

jazda-konna-z-miodem-manuka

Kiedy zacząć naukę jazdy konnej?

Jazda konna dla każdego stanowi doskonałą formę aktywności i sposób na spędzenie wolnego czasu. To również idealny relaks dla osób, które kochają zwierzęta i lubią wyzwania. Nauka jazdy konnej możliwa jest w każdym wieku. Jeżeli więc dotąd było to niespełnione marzenie, szkółka jeździecka może pomóc je zrealizować za pośrednictwem prowadzonych lekcji indywidualnych.

Wiele osób zastanawia się, kiedy zacząć naukę jazdy konnej i czy jest to odpowiednia forma aktywności dla najmłodszych. W tej kwestii wiele zależy od predyspozycji indywidualnych. Średni wiek, w którym zazwyczaj odbywa się pierwsza jazda konna to okolice 8. roku życia. Jest to jednak granica umowna.

Kryterium stanowią predyspozycje fizyczne i psychiczne do przeprowadzenia specyficznych zajęć, jakimi jest nauka jazdy konnej. Dziecko powinno wytrzymać w skupieniu co najmniej półgodzinną lekcję. Warto pamiętać, że spotkanie odbywa się ze zwierzęciem, które odczuwa wszelkie nastroje i niekontrolowane zachowania, co może mieć wpływ na bezpieczeństwo i przebieg zajęć.  

jazda-konna

Jaki jest wpływ jazdy konnej na sylwetkę i zdrowie?

Wiele osób zastanawia się, czy jazda konna pomoże w zgubieniu nadprogramowych kilogramów. Okazuje się, że wpływ jazdy konnej na sylwetkę jest korzystny nie tylko pod względem utraty wagi, ale także kształtowania figury. Sport ten ma szereg dodatkowych korzyści. Chociaż jazda konna pozornie wymaga tylko siedzenia, w rzeczywistości w czynności tej udział biorą niemal wszystkie mięśnie ciała, a w szczególności te zlokalizowane w obrębie brzucha oraz nóg.

Ponadto jazda konna obniża poziom stresu, pomaga radzić sobie z codziennym napięciem, poprawia funkcjonowanie i wydolność układu krążenia, ale też kształtuje prawidłową sylwetkę. Jazda konna korzystnie wpływa także na sferę psychiczną. Podczas treningów kształtujemy pewność siebie, poczucie odpowiedzialności i wrażliwość. Dzięki możliwości rozpoczęcia nauki jazdy konnej w każdym wieku jest to świetny sposób na wspólne rodzinne spędzanie czasu i zacieśnianie więzi.

nauka-jazdy-konnej-z-manuka

Jak wygląda pierwsza jazda konna?

Podczas nauki w szkółce jeździeckiej trzeba przejść przez poszczególne etapy jazdy konnej, których czas trwania, jak i intensywność dobierana jest indywidualnie do danej osoby. Pierwsza jazda konna odbywa się na linie, czyli tzw. lonży. To nauka podstaw jazdy konnej, oswajanie się z wysokością, a także pozyskiwanie informacji teoretycznych na temat tej aktywności. Instruktor przekazuje m.in. wiedzę dotyczącą sposobu prowadzenia konia, jak i różnych typów jazdy, takich jak galop czy kłus. Bardzo ważne jest również poznawanie natury konia i jego zachowań. Z czasem nauka jazdy konnej odbywa się też luzem po placu, a później po wolnym terenie.

Do nauki jazdy konnej niezbędne jest właściwe ubranie. Początkowo szkółka jeździecka zaoferuje niezbędne akcesoria i wyposażenie w ramach wypożyczenia. Z czasem jednak warto zakupić swoje spodnie typu bryczesy, właściwe obuwie czy kask. Na pierwszą jazdę konną warto założyć długie, gładkie i nieuciskające spodnie oraz zakryte obuwie sportowe z twardą podeszwą.

jazda-konna-w-lesie-manuka

Co warto zabrać ze sobą na pierwszą lekcję jazdy konnej?

Przed pierwszą jazdą warto udać się do szkółki jeździeckiej czy stadniny wcześniej niż na ustaloną porę zajęć. Dobrze jest zapoznać się ze zwierzęciem, ale też odpowiednio wyciszyć i zrelaksować. Pierwsze spotkanie z tak dużym zwierzęciem może być dość stresujące. Warto zabrać też ze sobą wodę oraz coś do jedzenia. Doskonałą propozycją może być domowa przekąska z miodem Manuka, którą w prosty sposób można wykonać w domu.

Miód Manuka pozyskiwany jest z drogocennych krzewów nowozelandzkich Manuka i charakteryzuje się unikalnym, a jednocześnie doskonałym smakiem.

Pralinki z miodem Manuka to doskonała przekąska zarówno na pierwszą jazdę konną, jak i na spacer, wycieczkę czy dodatek do herbaty i kawy dla znajomych.

miod-manuka-jazda-konna

 

BESTSELLERY
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)

40,00 zł

Cena regularna: 50,00 zł

Najniższa cena: 50,00 zł
szt.
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium