Jak żyją i odpoczywają mieszkańcy Nowej Zelandii?

Kraj Długiej Białej Chmury, czyli Nowa Zelandia jest często postrzegany jako idealne miejsce do życia. Dziewiczy krajobraz rodem z Władcy Pierścieni, optymalna temperatura i bezpośredni dostęp do unikatowego miodu manuka. Nowozelandczycy są zrelaksowani, nie przepracowują się i nie spełniają na siłę oczekiwań innych. Przybliżamy styl życia i sposób odpoczynku jednych z najszczęśliwszych ludzi na świecie.

kultura zwyczaje Nowa Zelandia Maorysi

 

Życie w Nowej Zelandii. Jakie są zwyczaje Nowozelandczyków?

Styl i życia i zwyczaje Nowozelandczyków są bardzo zbliżone do stylu europejskiego. Wynika to z faktu, że ponad 80% ludności jest pochodzenia europejskiego, a jednym z urzędowych języków jest angielski. Dodatkowo Nowa Zelandia jest krajem wysoko zurbanizowanym, dlatego wydaje się nowoczesna i przyjazna. Postawiono tam na turystykę, do której przyzwyczaili się już mieszkańcy – turystom mogą jednak wydawać się oni obojętni i leniwi.

Ważną częścią życia Nowozelandczyków jest symbol kraju – kiwi. To nie tylko ptak, ale także określenie rodowitego Nowozelandczyka i stylu życia. “Być kiwi” oznacza mieć radosne usposobienie, nie mieć zmartwień i nie przepracowywać się zanadto. Zwyczajem Nowozelandczyków jest swobodny styl życia, który widać nawet w sposobie ubierania – tamtejsi mieszkańcy uwielbiają chodzić boso.

 

Nowa Zelandia a Wielka Brytania

Nowozelandczycy nie lubią być kojarzeni z Wielką Brytanią, mimo że Elżbieta II jest oficjalnie królową tego kraju. Chcą nawiązywać do maoryskich korzeni i mają silną potrzebę wyrażania swojej autonomiczności względem Korony. Ze strony rządu istnieją plany zmiany wyglądu flagi państwowej, co pozwoliłoby zaznaczyć tę odrębność. Oprócz tego flaga Nowej Zelandii często mylona jest z flagą Australii, a to rodzi nieporozumienia i dyplomatyczne wpadki. 

W Nowej Zelandii panuje pewnego rodzaju spokój, który emanuje zarówno z ludzi, jak i z otoczenia. Obcokrajowcowi nie jest trudno zaprzyjaźnić się z rodowitym Nowozelandczykiem, ponieważ przeważnie są to ludzie życzliwi, uśmiechnięci i uprzejmi. Żyje się tam w otoczeniu wieloetnicznym – nie ma np. polskich dzielnic tak, jak w USA, kultury z całego świata są tam przemieszane. Obok Nowozelandczyków mieszkają Hindusi, Japończycy, Niemcy i Polacy – funkcjonując w „symbiozie”.

 

Kultura w Nowej Zelandii i zwyczaje Maorysów

Mimo że rdzenni mieszkańcy stanowią zaledwie około 10% lokalnej społeczności, wierzenia i zwyczaje Maorysów są wciąż obecne w kulturze Nowozelandczyków i głęboko respektowane. Obok dominującego kościoła protestanckiego w Nowej Zelandii istnieją także dwa kościoły maoryskie, w których obrzędy kultywuje się poprzez muzykę, taniec i sztukę, a język Maorysów zyskał obok angielskiego i migowego status języka urzędowego.

Również współcześnie popularną tradycją rdzennych mieszkańców jest wykonywanie tatuaży (moko). Kiedyś były one robione „na stałe”, jednak dziś są w większości malowane na skórze przy specjalnych okazjach. Jednym z elementów ważnej tradycji przodków jest także rzeźba. To rzemiosło do dziś uważane jest wśród Maorysów za świętą sztukę. Do dziś możemy podziwiać artystyczne wyroby z drewna – misternie rzeźbione bramy, drewniane części zewnętrzne domów, a także ich zdobienia wewnątrz.

tatuaż moko Nowa Zelandia zwyczaje

Tatuaże były od zawsze nieodłącznym elementem kultury Maorysów

 

Kultura Nowozelandczyków i Maorysów

Najważniejszym ośrodkiem maoryskiej kultury jest miasto Rotorua (Maorysi stanowią tam aż 35% mieszkańców). Znajduje się tam jedyny maoryski teatr oraz oryginalna wioska Ohinemetu, w której odbywają się pokazy zwyczajów Maorysów, np. tradycyjnego sposobu gotowania na parze unoszącej się z gorących źródeł.

Mieszkańcy Nowej Zelandii odpoczywają, celebrując święta, które są oczywiście także dniami wolnymi od pracy. Najważniejsze odbywa się 6 lutego – jest to rocznica podpisania Traktatu Waitangi (Waitangi Day), który jest uznawany za dokument, na podstawie którego oficjalnie powstała Nowa Zelandia. Oprócz tego celebrowane są takie dni jak Sylwester i Nowy Rok, Boże Narodzenie czy Wielkanoc – zupełnie jak w Europie.

 

Jak odpoczywają mieszkańcy Nowej Zelandii?

Mieszkańcy Nowej Zelandii żyją w doskonałych warunkach, aby czuć się po prostu szczęśliwymi. Od wielu lat kraj ten znajduje się w czołówce najlepszych miejsc do życia. Nowozelandczycy są spokojni, potrafią cieszyć się życiem i jego drobnymi przyjemnościami. Większość ludzi ma podobnie sprecyzowane marzenia: skończyć studia, znaleźć pracę, kupić dom i… łódkę ;) 

Maoryzi Nowa Zelandia czas wolny aktywność

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu w Nowej Zelandii to czysta przyjemność!

 

W Nowej Zelandii mieszkańcy uwielbiają spędzać czas poza domem, z rodziną, z przyjaciółmi. Organizują weekendowe wypady rowerowe, uprawiają wspinaczkę i wszelkiego rodzaju sporty wodne. Wielu ma własne domki letniskowe, do których często wyjeżdżają na weekendy i urlopy. Nowozelandzkie domki nazywają się “batch”. Gdy robi się cieplej, w parkach organizowane są festiwale, ludzie przesiadują w kawiarnianych ogródkach i spotykają się na grilla.

BBQ (czyli organizowanie spotkań na grilla) jest bardzo ważnym elementem odpoczynku Nowozelandczyków. Ogrodowy grill jest niemal w każdym domu. Z przyjaciółmi i rodziną spędza się też czas na łowieniu ryb w oceanie – w wakacje i weekendy przy zatokach robią się kolejki samochodów. Wszyscy są mimo to zawsze zrelaksowani i spokojni, nawet w większych miastach. W Nowej Zelandii po prostu celebruje się codzienność!

BESTSELLERY
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
Miód Manuka MGO™ 550+ 250g, Cukierki + Pasta bez fluoru
Miód Manuka MGO™ 550+ 250g, Cukierki + Pasta bez fluoru

266,82 zł

Cena regularna: 313,90 zł

Najniższa cena: 257,04 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium