Jak zostać żeglarzem? Poradnik Manuka

Ciepłe miesiące sprzyjają spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jedną z form takiego relaksu może być pobyt na żaglach i rejs z najbliższymi osobami. Aby jednak wspólnie spędzone chwile pod żaglami były bezpieczne i możliwe do zrealizowania, niezbędny jest patent żeglarski. Sprawdź, jak zostać żeglarzem i rozpocznij przygodę swojego życia.

patent żeglarski

Kurs żeglarski, patent na jacht, patent żeglarski – kiedy są potrzebne?

Spędzanie urlopu na żaglach albo na jachcie z pewnością dostarczą wielu wrażeń. Jednak zgodnie z obowiązującym prawem bez stosownych uprawnień można sterować wyłącznie jachtem żaglowym, którego długość kadłuba nie przekracza 7,5 m długości lub jest to jacht motorowy o mocy silnika nieprzekraczającej 10 kW, czyli 13,60 KM. Wyjątek od tej reguły stanowi jacht motorowy o długości kadłuba powyżej 7,5 m, ale poniżej 13 m, jeżeli jego silnik ma moc do 75 kW. Jego możliwa prędkość maksymalna nie może być też większa niż 15 km/h.

W przypadku chęci sterowania większymi obiektami niezbędny będzie patent żeglarski. Warto wcześniej zapisać się i odbyć też kurs żeglarski lub udać się na obóz żeglarski realizowany przez specjalne firmy i organizacje. Jednak nie jest to konieczne i można się zapisać od razu na egzamin. Robią tak często osoby, które posiadają już adekwatne umiejętności i pływają na co dzień obiektem do 7,5 m. Taka jednostka to świetny jacht do nauki.

jak zostać żeglarzem

Jak zostać żeglarzem? Stopnie i uprawnienia

Patent żeglarski i stosowne uprawnienia można zdobyć w różnym zakresie, co wiąże się z określonymi wymaganiami, posiadanymi umiejętnościami i stopniem trudności podczas egzaminu. Pod uwagę brane jest też doświadczenie.

Osoby, które wcześniej nie żeglowały, ale chcą zapisać się na kurs żeglarski od podstaw, mają szansę zdobyć tytuł, jakim jest żeglarz jachtowy. Taki patent na jacht uprawnia do sterowania jednostkami żaglowymi o długości kadłuba do 12 m po wodach śródlądowych, morskich wewnętrznych i w strefie do 2 Mm od brzegu za dnia. Trzeba zdać teorię i praktykę oraz mieć ukończone 14 lat.

Wyższym uprawnieniem jest jachtowy sternik morski. Patent ten rozszerza uprawnienia i umożliwia sterowanie jachtami żaglowymi po wodach morskich. Jednostki mogą mieć długość kadłuba do 18 metrów. Aby patent był równoznaczny z uprawnieniami motorowodnego sternika morskiego, kandydat musi być pełnoletni oraz odbyć co najmniej dwa rejsy morskie trwające w sumie 200 godzin.

Najwyższy patent żeglarski, czyli kapitan jachtowy wiąże się z koniecznością odbycia minimum sześciu rejsów morskich trwających łącznie 1200 godzin. Uprawnienie jest równoznaczne z patentem kapitana motorowodnego. W tym przypadku osoba z takimi uprawnieniami nie ma ograniczeń w zakresie pory żeglowania czy rodzaju jednostki. Nie musi też stosować się do ograniczeń co do tego, gdzie pływać.

stopnie żeglarskie

Kurs żeglarski i egzamin – jak wziąć udział?

Obozy żeglarskie i kursy prowadzone są na terenie całej Polski od kwietnia do października. W okresie wakacyjnym koszt może być jednak wyższy. Sam egzamin, jak i wydanie patentu zapewniają organizatorzy i zazwyczaj kwestie formalne zawarte są w cenie kursu. Warto uiścić stosunkowo niewielką dopłatę, aby przy okazji został wydany również certyfikat ISSA. To dokument, który zaświadcza o posiadanych uprawnieniach także za granicą.

Osoby, które posiadają niezbędne umiejętności i wiedzę wymaganą na egzaminie, mogą zapisać się na egzamin bez korzystania ze zorganizowanego kursu żeglarskiego. Wówczas należy to zrobić w Polskim Związku Żeglarskim lub Polskim Związku Motorowodnych. Stosowny wniosek można złożyć osobiście lub za pośrednictwem strony internetowej, gdzie znajdują się również szczegółowo rozpisane wymagania egzaminacyjne oraz baza pytań.

obóz żeglarski

O czym pamiętać, jadąc na obóz żeglarski?

Obóz żeglarski to nie tylko niezapomniane przeżycia i zdobywanie nowych umiejętności, ale też wiele godzin spędzonych z dala od lądu. Należy więc pamiętać o zabraniu odpowiedniego ekwipunku, w którym powinna znaleźć się ciepła odzież, kurtka przeciwwiatrowa i przeciwdeszczowa, krem z filtrem ochronnym oraz woda pitna i pożywienie.
patent żeglarski z Manuka

Co wziąć do jedzenia na żagle? Doskonałą propozycją będą m.in. wygodne i higieniczne saszetki z miodem Manuka, który pochodzi z cennych krzewów nowozelandzkich Manuka. To świetny dodatek do chleba, czy koktajlu. Taka wysokoenergetyczna przekąska sprawdzi się idealnie podczas wyczerpujących, morskich podróży.

 

BESTSELLERY
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)

40,00 zł

Cena regularna: 50,00 zł

Najniższa cena: 40,00 zł
szt.
-15% Zestaw 2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
-15% Zestaw 2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium